Jak głosi komunikat Państwowej Straży Granicznej Republiki Białoruś z czwartku,14 kwietnia 2022 roku „Białoruś rozważa kwestię bezwizowego wjazdu dla obywateli krajów sąsiednich”.
- W trosce o wzmocnienie stosunków dobrosąsiedzkich i rozwój turystyki przyjazdowej strona białoruska rozważa obecnie kwestię przyznania obywatelom sąsiednich państw UE prawa do bezwizowego wjazdu, wyjazdu i pobytu na Białorusi. Jednocześnie Komitet ds. Granic Państwowych pracuje nad mechanizmem, który umożliwi tej kategorii obywateli wizytę w strefie przygranicznej bez przepustki. Po zniesieniu ograniczeń koronawirusa na przekraczanie białoruskiej granicy, odnotowuje się wzrost liczby cudzoziemców przybywających z sąsiednich krajów UE - czytamy w komunikacie.
Litwini i Łotysze na Święta Wielkanocne bez wiz
Na razie tylko obywatele Litwy i Łotwy mogą wjechać na Białoruś bez wiz od 15 kwietnia br. do 15 maja włącznie. To udogodnienie wprowadzono w związku ze zbliżającymi się prawosławnymi i katolickimi świętami religijnymi.
Przekroczenie granicy bez wizy dla tej kategorii obywateli będzie możliwe na przejściach granicznych na białorusko-łotewskim i białorusko-litewskim odcinku granicy. To udogodnienie będzie ważne od 15 kwietnia do 15 maja włącznie. W tym okresie obywatele Łotwy i Litwy mogą nieograniczoną liczbę razy korzystać z prawa do bezwizowego wjazdu na Białoruś i przebywać na całym terytorium Białorusi. Ta kategoria przybyszów może odwiedzać strefę przygraniczną bez przepustki. Aby to zrobić, wjeżdżając do Republiki Białoruś na przejściu granicznym, należy ustnie poinformować straż graniczną o zamiarze odwiedzenia strefy przygranicznej, wskazać osady i cel ich wizyty.
Aby wjechać na Białoruś, wszyscy obcokrajowcy muszą przedstawić ważny dokument na wyjazd za granicę (paszport), zieloną kartę (w przypadku podróży samochodem), negatywny wynik testu PCR lub zaświadczenie o szczepieniu, a także mieć ubezpieczenie medyczne.
Litewski wywiad ostrzegł w tym tygodniu, że rosnące napięcia związane z rosyjską wojną na Ukrainie zwiększyły ryzyko dla Litwinów podróżujących do Rosji i na Białoruś. Według litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa, służby wywiadowcze tych krajów podejmują coraz bardziej aktywne działania w celu rekrutacji obywateli Litwy przybywających do Rosji i Białorusi.
Natomiast minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevics wezwał współobywateli, by nie odwiedzali Białorusi. „(…) nalegamy, aby nasi obywatele nie odwiedzali Białorusi! To nie jest bezpieczne!”, napisał na swoim koncie na Twitterze szef łotewskiego MSZ.
Tak było do pandemii i wojny hybrydowej
Przypomnijmy, że 10 listopada 2019 roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi dwie strefy bezwizowe wokół Grodna i Brześcia połączono w jedną i powiększono jej obszar. Połączone strefy bezwizowe Grodna i Brześcia rozszerzono o pięć dodatkowych rejonów: brzestowicki, wołkowyski, woronowski, lidzki i szczuczyński.
Dla grup turystycznych z białoruskim przewodnikiem do zwiedzania dostępne były całe obwody grodzieński i brzeski.
Na obszarze strefy bezwizowej obywatele 77 państw (w tym Polski) mogli przebywać do 15 dób (wcześniej tylko 10 dni).
Turyści mogli wjechać do strefy bezwizowej na Białorusi przez 14 międzynarodowych punktów kontrolnych, w tym przejście graniczne małego ruchu granicznego Rudawka - Leśna.
Wniosek o przepustkę bezwizową trzeba było wypełnić przez stronę internetową. Aby wjechać bez wizy, wymagane było wykupienie usług turystycznych na Białorusi przez uprawnione biuro turystyczne. Na tej podstawie podróżny otrzymywał zgodę na wjazd.
Przepustki oraz polisy ubezpieczeniowe wysyłane były drogą elektroniczną do samodzielnego wydrukowania. Ruch bezwizowy w obwodach grodzieńskim i brzeskim był też możliwy po uzyskaniu specjalnej przepustki za pośrednictwem białoruskiej lub polskiej firmy turystycznej.
Po wykupieniu w firmie turystycznej odpowiedniej usługi, jej pracownicy przesyłali białoruskim pogranicznikom odpowiednie informacje.
W 2020 roku przyszedł COVID, w następnym Białoruś wykorzystując migrantów wszczęła wojnę hybrydową, a w obecnym z jej terytorium Rosja atakuje Ukrainę.
WYG
Fot: Straż Graniczna - Kanał Augustowski przejście Rudawka