Sporo wędkarzy z Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny lubi łowić ryby na litewskich wodach. Informujemy zatem, że od 1 lutego br. rozpoczął się tam okres ochronny dla szczupaków, który potrwa do 20 kwietnia.
Szczupaków nie wolno łowić we wszystkich zbiornikach wodnych, z wyjątkiem prywatnych stawów i torfowisk. Do 20 kwietnia jest zakaz połowów na żywą przynętę z rybek. Do wędkowania mogą być wykorzystywane tylko cząstki rybki, a w Zalewie Kurońskim nie tylko narybek, ale wszystkie złowione szczupaki muszą być natychmiast wypuszczone z powrotem do akwenu wodnego – głosi komunikat Ministerstwa Środowiska.
W przypadku łowienia szczupaków w okresie ochronnym sprawca będzie musiał zapłacić 145 euro, aby zrekompensować szkody wyrządzone rybom. Ponadto zostanie ukarany grzywną w wysokości do 300 euro. Skonfiskowaniu będzie podlegał cały sprzęt, przy pomocy którego złowione były ryby.
W okresie zakazu połowów szczupaków ekolodzy organizują naloty, zwłaszcza w bardziej oddalonych zbiornikach wodnych, mniej uczęszczanych przez rybaków. Nadal bowiem część rybaków buduje tam zagrody z gałęzi, ukrywają je pod śniegiem i łowią szczupaki, które szykują się do wynurzenia.
Według badań, w większości litewskich zbiorników wodnych występuje zbyt mało drapieżników. Nawet w wodach Kowna, gdzie przybyło w ostatnich latach ryb aż czterokrotnie, liczba szczupaków, prawdopodobnie ze względu na intensywne połowy, nie rośnie.
Litewskie Ministerstwo Środowiska prosi o zgłaszanie przypadków kłusownictwa do ogólnej infolinii numer 112. Operatorzy Centrum Pomocy Ogólnej niezwłocznie przekazują te informacje do mobilnej ekipy ekologów, którzy pełnią służbę w Departamencie Ochrony Środowiska w Ministerstwie Środowiska.
Przypominamy, że regulamin amatorskiego połowu ryb na Litwie regulują przepisy, które są na stronie internetowej ministerstwa środowiska Litwy (http://am.lrv.lt/)
Jest tam litewska i angielska wersja językowa.
Sporo informacji można też uzyskać na stornie internetowej litewskiego stowarzyszenia agroturystycznego (http://www.atostogoskaime.lt/lt/informacija-zvejams).
WYG
Źródło i fot: Ministerstwo Środowiska RL