29 grudnia 2014 roku leczenie octanem uliprystalu Esmya® otrzymało pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, potwierdzającą zasadność objęcia leku refundacją.
Ostateczna decyzja co do przyznania refundacji należy do Ministra Zdrowia. Leczenie przedoperacyjne umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy występujących u kobiet dorosłych w wieku rozrodczym do 40. roku życia jest tematem poruszanym od dawna zarówno w środowisku medycznym, jak
i pacjenckim.
Rozmowy dotyczące zasadności radykalnego leczenia, w tym przypadku usunięcia macicy, dominują podczas rozmów w eksperckim gronie. Podczas XI Krajowej Konferencji Szkoleniowej – Ginekologia
i Położnictwo 2014 eksperci żywo dyskutowali na temat histerektomii w obliczu postępu medycyny, umożliwiającego leczenie małoinwazyjne. Jednym z pytań, na które próbowano znaleźć odpowiedź, było: Czy histerektomia zawsze jest najlepszym wyjściem w przypadku leczenia mięśniaków?
„ Do niedawna nie było skuteczniejszej metody leczenia mięśniaków macicy niż histerektomia. To był bardzo dobry, skuteczny sposób. Według badań w Polsce w 2009 roku wykonano z powodu mięśniaków macicy 127 361 histerektomii, 12 578 miomektomii oraz 2 619 wycięć macicy drogą pochwową. Pojawiła się jednak zupełnie nowa jakość w medycynie, która rewolucjonizuje system leczenia. Nareszcie nie musimy okaleczać kobiet!” – mówił prof. Jan Kotarski – Kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii w Lublinie.
Prof. Anita Olejek zwróciła uwagę na obiecującą tendencję wśród pacjentek: „Sytuacja zmienia się wraz ze świadomością kobiet, które coraz więcej czytają, pytają i śledzą nowinki. Ma to oczywiście związek ze stopniem socjoekonomicznym i wykształceniem pacjentki. Czasy się zmieniają, a my musimy respektować zdanie naszych pacjentów i uwzględniać je, podejmując decyzje o sposobie leczenia”.
Przychylna rekomendacja AOTMiT może przyczynić się do refundacji leku i dużo więcej kobiet będzie mogło skorzystać z farmakologicznej metody leczenia octanem uliprystalu, która do tej pory była poza ich zasięgiem.
Prof. Mariusz Zimmer wyraźnie zaznaczył, że na sukces obalenia dawnych nawyków leczenia radykalnego musi składać się kompilacja trzech czynników: świadomość pacjentki, możliwości techniczne i rzetelne szkolenia dla lekarzy. Ekspert musi wiedzieć, że pośród narzędzi, którymi posługuje się podczas indywidualnego leczenia, ma do wyboru wachlarz możliwości, z którego może wybrać tę najbardziej odpowiednią i właśnie taką zaproponować pacjentce. „Prawdę mówiąc, nie ma sytuacji, w której nie można by oszczędzić macicy. Osobiście wyłuszczałem ponad 20 mięśniaków z jednej macicy i po tym zabiegu pacjentka zaszła w ciążę. Najważniejsze jest indywidualne podejście”.
Pozytywna decyzja AOTMiT z pewnością w przyszłości rozszerzy spektrum możliwości zarówno dla pacjentek, jak i lekarzy. Leczenie farmakologiczne pozwala na zmniejszenie mięśniaków do rozmiarów, które pozwalają na leczenie kobiet bez konieczności ich okaleczania.
*Cytaty pochodzą ze spotkania prasowego z udziałem ekspertów, które odbyło się w ramach XI Krajowej Konferencji Szkoleniowej – Ginekologia i Położnictwo 2014 w Krakowie
Mięśniaki macicy
Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych, które występują u 20%-40% kobiet. Szacuje się, że z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Część z nich nie wie, że jest chora, ponieważ w 15%-20% przypadków mięśniaki macicy nie powodują żadnych dolegliwości[i]. Regularne badania ginekologiczne oraz wykonywanie przynajmniej raz w roku USG pozwalają na wykrycie choroby, a współczesna medycyna oferuje pacjentkom różne metody leczenia. Niestety w Polsce nadal standardem pozostaje leczenie operacyjne (histerektomia, czyli usunięcie macicy), pomimo tego że na rynku dostępne są innowacyjne preparaty farmakologiczne. Dla wielu pacjentek operacja jest obarczona dużym stresem i wiąże się z poczuciem utraty atrybutu kobiecości, jakim jest macica.