Nagrodę tę traktuje jako wyróżnienie dla takich małych placówek powiatowych, które działają na prawdziwej rubieży Polski Wschodniej. To jest także Polska, która chce pokazać, że ochrona zdrowia funkcjonuje sprawnie także w tych regionach kraju – to słowa Waldemara Kwaterskiego, dyrektora SP ZOZ w Sejnach wypowiedziane kilkanaście minut po odebraniu prestiżowego „Portretu Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne) Polskiej Medycyny 2013” w plebiscycie dziennikarzy redakcji miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.
„Portrety” wręczono po raz ósmy, a laureaci spotkali się na gali towarzyszącej IX Forum Rynku Zdrowia.
Główny laur - tytuł Lidera Rynku Zdrowia - zdobył Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej w gliwickim Centrum Onkologii, a „Portret” odebrał prof. Adam Maciejewski, który kierował zespołem (26 lekarzy, a razem z personelem prawie 100 osób), który 15.05.2013 dokonał pierwszej na świecie transplantacji twarzy.
„Portret Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne)” otrzymał: Waldemar Kwaterski, dyrektor SPZOZ Szpital w Sejnach.
W uzasadnieniu przyznania tytułu czytamy:
„Waldemar Kwaterski sprawnie kieruje Szpitalem w Sejnach od 13 lat. Postawił tę placówkę na nogi. Potrafi skutecznie sięgać sięgać po środki unijne, dzięki czemu szpital realizuje liczne inwestycje, a także projekty transgraniczne. Kiedy jedna z lecznic w woj. podlaskim zaczęła borykać się z poważnymi problemami finansowymi, w środowisku medycznym żartowano, że aby uzdrowić tam sytuację „wystarczy ściągnąć dyrektora z Sejn". Waldemar Kwaterski jest świetnym menedżerem - nie tylko na trudne czasy. W 2013 r. Szpital w Sejnach obchodzi jubileusz 50-lecia.
- Nie będę ukrywał, że byłem dwukrotnie zaskoczony. Pierwszy raz - kiedy telefonicznie powiadomiono mnie o przyznaniu tytułu i zaproszono na galę. Drugi - kiedy stawałem obok takich postaci jak profesor Maciejewski czy Ewa Błaszczyk-Janczarska i czułem jak nogi uginają mi się w kolanach – wspomina dyr. Kwaterski. – Ja, dyrektor małego, powiatowego szpitala w takim towarzystwie? Co ja tu robię – zastanawiałem się. Nie ukrywam, że nagroda ta dała mi satysfakcję, ale wiem, że jest to nagroda dla całej załogi, przekazana w moje ręce. Bo na ten sukces pracowaliśmy wszyscy, personel medyczny, pielęgniarski, pracownicy obsługi, administracji. Sukces tym większy, że odniesiony w roku jubileuszu 50-lecia szpitala.
Waldemar Kwaterski, jako człowiek i jako dyrektor szpitala, unika wszelkiego rodzaju plebiscytów, konkursów. Tym bardziej zaskoczył go telefon z redakcji Rynku Zdrowia.
- Myślałem, że to jakiś żart, że ktoś mnie wrabia, poprosiłem o wyjaśnienia dlaczego ja – opowiada laureat – Okazało się, że redakcja od trzech lat śledziła wszystko co napisano i powiedziano o działalności szpitala w Sejnach. Zbierała opinie, analizowała komentarze pacjentów. Uznała, że warto pokazać rozwijającą się i dobrze funkcjonującą placówkę na pograniczu, a tym bardziej, że szpital właśnie świętuje swoje Złote Gody.
Dyrektorowi Waldemarowi Kwaterskiemu gratulujemy wyróżnienia, załodze życzmy dalszych sukcesów w pracy, a pacjentom ... zdrowia, a ja to zacznie szwankować, aby zawsze i wszędzie trafiali w ręce takich lekarzy, takiego personelu jakim, w „Leśnej Górze na polsko-litewskim pograniczu”, jak o SP ZOZ w Sejnach mówią pacjenci, kieruje dyrektor Waldemar Kwaterski.
Pozostali laureaci Portretów Polskiej Medycyny 2013:
• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne): prof. Tomasz Grodzki, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie, Kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne): Joanna Szyman, prezes zarządu Scanmed Multimedis S.A.
Grupa Scanmed Multimedis to między innymi świetnie działający Szpital Św. Rafała w Krakowie, sukcesywnie poszerzający zakres świadczeń - także o najbardziej nowoczesne procedury medyczne.
• Lekarz Rynku Zdrowia: prof. Jerzy Hołowiecki, Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach.
Profesor Jerzy Hołowiecki jest pomysłodawcą leczenia, polegającego na podawaniu chorym w zestawie z daunorubicyną i cytarabiną, pokrewnego chemicznie, innego analogu puryn - fludarabiny.. Taka terapia została uznane za złoty standard przez NCCN - stowarzyszenie 21 czołowych amerykańskich ośrodków onkologicznych.
• Wydarzenia Rynku Zdrowia:
- Zakończenie przez Bupa - międzynarodową grupę działającą na rynku opieki zdrowotnej - procesu przejęcia od Mid Europa Partners Grupy LUX MED. Portret w tej kategorii odebrała Anna Rulkiewicz, prezes zarządu LUX MED Sp. z o.o.
Ta największa transakcja kapitałowa (wartość 400 mln zł) na polskim rynku medycznym z jednej strony dowodzi uznania dla modelu zarządzania i sukcesów Grupy LUX MED, a z drugiej strony - świadczy o zainteresowaniu poważnych inwestorów naszym sektorem ochrony zdrowia.
- Wdrożenie systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) oraz Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). Portret w tej kategorii odebrała Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
• Osobowość Rynku Zdrowia: Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezes zarządu Fundacji „Akogo?"
Fundacja „Akogo?", założona przez Ewę Błaszczyk-Janczarską, doprowadziła do wybudowania Kliniki Budzik w Warszawie, pierwszej tego typu placówki w Polsce - tyleż wyjątkowej, co bardzo potrzebnej. Głównym celem Fundacji „Akogo?" jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywających w śpiączce. 13 września 2013 r., dwa miesiące od wybudowania, w Klinice Budzik ze śpiączki wybudziła się 16-letnia Klaudia ze Słupska. Nagradzamy determinację i konsekwencję Pani Ewy Błaszczyk-Janczarskiej, dzięki której powstała tak ważna dla pacjentów i ich rodzin Klinika Budzik.