"Energia przyszłości" - mobilna wystawa edukacyjna i towarzyszące jej seminaria zostały nagrodzone w konkursie Genius Universitatis 2016. Konkurs na kreatywną kampanię rekrutację po raz piąty zorganizowała fundacja edukacyjna Perspektywy.
W tym roku zgłosiło się 50 uczelni z całej Polski. Jury zakwalifikowało 171 prac spełniających warunki określone w regulaminie konkursu. W kategorii Event wspierający rekrutację II miejsce zajęła Politechnika Białostocka. Jury doceniło kampanię "Energia przyszłości". Eksperci brali pod uwagę takie kryteria jak: nowatorski pomysł, spójność stosowanego narzędzia marketingowego z hasłem i wartościami uczelni, czytelność i przyjazny charakter narzędzia przekazu, estetyka i wartość artystyczna wykonania.
W październiku ubiegłego roku w największych miastach północno-wschodniej Polski prezentowaliśmy interaktywną mobilną wystawę edukacyjną. Zwiedzający, głównie uczniowie, mogli zbudować most Leonarda, zbadać jak działa kołyska Newtona, usłyszeć symfonię dźwięków, ulec złudzeniu optycznemu…. Kilkadziesiąt eksponatów rozwijało wyobraźnię matematyczną i techniczną.
Wystawie towarzyszyły seminaria popularno-naukowe, podczas których można było dowiedzieć się, jaką rolę odgrywa ekoenergetyka w ochronie środowiska i dlaczego biomasa to źródło energii odnawialnej. Poza tym można było - poprzez wirtualną grę - przenieść się na kampus Wydziału Architektury PB, sprawdzić, jak działają roboty edukacyjne oraz porozmawiać ze studentami Politechniki Białostockiej. W Łomży, Augustowie, Olsztynie i Suwałkach młodzież spotkała się z łazikami marsjańskimi, w Białymstoku - z twórcami bolida CMS-02 oraz z pomysłodawcami robota edukacyjnego PHOTON. W ten niezwykły sposób zachęcaliśmy młodych ludzi do nauk technicznych i ścisłych oraz do wyboru kierunków studiów oferowanych przez Politechnikę Białostocką, zwłaszcza tych powiązanych z działalnością INNO-EKO-TECH. I nnowacyjne Centrum Dydaktyczno-Badawcze Alternatywnych Źródeł Energii, Budownictwa Energooszczędnego i Ochrony Środowiska otwarte zostało w październiku ubiegłego roku. W tym budynku znajduje się 36 laboratoriów i blisko 700 stanowisk badawczych. Centrum wyposażono w najnowocześniejszą aparaturę. Znajduje się tu sprzęt badawczy, często unikalny w skali kraju. Wystawa "Energia przyszłości" miała przybliżyć tematykę, którą zajmują się naukowcy Politechniki Białostockiej w Centrum INNO-EKO-TECH.
Mobilna wystawa cieszyła się ogromną popularnością. W ciągu 5 dni obejrzało ją i udział w seminariach wzięło ponad 4100 osób. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Nagrody w konkursie Genius Universitatis zostały wręczone podczas zakończonego w sobotę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie XXV Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego.
Więcej o konkursie: http://perspektywy.pl/genius/