W Sejnach trwają uroczystości 200-lecia utworzenia diecezji sejneńskiej. Rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy poświęconej biskupowi Antoniemu Baranowskiemu (Antanasowi Baranauskasowi), biskupowi sejneńskiemu w latach 1897-1902 oraz od sympozjum o historii diecezji.
W klasztorze odbyło się otwarcie galerii obrazów malarstwa sakralnego i wystawy o diecezji sejneńskiej oraz koncert orkiestry z Kowna.
Mszę św. w bazylice sejneńskiej, pod przewodnictwem biskupa ełckiego Jerzego Mazura, poprzedziło uroczyste przeniesienie z kaplicy do ołtarza Cudownej Figury Matki Bożej Sejneńskiej w 43. rocznicę koronacji. Homilię wygłosił biskup wiłkowyski Rimantas Norvila z Mariampola.
W niedzielę mszy św. jubileuszowej przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, biskup tytularny sejneński. Na Placu Dominikańskim odbywa się Festyn rodzinny z udziałem Zespół „SANCTUS” z Gdańska.
W uroczystość 200-lecia utworzenia diecezji sejneńskiej wpisuje się także tegoroczne diecezjalne spotkanie środowisk twórczych, dziennikarzy i osób związanych z kulturą i sztuką.
Organizatorami uroczystości są Diecezja Ełcka i Parafia Rzymskokatolicka Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. Patronat honorowy objęli abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Gintaras Grusas, Metropolita Wileński, bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki; prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Historia diecezji:
Diecezja sejneńska (zwana też augustowską) działała w latach 1818-1925, jej stolicą biskupią były Sejny. 30 czerwca 1818 roku papież Pius VII bullą “Ex imposita Nobis” erygował diecezję augustowską, czyli sejneńską. Teren diecezji obejmował województwo augustowskie. Potocznie mówiło się o przeniesieniu biskupstwa z Wigier do Sejn, faktycznie była to nowo utworzona diecezja. Liczyła 12 dekanatów, od Wysokiego Mazowieckiego i Łomży na południu, po Kalwarię, Mariampol i Wiłkowyszki na północy.
Pierwszym biskupem tej diecezji, w roku 1820, został bp Ignacy Czyżewski. 8 października 1822 roku odbyła się uroczystość otwarcia sejneńskiego kościoła, podniesionego do godności katedry wraz z instalacją kapituły. Podczas uroczystości do kościoła powróciła figura Matki Boskiej. W okresie międzywojennym Sejny znalazły się na Litwie, a diecezję przeniesiono do Łomży. Dopiero w 2009 roku Sejny zostały biskupstwem tytularnym.
Figura Matki Boskiej Sejneńskiej została sprowadzona przez Jerzego Grodzieńskiego w 1602 roku, nabył ją w Królewcu i oddał w opiekę dominikanom. Jest to nieocenionej wartości historycznej figura, która zasłynęła licznymi łaskami, należy do jednego z trzech znanych typów figur szafkowych Madonny. Obok sejneńskiej, zachowały się jedynie jeszcze cztery tego typu figury. Jest misternie rzeźbiona w drewnie lipowym. Przedstawia postać Matki Bożej siedzącej na tronie. Trzyma Ona stojące na Jej prawym kolanie Dzieciątko Jezus. Stojący na kolanach Maryi Jezus prawą rączką trzyma wskazujący palec Matki Bożej. Pan Jezus jakby chciał nam powiedzieć, żebyśmy i my mocno chwycili się ręki Maryi. Abyśmy Jej zaufali. Ona uczy nas wierności Bogu.
Rzeźba jest otwierana na boki, tworząc płaszcz opiekuńczy, podtrzymywany rękoma Maryi. Wewnątrz mamy wyobrażenie Boga Ojca siedzącego na tronie łaski, który trzyma krzyż ze zmarłym Jezusem Chrystusem. Nad głową Boga Ojca jest Duch Święty w postaci gołębicy. Na otwartych bokach płaszcza Matki Boskiej widnieją malowidła 26 postaci różnych stanów, po 13 z lewej i prawej strony. Papież Paweł VI bullą z 3 lutego 1973 roku udzielił zezwolenia na koronację figury. 6 września 1975 roku kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski, przewodniczył uroczystościom koronacyjnym. Współcelebransem i kaznodzieją był wówczas kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski.
Na co dzień cudowna figura znajduje się w bocznej kaplicy sejneńskiej bazyliki. Jedynie raz w roku – właśnie w uroczystość rocznicową i jednocześnie odpustową – jest przenoszona z kaplicy przed ołtarz główny i otwierana. W 1999 roku podczas wizyty Jana Pawła II w Ełku figura ta stanowiła element ołtarza polowego podczas jednej z Mszy papieskich.
Parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach ma ponad 400 lat. Jej kościołem parafialnym jest Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, którą stanowi kościół podominikański wraz z kompleksem klasztornym. Pełni on funkcję świątyni parafialnej, sanktuarium i kolegiaty. Ze względu na bogatą historię i wielokulturowość regionu jest prawdziwą atrakcją turystyczną północno-wschodniej Polski.
W podziemiach bazyliki miejsce swego ostatecznego spoczynku znalazło trzech biskupów. Wśród nich jest również bp Antoni Baranowski.
Obecnie Sejny należą do powstałej w 1992 r. diecezji ełckiej i są siedzibą dekanatu św. Kazimierza Królewicza.
WYG