25.10.2024

Na ryby na Litwę. Szczupaki w jeziorach koło Łoździej [zdjęcia]

Dobre wieści dla pasjonatów wędkarstwa nie tylko po drugiej stronie granicy, ale także z Suwalszczyzny, Sejneńszczyzny i dla tych, którzy przyjeżdżają do nas na wędkowanie, a potem szukają mniej znanych miejsc na spotkanie z rybą.

Prawie 38 tysięcy narybku  szczupaka  wypuszczono  właśnie do jeziora Seirijus i Veisiejis w rejonie łoździejskim, aby zimował, rósł, a potem zachwycał wędkarzy.

Narybek był hodowany w dalekich  stawach spółki Vasaknos. Wieziono go przez całą Litwę, nawet z rejonu Zarasai, by w tym tygodniu sprowadzić je  do Łoździej i zarybić przygraniczne jeziora.

Zakazy

Tym, którzy już zimą, wczesną wiosną  chętnie by chwyciliby  za wędkę i poszli łowić szczupaka, przypominamy, że od 1 lutego do 30 kwietnia na Litwie obowiązuje zakaz połowu szczupaka oraz i używania ryb jako przynęty.

Po stopieniu się lodu przybrzeżnego i podgrzaniu temperatury wody do zaledwie 4°C rozpoczyna się okres tarła szczupaków, który trwa zwykle od marca do kwietnia. Na tarło szczupaki wybierają płytkie odcinki wybrzeża lub zalane łąki, gdzie woda nagrzewa się najszybciej.

- Podobnie jak inne ryby w okresie tarła, szczupak staje się w trakcie tarła bardziej bezbronny. Podczas tarła na płytkich odcinkach zbiorników wodnych mogą stać się łatwym łupem zarówno dla ptactwa wodnego, jak i małych ssaków drapieżnych, dlatego ich ochrona w tym okresie jest niezwykle ważna - mówi Mantė Ramanauskienė, dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody w litewskim Ministerstwie Ochrony Środowiska.

Zdaniem M. Ramanauskienė te ryby drapieżne pełnią w zbiornikach wodnych ważną funkcję – „wyrzucają” małe i mało wartościowe ryby, tworząc w ten sposób dogodne warunki do rozmnażania i rozwoju cenniejszych gatunków ryb.

W okresie ochronnym zakaz połowów szczupaków obowiązuje we wszystkich państwowych i dzierżawionych zbiornikach wodnych kraju i dotyczy rybaków amatorów oraz przedsiębiorców.

Za złowionego w okresie ochronnym szczupaka grożą kary pieniężne w wysokości od 120 do 300 euro z konfiskatą sprzętu.

Ponadto za każdego szczupaka złowionego w okresie ochronnym trzeba będzie zrekompensować szkody wyrządzone przyrodzie (240 euro). W przypadku złapania szczupaka w zbiorniku wodnym rezerwatu przyrody lub rezerwatu ichtiologicznego kara do zapłacenia będzie trzykrotnie większa.

Poza tym, od 1 maja 2023 roku weszły w życie postanowienia Regulaminu wędkarstwa amatorskiego zabraniające łowienia na spławiki amatorskim sprzętem wędkarskim niezamocowanym do wędki i łowionym haczykiem. Wyjątek dotyczy połowów pod lodem. Oznacza to, że na wodach otwartych nie ma już możliwości używania tzw. „krążków”, „popów” itp.

Zakaz ten wynikał z powtarzających się przypadków nieprzestrzegania przez wędkarzy limitu liczby narzędzi połowowych i pozostawiania ich bez nadzoru.

Gdzie po informacje?

Jeżeli przed wędkowaniem osoby fizyczne mają pytania dotyczące wymogów aktów prawnych, Departamentu Ochrony Przyrody w litewskim Ministerstwie Ochrony Środowiska zaprasza  do konsultacji pod numerem telefonu konsultacji ogólnych Departamentu Ochrony Środowiska pod numerem 8 700 02022 lub pocztą elektroniczną pod adresem konsultasilos@aad.am.lt.

Ponadto najważniejsze informacje dla rybaków można znaleźć w przygotowanych przez Departament notatkach połowowych – patrz tutaj:

https://aad.lrv.lt/lt/konsultacijos/atmintines/zvejyba/

WYG

Źródła: Samorząd Rejonu Łoździejskiego; Ministerstwo Ochrony Środowiska Republiki Litewskiej

Fot: Samorząd Rejonu Łoździejskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Nowak-Mosty MKS Będzin


Ślepsk Malow Suwałki

27.11.2024
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie