25.10.2017

Na Białoruś bez wizy na 30 dni. Teraz tylko na pięć

Białoruś planuje zwiększyć okres bezwizowego pobytu w kraju dla obywateli 80 państw, w tym krajów Unii Europejskiej i wielu innych państw z pięciu dni do miesiąca.

Wcześniej, po wprowadzeniu 5-dniowego okresu bezwizowego, Rosja wzmocniła kontrolę paszportową z Mińskiem.

O planach na rzecz dalszego zwiększenia bezwizowego pobytu cudzoziemców na Białorusi w rozmowie z Financial Times opowiedział szef białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wladimir Makei. Tekst wywiadu opublikowany jest na stronie internetowej Białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Według niego, przed końcem 2017 r., zostaną przygotowane propozycje dotyczące przedłużenia pobytu w kraju bez wizy do „10 lub nawet 30 dni".

Makei przypomniał, że ​​Białoruś wprowadziła już pięciodniowy system bezwizowy dla obywateli z 80 krajów, w tym z Unią Europejską.

- Zrobiliśmy to jednostronnie, chociaż teraz dyskutujemy z UE na temat zawarcia dwóch umów: o readmisji i uproszczenia procedur wizowych. Nasza inicjatywa ma na celu ułatwienie kontaktów biznesowych między Białorusią a UE, promowanie rozwoju turystyki. Zamierzamy zwiększyć czas pobytu na Białorusi bez wizy do 10 lub nawet 30 dni, ale stopniowo, krok po kroku. Pod koniec tego roku będziemy analizować sytuację w tej dziedzinie i przedstawić szefowi państwa konkretne propozycje dotyczące rozszerzenia systemu bezwizowego - powiedział dla Financial Times minister spraw zagranicznych Białorusi.

Wicepremier sportu i turystyki Białorusi Mikhail Portnoy powiedział, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje nad ustanowieniem systemu bezwizowego na 10 i więcej dni, bo  "potrzebujemy tych dni, zwłaszcza dla turystyki medycznej, ale prace są skomplikowane, są powolne, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo narodowe. Pod koniec tego roku mamy nadzieję na zamknięcie teoretycznych kwestii w tej dziedzinie” - powiedział wiceminister sportu i turystyki.

Na razie bez wizy tylko przez pięć dni

Zgodnie z dekretem Prezydenta Białorusi „O ustanowieniu bezwizowego wjazdu i wyjazdu cudzoziemców”, od 12 lutego 2017 r. obywatele 80 krajów, w tym Polski, którzy przekraczają przejście graniczne „Lotnisko Narodowe „Mińsk”, mogą przebywać na terenie Republiki Białorusi bez wizy przez okres 5 dni. Do okresu 5-dniowego wlicza się dzień przylotu, jak i dzień odlotu z Mińska. Liczba wjazdów nie jest ograniczona, jednak pobyt obywateli polskich na terytorium Białorusi nie może przekraczać 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Przy tym liczby dni pobytu w ruchu bezwizowym oraz na podstawie wizy sumują się.

Aby skorzystać z trybu bezwizowego, należy posiadać ważny paszport, gotówkę (na każdy dzień pobytu sumę w walucie obcej lub rublach białoruskich, równoważną – ok. 25 euro) oraz ważne na terenie Republiki Białorusi ubezpieczenie medyczne na kwotę nie mniej niż 10 tys. euro, zakupione we współpracującej z Białorusią firmie ubezpieczeniowej. Nie jest wymagane posiadanie zaproszenia czy też rezerwacji hotelu.

Przekroczenie  pięciodniowego terminu pobytu bez wizy będzie zagrożone sankcjami karnymi, w tym deportacją i grzywną o równowartości 550 euro.

 Według Ministerstwa Sportu i Turystyki, napływ turystów na Białoruś wzrósł w ciągu sześciu miesięcy br., w porównaniu do tego samego okresu w 2016 r. o 27 proc. Od czasu wejścia w życie reżimu bezwizowego do 25 września na lotnisku w Mińsku lądowało 52 tysiące turystów. To przewyższało oczekiwania, ponieważ planowano, że z powodu pięciu dni bezwizowych przepływ turystyczny wzrośnie o 15-20 proc. Przychody z turystyki w bieżącym roku wzrosły o 20 proc.

Rosyjskie obostrzenia

W związku w tym, Rosja wprowadziła obostrzenia w wyjazdach z Białorusi na terytorium Federacji Rosyjskiej. Od dnia 15 maja 2017 roku zmieniła się procedura obsługi pasażerów przylatujących z Republiki Białorusi do Federacji Rosyjskiej. Wszystkie rejsy do rosyjskich miast zostały przeniesione z terminali obsługujących ruch wewnętrzny do sektorów międzynarodowych rosyjskich lotnisk.

Oprócz tego samoloty i pasażerowie przylatujący z Białorusi i odlatujący na Białoruś podlegają kontroli granicznej. Pasażerowie udający się do Federacji Rosyjskiej tranzytem przez Lotnisko Narodowe „Mińsk” są zobowiązani do okazania dokumentu potwierdzającego ich tożsamość oraz karty migracyjnej wypełnionej po przybyciu do Republiki Białorusi.

Poza tym, Rosja nie wpuszcza do siebie osób z państw trzecich ( tj. niebędących obywatelami Rosji Białorusi) przez wewnętrzne rosyjsko- białoruskie przejścia graniczne.

Przejścia graniczne, przeznaczone do międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego, z których mogą korzystać obywatele państw trzecich, w tym obywatele polscy, podróżujący drogą lądową do Rosji, znajdują się obecnie na granicy Rosji z Łotwą (BURACZKI, ŁUDONKA, UBYLINKA), Estonią (KUNICZYNA GORA, SZUMIŁKINO) i Ukrainą (NOWYJE JURKOWICZI, POGAR, TROJEBORTNOJE).

Wydział Konsularny Ambasady RP w Mińsku rekomenduje dla celów wjazdu drogą lądową do Federacji Rosyjskiej i wyjazdu z tego kraju trasę przez Republikę Łotwy (GRIGOROWSZCZYNA – PATERNIEKI, URBANY – SILENIE).

Bez wiz na pograniczu polsko - białoruskim

Przypomnijmy, że od jesieni 2016 roku obowiązuje także rozporządzenie na mocy, którego turyści bez wiz mogą pojechać do Grodna oraz przebywać na terenie parku rekreacyjno-turystycznego Kanał Augustowski. Park „Kanał Augustowski” obejmuje miasto Grodno i tereny Gożskiego, Kopciewskiego, Odelskiego, Podłabieńskiego oraz Sopockinskiego selskich sowietów Grodzieńskiego rejonu. Przebywać w Grodnie i jego okolicach bez posiadania wizy można maksymalnie przez pięć dni. Obecnie niemożliwy jest przyjazd bez wizy do Grodna pociągiem.

Do wjazdu potrzebna jest specjalna przepustka, którą można uzyskać w autoryzowanych białoruskich biurach podroży. Zezwolenie są też wydawane przez biura turystyczne działające w województwie podlaskim.

 Cudzoziemcy mogą dostać się na Białoruś bez wiz przez przejścia graniczne w województwie podlaskim: Rudawka-Lesnaja (sezonowe przejście na Kanale Augustowskim) i Kuźnica-Bruzgi oraz białorusko-litewskie: Privalka-Švendubrė i Privalka-Raigardas.

Należy uzyskać tylko specjalne zezwolenie na prawo do przebywania w strefie bezwizowej, tzw. minimalny pakiet usług turystycznych, w którego skład wchodzą:

- ważny paszport;

- polisa ubezpieczeniowa;

- bilety wstępu do miejscowych atrakcji turystycznych.

Turyści mogą także zwiedzać Puszczę Białowieską po stronie białoruskiej bez konieczności posiadania wizy. Cudzoziemcy mogą przebywać na terenie parku narodowego "Biełowieżskaja Puszcza" bez wizy nie dłużej niż trzy dni. Ruch bezwizowy jest możliwy tylko na pieszo-rowerowym przejściu „Białowieża-Piererow". Podstawą do przekroczenia granicy jest posiadanie dokumentu pozwalającego obcokrajowcowi zwiedzać Park Narodowy. Aby uzyskać taki dokument należy zarejestrować się na stronie www.npbp.by oraz wypełnić wniosek.

 

WYG

Źródło: MSZ Białorusi; Bełta.by; minsk.msz.gov

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


PGE GiEK Skra Bełchatów

12.01.2025
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.12.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie