Mimo sytuacji w zakresie ograniczeń związanych z pandemią COVID19, kontynuowana jest realizacja projektu „Współpraca litewskiej i polskiej Straży Granicznej”.
Przedsięwzięcie jest częściowo finansowane przez litewsko-polski program współpracy Interreg VA. Realizuje go litewska straż graniczna wspólnie z partnerem polskim, Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej im. generała dywizji Henryk Minkiewicza.
Projekt zaczęto realizować od 1 czerwca 2019 roku i potrwa do maja br. Na realizację projektu przyznano dotację w wysokości 926 tys. euro, z czego 787 tys. euro pochodzi z funduszy unijnych.
Po wejściu Litwy i Polski do strefy Schengen, zniesiono kontrole na granicach wewnętrznych, wzrosło zagrożenie przestępczością transgraniczną, więc straż graniczna obu krajów musi zmienić charakter działań, współpracować, stosować tę samą praktykę taktyczną, aby osiągnąć wspólny cel bezpieczeństwa.
Główne przestępstwa występujące obecnie na obszarach przygranicznych to skradzione pojazdy, sfałszowane dokumenty, nielegalna migracja i nielegalny przepływ towarów objętych podatkiem akcyzowym.
Celem tego projektu jest wzmocnienie potencjału instytucjonalnego litewskiej i polskiej straży granicznej poprzez wspólne działania, a także promocja współpracy i zmniejszenie przestępczości transgranicznej w regionach przygranicznych obu krajów.
W ramach projektu zaplanowano m.in. przygotowanie i wdrożenie programu szkoleń rozwijających umiejętności taktyczne oraz przeszkolenie 184 specjalistów z obu krajów.
Głównym celem projektu jest wzmocnienie ochrony granicy państwowej, zapobieganie i zwalczanie nielegalnej migracji, handlu ludźmi oraz walka ze zorganizowaną przestępczością transgraniczną poprzez zwiększenie zdolności instytucjonalnych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Granicy Państwowej RL przy MSW.
Szkolenia i zakupy sprzętu
W ramach projektu strona polska wzbogaciła się o sprzęt specjalistyczny przeznaczony do ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń popełnionych na terenie służbowej odpowiedzialności oddziału, natomiast strona litewska zakupiła cały planowany w ramach projektu sprzęt specjalistyczny oraz specjalny samochód służbowy z dodatkowych oszczędności Służby Ochrony Granicy Państwowej RL.
Jesienią 2020 roku zakończyło się trwające blisko trzy miesiące szkolenie z zakresu podnoszenia praktycznych umiejętności kierowania pojazdem (samochodem patrolowym) w trudnych warunkach. Miało ono na celu podniesienie poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy w zakresie techniki jazdy ofensywnej, bojowej, strategicznej oraz doskonalenie procedur bezpieczeństwa przy wykorzystaniu pojazdów podczas prowadzonych czynności.
Szkolenia miały na celu nie tylko doskonalenie umiejętności prowadzenia samochodu służbowego, ale i w zakresie identyfikacji, monitorowania i dokumentacji osób wykonujących czynności niezgodne z prawem.
Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone były w oparciu o bazę Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Toruniu.
Ponadto partnerzy projektu mieli możliwość zaimplementowania dobrych praktyk stosowanych po obu stronach granicy oraz wymianę doświadczeń. Projekt przyczyni się do zwiększenia ochrony ludności zamieszkującej nie tylko w obszarze Programu, ale również całej UE.
Pozostałe szkolenia w zakresie doskonalenia umiejętności taktycznych funkcjonariuszy patrolowania granicy między dwoma krajami oraz doskonalenia ich umiejętności w zakresie kontroli samochodów i dokumentów zostaną przeprowadzone wiosną 2021 roku.
W ramach projektu odbyła w Trokach na Litwie się międzynarodowa konferencja naukowa „Skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa publicznego na polsko-litewskim pograniczu”.
Wytyczne do współpracy
Powołana w ramach projektu grupa robocza, składająca się ze specjalistów z obu krajów partnerskich, finalizuje wytyczne dotyczące długoterminowej współpracy litewskiej i polskiej straży granicznej. W dokumencie tym zostaną szczegółowo opisane konkretne działania, które pomogą skuteczniej realizować postanowienia Umowy między Rządem Republiki Litewskiej a Rządem RP o współpracy transgranicznej. W czasie pandemii członkowie grupy roboczej organizują spotkania i dyskusje zdalni. Wytyczne zostaną przedstawione podczas końcowej konferencji projektu.
Planuje się, że projekt zostanie pomyślnie wdrożony, a planowane rezultaty zostaną osiągnięte do 31 maja 2021 roku.
WYG
Źródła i fot: Podlaski Oddział Straży Granicznej oraz Służba Ochrony Granicy Państwowej RL