Aż 70 certyfikatów zostało przyznanych podczas Gali,,Produkt Warmii i Mazur”, która odbyła się 25 września w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Uroczystość poprzedzona została konferencją informacyjno-promocyjną poświęconą realizowanemu przez samorząd województwa projektowi „Produkt Warmia Mazury”.
- Finalizujemy dziś ideę, która narodziła się w ramach naszej współpracy z departamentem Côtes-d'Armor, gdzie narodził się znany w całej Francji znak,,Produkt bretoński”. Stwierdziliśmy, że warto przenieść ten pomysł do Polski, do naszego regionu - powiedział, cytowany przez portal Wrota Warmii Mazur, wicemarszałek województwa - Jarosław Marek Słoma. – Projekt „Produkt Warmia Mazury” jest uzupełnieniem działań, podjętych przez „samorząd województwa 14 lat temu, kiedy rozpoczęliśmy przyznawanie Warmińsko-Mazurskiej Nagrody Jakości. Obecnie realizowany projekt jest naturalną konsekwencją tych działań, mających na celu budowanie regionalnej tożsamości – także tej gospodarczej.
Celem projektu „Produkt Warmii i Mazur” jest poprawienie rozpoznawalności i atrakcyjności gospodarczej naszego regionu. Marka przyznawana jest w trzech kategoriach: produkt, usługa, wydarzenie. Ubiegać się o nią mogą osoby prywatne, firmy, placówki publiczne prowadzące działalność gospodarczą lub zawodową na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Certyfikowane były wszystkie produkty wytwarzane przez firmy mające swoje siedziby na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w takich dziedzinach jak:
- produkty rzemieślnicze,
- produkty przemysłowe,
- usługi rzemieślnicze,
- usługi turystyczne,
- usługi gastronomiczne,
- usługi medyczne,
- wydarzenia ze sfery kultury, sportu, rekreacji, itp.,
- produkty i usługi inne.
Wśród wyróżnionych znalazły się także firmy z pobliskich Suwalszczyźnie - Mazur:
LUXIMA S.A.z Ełku za oprawy oświetleniowe AQUA AGRO
NORTHMAN Krzysztof Stępniak z Węgorzewa – za Jachty Żaglowe Maxus, jachty motorowe Nexus
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe WITAL s.c. Lucyna Tymofiejewicz, Ryszard Tymofiejewicz z Gołdapi za sanatoryjne usługi rehabilitacyjne
Przedsiębiorstwo Turystyczne „Wagabunda” w Mikołajkach za Usługi caravaningowe
Agroturystyka Trzy Świerki w Galwieciach k. Gołdapi za Agroturystyka – „Śladami Cesarza Wilhelma II"
Gospoda „Pod Czarnym Łabędziem”z Rydzewa k. Miłek za Usługi gastronomiczne i hotelowe
Bar „Młyn” z Bań Mazurskich za Usługi gastronomiczne
Ahoj czarter s.c. z Węgorzewa Czarter jachtów żaglowych i motorowych na mazurach Aeroklub Krainy Jezior z Wilamowa k. Kętrzyna za „Mazury AirShow”
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie za Międzynarodowy Jarmark Folkloru
Dariusz Morsztyn - Biegnący Wilk z Bań Mazurskich za „Republikę Ściborską”
Najbardziej chyba znany, także na Suwalszczyźnie, jest niespokojny duch mazurskich stron -stron Dariusz Morsztyn, z gminy Banie Mazurskie, który oferuje coś, co można spotkać tylko na Syberii lub Alasce - przejażdżki psimi zaprzęgami i naukę powożenia takimi zaprzęgami, czyli kursy maszerskie. Pojeździć można przez cały rok, bo latem, jesienią płozy sań są zamieniane na kółka. Jest też ,,czarna bania” - taka w pradawnym mazurskim stylu sauna parowa, urządzona w 200-letniej chacie bez komina. Na nagrzanych kamieniach i w białej parze można zapomnieć o codziennym świecie, a potem… zimny prysznic lub skok do wody dla ochłody.
Jan Wyganowski
fot. biegnacy-wilk.pl