CBA zatrzymało grupę osób, m.in. z województwa podlaskiego, która zajmowała się skupowaniem leków i wywożeniem ich za granicę. Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina, że przygotowało przełomowe zmiany w prawie, które pozwolą na skuteczną walkę z mafią lekową.
Zapewnienie Polakom dostÄ™pu do leków ratujÄ…cych życie i zdrowie to podstawowy obowiÄ…zek paÅ„stwa. Nie można tolerować sytuacji, w której brakuje w kraju leków dla ciężko chorych ludzi, bo zostaÅ‚y przez przestÄ™pców wyprowadzone za granicÄ™ na handel. Dlatego Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci podejmuje zdecydowanÄ… walkÄ™ z prowadzonym na szerokÄ… skalÄ™ procederem nielegalnego wywozu leków z Polski. Nowe rozwiÄ…zania powstaÅ‚y we wspóÅ‚pracy z Ministerstwem Zdrowia i GÅ‚ównym Inspektoratem Farmaceutycznym.
Ceny wiÄ™kszoÅ›ci leków sÄ… w Polsce znacznie niższe niż w krajach Europy Zachodniej. Wynika to z polityki paÅ„stwa polegajÄ…cej m.in. na refundowaniu wielu leków, tak by byÅ‚y powszechnie dostÄ™pne. Dlatego ich ceny nie sÄ… dyktowane przez rynek, lecz ustalane w negocjacjach z koncernami farmaceutycznymi. Sprawia to, że ten sam medykament, który w Polsce kosztuje przykÅ‚adowo 100 zÅ‚, w Niemczech lub Francji może kosztować 100 euro, a wiÄ™c okoÅ‚o czterokrotnie wiÄ™cej. W wielu przypadkach różnica w cenie jest jeszcze wiÄ™ksza. Å»erujÄ… na tym nieuczciwi handlarze lekami – wywożą je z kraju i sprzedajÄ… za granicÄ…, zbijajÄ…c krociowe zyski. A wywiezionych leków brakuje w polskich aptekach (w kontraktach z koncernami farmaceutycznymi obowiÄ…zujÄ… limity dostaw), na czym cierpiÄ… chorzy.
Skala procederu, zwanego „odwróconym Å‚aÅ„cuchem dystrybucji”, jest tak duża, że można mówić o dziaÅ‚aniu w Polsce mafii lekowej. Wartość nielegalnie wyprowadzonych medykamentów szacuje siÄ™ na ponad 2 mld zÅ‚. Wywożone sÄ… one za pomocÄ… specjalnie do tego celu zakÅ‚adanych aptek, hurtowni prowadzÄ…cych podwójnÄ… ksiÄ™gowość, faÅ‚szywych przychodni, a nawet lecznic weterynaryjnych. W rezultacie na póÅ‚kach aptecznych w Polsce niemal notorycznie brakuje okoÅ‚o 200 leków. Problem dotyczy gÅ‚ównie preparatów antynowotworowych, przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych i nowoczesnych insulin, a wiÄ™c leków ratujÄ…cych życie chorych.
Dlatego konieczne sÄ… przeÅ‚omowe zmiany w prawie farmaceutycznym, które pozwolÄ… na skutecznÄ… walkÄ™ z mafiÄ… lekowÄ….
• Zwalczanie przestÄ™pczych hurtowni
W obecnym stanie prawnym za nielegalny obrót lekami można Å›cigać nieuczciwych wÅ‚aÅ›cicieli aptek. Ale to nie oni najczęściej stojÄ… za organizacjÄ… procederu wywozu leków, lecz dziaÅ‚ajÄ…cy na wielkÄ… skalÄ™ hurtownicy. ÅšciÄ…gajÄ… leki z ustawionych aptek, przychodni i lecznic i wywożą za granicÄ™. DziÅ› sÄ… praktycznie bezkarni. Nowy przepis obejmie odpowiedzialnoÅ›ciÄ… karnÄ… wszystkich, którzy biorÄ… udziaÅ‚ w nielegalnym handlu. Hurtownie farmaceutyczne obowiÄ…zywać bÄ™dzie bezwzglÄ™dny zakaz zaopatrywania siÄ™ w produkty lecznicze u detalistów, czyli m.in. w aptekach. Zakaz ten obejmie również przesuniÄ™cia miÄ™dzymagazynowe w ramach jednej firmy, a wiÄ™c np. z apteki do hurtowni tego samego wÅ‚aÅ›ciciela.
• Do 10 lat wiÄ™zienia
DziÅ› brakuje wyraźnej sankcji karnej za nielegalny wywóz leków. Ustawa – Prawo farmaceutyczne przewiduje jedynie karÄ™ grzywny, ograniczenie wolnoÅ›ci albo do 2 lat wiÄ™zienia dla aptekarza, który zbywa leki do hurtowni lub innej apteki. Nowe sankcje sÄ… surowe i nie pozostawiajÄ… wÄ…tpliwoÅ›ci. Każdy, kto wbrew prawu nabywa, zbywa, przywozi, wywozi lub przechowuje produkt leczniczy bÄ™dzie podlegaÅ‚ karze pozbawienia wolnoÅ›ci od 3 miesiÄ™cy do 5 lat. Przy przestÄ™pstwach na dużą skalÄ™ – od 6 miesiÄ™cy do 8 lat. A jeÅ›li przestÄ™pstwo bÄ™dzie dotyczyÅ‚o leku zagrożonego brakiem dostÄ™pnoÅ›ci w Polsce (wykaz takich leków prowadzi Ministerstwo Zdrowia) - sprawca narazi siÄ™ na karÄ™ od roku do 10 lat wiÄ™zienia.
Poza regulacjami, które pozwolÄ… prokuratorom na skuteczne Å›ciganie mafii lekowej, a nastÄ™pnie sÄ…dom na wymierzanie adekwatnych kar, projekt wprowadza wiele przepisów wzmacniajÄ…cych pozycjÄ™ inspektorów PaÅ„stwowej Inspekcji Farmaceutycznej. DziÅ› sÄ… oni czÄ™sto praktycznie bezradni w starciu z szarÄ… strefÄ… obrotu lekami. Nieuczciwi hurtownicy czy aptekarze sabotujÄ… kontrole, ukrywajÄ… dokumentacjÄ™, zamykajÄ… przed inspektorami magazyny, a nawet stosujÄ… wobec kontrolerów upokarzajÄ…ce przeszukania. Nowe przepisy postawiÄ… temu tamÄ™.
• Do 3 lat wiÄ™zienia za utrudnianie kontroli
Za udaremnianie lub utrudnianie czynnoÅ›ci sÅ‚użbowych inspektora farmaceutycznego grozić bÄ™dzie nie do 2 lat wiÄ™zienia, jak obecnie, lecz do 3 lat. Natomiast na 2 lata pozbawienia wolnoÅ›ci narazi siÄ™ hurtownik czy aptekarz, który bÄ™dzie zacieraÅ‚ Å›lady wykrytych nieprawidÅ‚owoÅ›ci – naruszy zabezpieczenie dowodów (np. otworzy zaplombowany magazyn, schowa wykryte leki).
• 300 tys. zÅ‚ kary za ukrywanie dokumentów
PrzedsiÄ™biorca, który w wyznaczonym terminie nie przekaże dokumentów, danych lub informacji wskazanych przez inspektora farmaceutycznego, narazi siÄ™ na karÄ™ pieniężnÄ… w wysokoÅ›ci do 50 tys. zÅ‚. W razie uporczywego uchylania siÄ™ od obowiÄ…zku kara bÄ™dzie mogÅ‚a wynieść do 300 tys. zÅ‚.
• DostÄ™p do pomieszczeÅ„ i pojazdów
Nowe przepisy gwarantujÄ… inspektorom farmaceutycznym dostÄ™p do wszystkich pomieszczeÅ„ w hurtowniach i aptekach, a także do samochodów, którymi mogÄ… być transportowane leki. BÄ™dÄ… mogli swobodnie poruszać siÄ™ po terenie objÄ™tym kontrolÄ… bez obowiÄ…zku uzyskiwania przepustek. Inspektorzy bÄ™dÄ… mieli prawo legitymowania osób, jeÅ›li uznajÄ… to za konieczne podczas kontroli. Nie bÄ™dÄ… podlegać rewizjom osobistym, które niejednokrotnie próbuje siÄ™ wobec nich stosować podczas kontroli, powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na wewnÄ™trze regulaminy obiektów hurtowni.
• Pomoc policji
PaÅ„stwowa Inspekcja Farmaceutyczna bÄ™dzie mogÅ‚a korzystać przy kontrolach z pomocy funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Agencji BezpieczeÅ„stwa WewnÄ™trznego. Wynika to z czÄ™stych przypadków stosowania gróźb wobec kontrolerów, uniemożliwiania im wstÄ™pu do hurtowni i ograniczania swobody poruszania siÄ™ po sprawdzanym obiekcie.
• Kontrole sprawdzajÄ…ce
DziÅ› wÅ‚aÅ›ciciele aptek i hurtowni farmaceutycznych nie muszÄ… przejmować siÄ™ wynikiem przeprowadzanych u nich kontroli. W praktyce nie ma bowiem możliwoÅ›ci szybkiego sprawdzenia, czy dostosowali siÄ™ do poleceÅ„ i wskazaÅ„ inspektorów. Dlatego projekt wprowadza specjalne kontrole sprawdzajÄ…ce. BÄ™dÄ… one możliwe poza kontrolami planowymi, które sÄ… przeprowadzane raz na 3 lata.
• NagÅ‚e wejÅ›cie do hurtowni
Projekt uÅ‚atwia również przeprowadzenie kontroli doraźnej, czyli bez zawiadomienia, gdy sÄ… sygnaÅ‚y o nieprawidÅ‚owoÅ›ciach. DziÅ› inspektorzy, którzy zastajÄ… hurtowniÄ™, w której nie ma wÅ‚aÅ›ciciela lub uprawnionego pracownika, nie mogÄ… podjąć w niej kontroli. Nie majÄ… komu wrÄ™czyć formalnego upoważnienia do kontroli. W myÅ›l nowych regulacji sytuacja taka nie przeszkodzi w wykonaniu kontroli. BÄ™dÄ… one możliwe o każdej porze dnia i nocy, a nie - jak dziÅ› - jedynie w deklarowanych godzinach pracy hurtowni.
• ObowiÄ…zkowa obecność farmaceuty
Podczas kontroli w aptekach obowiązkowa będzie obecność zatrudnionego w niej farmaceuty, a nie tylko, jak często dzieje się to obecnie, właściciela apteki. Ułatwi to inspektorom czynności sprawdzające i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
Projekt jest na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Fot. biotechnologia.pl