Po trzech latach przygotowań i uzgodnień z ukraińskim resortem sprawiedliwości, w październiku br. została zarejestrowana na Ukrainie polska partia, siła polityczna, która deklaruje reprezentowanie interesów polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie w płaszczyźnie politycznej.
Zjazd założycielski z udziałem 170 członków odbył się jeszcze w 2011 roku. Wtedy postanowiono, że będzie ona nosiła nazwę „Partia Polaków Ukrainy”. Partia jest tworzona przez ukraińskich Polaków dla ukraińskich Polaków. Ale to właśnie słowo "Polacy" w nazwie nie spodobało się ukraińskim urzędnikom. Po trzech latach przepychanek, nazwę „złagodzono” i nazwano nową formację „Solidarność”. Tak nazwę nosiła partia obecnego prezydenta Ukrainy – Poroszenki przed wyborami parlamentarnymi, które mają odbyć się na Ukrainie w październiku br., partia zmieniła nazwę na „Blok Piotra Poroszenki”. Nazwę „Solidarność” przejęli Polacy.
Prezes nowej partii Stanisław Kostecki deklaruje stworzenie w najbliższym czasie kilku ośrodków regionalnych ukraińskiej „Solidarności” oraz dołączenie do wspólnego dzieła aktywnych Polaków, mieszkających w miejscach, gdzie istnieją skupiska osób polskiego pochodzenia.
Oficjalnie Polaków na Ukrainie są 144 tysiące. Tyle mówią dane ze spisu powszechnego przeprowadzonego w tym państwie w roku 2001. Nieoficjalnie mogą być ich nawet 2 miliony. Są gminy, rejony, gdzie Polacy stanowią zdecydowaną większość:
- Strzelczyska - rejon mościcki, obwód lwowski – 97,7 %
- Łanowice – rejon samborski, obwód lwowski – 91 %
- Aleksandrówka – rejon starosieniawski, obwód chmielnicki – 78,1 %
- Doboszczówka, rejon mościcki, obwód lwowski – 64,3 %
- Maćkowce, rejon chmielnicki, obwód chmielnicki – 63,9 %
- Stara Huta, Krasna (Krasnoczora), rejon storożyniecki, obwód czerniowiecki – 61,6 %
Według polskiej Ambasady w Kijowie, na Ukrainie funkcjonuje obecnie ponad 260 ośrodków, wokół których gromadzą się mieszkający tu Polacy. W centrum i na wschodzie kraju jednoczą się oni najczęściej wokół Związku Polaków na Ukrainie (ZPnU), na zachodzie - wokół Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie (FOPnU). ZPnU to zrzeszenie 104 organizacji polskich z 25 tysiącami członków i siedzibą w Kijowie. FOPnU, z siedzibą we Lwowie, liczy 18 tys. członków, skupionych w 134 ośrodkach.
Bardzo aktywne jest np. Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano Frankowsku. Główną misją CKPiDE jest zachęcanie do aktywnej działalności środowiska polskiego we wszystkich sferach życia, wzmocnienie wizerunku Polski na Ukrainie oraz budowa i rozwój dialogu europejskiego wśród mieszkańców miasta.
„Większość naszych projektów kierujemy na rozszerzenie współpracy transgranicznej i budowę dialogu kulturowego. W ramach naszej działalności prowadzone są kursy językowe, odbywają się przeglądy polskiego filmu, prowadzone są wystawy, panele dyskusyjne, prezentacje czy seminaria. Do końca roku planujemy wprowadzić speaking cluby języka angielskiego i niemieckiego, odbywają się zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży, szkolenia oraz inne atrakcje interesujące dla lokalnej społeczności polskiej, mieszkańców i gości miasta” – mówi dla portalu Centrum - www.ckpide.eu, Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE.
Jest zatem baza, pozwalająca na tworzenie partii politycznej. Może za jej sprawą Polacy lepiej zaistnieją przynajmniej w lokalnych organach władzy, opanowanych na Zachodzie Ukrainy głównie przez skrajną prawicę czcicieli UPA.
Lider neobanderowskiej "Swobody", Ołeh Tiahnybok, zgłosił nawet do Rady Najwyższej projekt uchwały przyznającej członkom OUN-UPA status bohaterów walk o niepodległość Ukrainy. Projekt będzie rozpatrzony 14 października, czyli w "Dzień UPA" - oficjalną rocznicę założenia Ukraińskiej Powstańczej Armii. Prezydent Ukrainy też uważa, że przysługuj im tytuł bohatera.
Od 10 do 14 października na ziemi lwowskiej odbywa się szereg imprez i uroczystości poświęconych 72. rocznicy utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii. 12 października miał miejsce "Marsz sławy UPA", który przeszedł centralnymi ulicami Lwowa.
Na Ukrainie wydano nawet książkę dla dzieci do nauki alfabetu na podstawie dziejów OUN-UPA.
Jan Wyganowski
Foto www.ckpide.eu