05.11.2024

Mija 39 lat od pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. DziÅ› to normalny zabieg

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń, ponieważ serce pacjenta było przerośnięte, a serce dawcy mniejsze.

5 listopada 1985 roku, pomimo sceptycyzmu Å›rodowiska medycznego i licznych przeszkód, prof. Zbigniew Religa, wraz z mÅ‚odymi wtedy doktorami: prof. Andrzejem Bochenkiem i prof. Marianem ZembalÄ…, przeprowadzili pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Operacja miaÅ‚a miejsce w Zabrzu. Pierwszy w Polsce udany przeszczep serca jest uważany za przeÅ‚om w kardiochirurgii. Dla chorych z ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem serca transplantacja tego organu to szansa na nowe życie. O wspomnieniach mówi prof. Andrzej Bochenek, obecnie konsultant ds. kardiochirurgii American Heart of Poland.

 

 

– To medyczne osiÄ…gniÄ™cie na skalÄ™ europejskÄ… byÅ‚o zasÅ‚ugÄ… nie tylko odpowiednich kompetencji Zbigniewa Religi, ale również wymagaÅ‚o szczególnej odwagi i determinacji, a profesor Religa zdawaÅ‚ sobie sprawÄ™ z ogromnej odpowiedzialnoÅ›ci, jakÄ… ponosiÅ‚ nie tylko wobec pacjentów i ich rodzin, ale także w stosunku do Å›rodowiska chirurgów – mówi prof. Andrzej Bochenek. Wybitny kardiochirurg wspomina, że choć pacjent nie żyÅ‚ dÅ‚ugo po przeszczepie, to wydarzenie miaÅ‚o ogromne znaczenie dla przyszÅ‚oÅ›ci kardiochirurgii w Polsce.

Kluczowy podczas przeszczepu byÅ‚ zdrowy organ od dawcy

Tym pacjentem byÅ‚ 62-letni rolnik z Krzepic, cierpiÄ…cy na zaawansowanÄ… niewydolność serca. W chwili, gdy stan jego zdrowia staÅ‚ siÄ™ krytyczny z powodu ciężkiej choroby serca, transplantacja serca wydawaÅ‚a siÄ™ jedynym ratunkiem. Jednak w Polsce, w tamtych czasach, procedura ta byÅ‚a niemal niemożliwa do przeprowadzenia. Po pierwsze dawca musiaÅ‚ być osobÄ… stosunkowo mÅ‚odÄ…, ze zdrowym sercem, i w tamtych czasach uzyskanie zgody na pobranie organu od dawcy stanowiÅ‚o duże wyzwanie. Chociaż pojÄ™cie Å›mierci mózgowej byÅ‚o już wówczas znane, to nie byÅ‚o powszechnie akceptowane wÅ›ród lekarzy, budziÅ‚o wÄ…tpliwoÅ›ci natury etycznej. DawcÄ… podczas pierwszego udanego przeszczepu serca byÅ‚ mÅ‚ody mężczyzna, u którego po wypadku samochodowym stwierdzono wÅ‚aÅ›nie Å›mierć mózgu.

Dawca leżał w jednej sali operacyjnej, w drugiej sali był biorca.

- PamiÄ™tam, że pogoda tego dnia byÅ‚a wredna, byÅ‚a mżawka, ale wszyscy byliÅ›my niesamowicie rozentuzjazmowani, wiedzÄ…c, że ten przeszczep serca siÄ™ zdarzy lada moment. Każdy z nas miaÅ‚ swój udziaÅ‚ w operacji - należaÅ‚o otworzyć klatkÄ™ piersiowÄ…, skaniulować tÄ™tnice i żyÅ‚y oraz podÅ‚Ä…czyć pacjenta do krążenia pozaustrojowego. Ja staÅ‚em przy stole operacyjnym, gdzie leżaÅ‚ biorca, w miÄ™dzyczasie profesor Religa i profesor Marian Zembala wyciÄ™li serce i weszli na salÄ™ operacyjnÄ…. Wtedy zamieniliÅ›my siÄ™ miejscami. ByÅ‚em także pod wielkim wrażeniem tego, co robiÅ‚ pan profesor Religa, bo on chyba jako jedyny z naszego zespoÅ‚u byÅ‚ tak naprawdÄ™ przygotowany technicznie - wiedziaÅ‚ jak to robić – mówi profesor Andrzej Bochenek, American Heart of Poland.

Serce zaczęło bić, nerki zaczęły działać

– Profesor Religa przeprowadziÅ‚ ten zabieg z niezwykÅ‚Ä… precyzjÄ… i spokojem. Operacja przeszczepienia serca trwaÅ‚a wiele godzin, przebiegÅ‚a bez krwawienia. Serce zaczęło bić, nerki zaczęły dziaÅ‚ać, a pacjent zostaÅ‚ przeniesiony na salÄ™ pooperacyjnÄ…. Wszyscy odczuwaliÅ›my ogromnÄ… radość. W tamtej chwili wydawaÅ‚o siÄ™, że osiÄ…gnÄ™liÅ›my status specjalistów w dziedzinie transplantologii, a tak naprawdÄ™ przed nami wciąż byÅ‚a dÅ‚uga droga – wspomina profesor Bochenek. DziÅ›, z perspektywy czasu, gdy opowiadamy o tych wydarzeniach mÅ‚odym kardiochirurgom, traktujemy je niemal jak legendy o dinozaurach. Jednak patrzÄ…c na to z tej perspektywy, wcale nie sÄ… to czasy tak odlegÅ‚e, przecież pierwszy przeszczep serca miaÅ‚ miejsce w 1985 roku – mówi profesor.

W latach osiemdziesiÄ…tych szanse powodzenia takiej operacji wynosiÅ‚y zaledwie 50 procent. 

- Ten pierwszy przeszczep na zawsze pozostanie w mojej pamiÄ™ci jako niezwykÅ‚e wydarzenie oraz zaciÄ™ta walka o przetrwanie pacjenta. Pacjent przeżyÅ‚, ale niestety pojawiÅ‚y siÄ™ powikÅ‚ania - uszkodzone nerki i ukÅ‚ad odpornoÅ›ciowy, a także problemy z krzepniÄ™ciem krwi. Ostatecznie te komplikacje doprowadziÅ‚y do Å›mierci chorego. Nie posiadaliÅ›my jeszcze peÅ‚nej wiedzy na temat leków immunosupresyjnych, a zastosowanie ich byÅ‚o niezbÄ™dne, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu przez organizm biorcy. Ponadto pacjent byÅ‚ skierowany na transplantacjÄ™ zbyt późno, dziÅ› takich pacjentów przygotowujemy wczeÅ›niej, korzystajÄ…c z pomp wspomagajÄ…cych serce. Mimo tego sam zabieg uznano za udany, a na jego podstawie wyciÄ…gnÄ™liÅ›my wiele wniosków, które pomogÅ‚y nam unikać podobnych powikÅ‚aÅ„ podczas kolejnych zabiegów – podkreÅ›la kardiochirurg.

 

 

Rozwój transplantologii serca w Polsce

- Era transplantologii w Polsce zaczęła siÄ™ 39 lat temu i trzeba powiedzieć, że ojcem tej transplantologii serca na pewno jest pan profesor Religa. Dzisiaj żyjemy w kraju, który może nie jest liderem w iloÅ›ci wykonywanych transplantacji, ale wykonujemy tych transplantacji w granicach 200, czasami 220 rocznie - to jest już bardzo dużo. PostÄ™p jest kolosalny i ja mogÄ™ powiedzieć tylko jedno: cieszÄ™ siÄ™, że dożyÅ‚em tego, że to staÅ‚ siÄ™ normalny zabieg w naszej kardiochirurgii. To wÅ‚aÅ›nie 5 listopada 1985 roku to wydarzenie otworzyÅ‚o nowe perspektywy w dziedzinie kardiochirurgii– podsumowuje prof. Andrzej Bochenek.

Pierwszą transplantację serca w Polsce przeprowadził prof. Jan Moll już w 1969 roku, natomiast pierwszą udaną profesor Zbigniew Religa.

Najdłużej żyjącym w Polsce pacjentem po przeszczepie serca był Tadeusz Żytkiewicz, nauczyciel historii. Pana Tadeusza operował profesor Religa w 1987 roku, z przeszczepionym sercem przeżył 30 lat. Zmarł w wieku 91 lat, w 2017 roku.

ŹródÅ‚o i fot. American Heart of Poland

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Nowak-Mosty MKS Będzin


Ślepsk Malow Suwałki

27.11.2024
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie