30.01.2014

Na ratunek dzikim pszczołom

Jak ważne są dzikie pszczoły? Jak żyją? Co robić, aby nie wyginęły? – odpowiedzi na takie i inne pytania będą mogły poznać dzieci podczas „Akademii Przyjaciół Pszczół”.

Program, adresowany do dzieci w wieku od 6 do 13 lat, organizują Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S. A. oraz parki narodowe i krajobrazowe.

Doradcami programu byli Anna i Lech Krzysztofiakowie z Wigierskiego Parku Narodowego.

Dzikie pszczoły to bardzo liczna grupa owadów - około 470 gatunków. Połowa pszczół dziko żyjących w Polsce jest zagrożona wyginięciem

 - Mają zupełnie inną biologię niż pszczoły miodne. Część z nich żyje samotnie. Inaczej też reagują na zagrożenia. Pszczołom miodnym zagraża chemizacja, wprowadzanie nowych, modyfikowanych upraw i choroby. Natomiast głównym problemem dzikich pszczół jest utrata siedlisk – mówi dr Anna Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego.

Pszczoły dzikie nie zagrażają miodnym.

- One nie konkurują ze sobą lecz współbytują – mówi Krzysztofiak. - Pszczoły miodne żyją w skupiskach, rodzinach. Zakładają gniazda w ulach, czy leśnych dziuplach. Pszczoły dzikie najczęściej budują norki w ziemi, w glinianych ścianach budynków gospodarczych, w pustych łodygach roślin, a nawet w opuszczonych muszelkach – tłumaczy.

Dzikie pszczoły spełniają bardzo ważną rolę w ekosystemie.

- Mają dłuższe języczki niż pszczoły miodne, dlatego mogą zapylić takie gatunki roślin, których te pierwsze nie są w stanie dosięgnąć. Chodzi głównie o trawy. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się na przykład trzmiele. Pracownicy szklarni nie muszą już chodzić z pędzelkiem i zapylać kwiatostanów warzyw, ale wynajmują przenośną rodzinę trzmieli. Umieszczają gniazdo w szklarni i owady wykonują całą prace – mówi przyrodnik.

Szkoły podstawowe, świetlice i domy kultury mogą przystąpić do „Akademii Przyjaciół Pszczół” poprzez zalogowanie się na stronie www.pomagamypszczolom.pl . Placówki będą mogły pobrać bezpłatny pakiet kreatywnych scenariuszy zajęć i aktywności o tematyce przyrodniczej. Dodatkowo, od marca placówki będą miały możliwość wygrania nagród – cennego sprzętu do wyposażenia pracowni przyrodniczej, leksykonów przyrodniczych oraz pomocy szkolnych.

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
27.11.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie