Ponad 440 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców w całej Polsce opłaca składki w polskim systemie emerytalno-rentowym. Tylko w podlaskim Oddziale ZUS do końca roku 2017 takich obywateli z obcym paszportem było 6 824. W porównaniu do III kwartału ubiegłego roku liczba ta zwiększyła się o 97 osób. Liczba pracujących i ubezpieczonych cudzoziemców w naszym kraju wciąż rośnie.
Jakich narodowości w województwie podlaskim jest najwięcej ?
Na 24 tys. pracujących w Polsce Białorusinów niespełna 3 tys. postanowiło podąć legalne zatrudnienie w Białymstoku i okolicach. To największa grupa obcokrajowców stanowiąca prawie 12 proc. wszystkich obywateli tego państwa, którzy postanowili zatrudnić się w naszym kraju. Drugą najbardziej liczebną populacją w naszym regionie są obywatele Ukrainy. Chociaż ich ilość w ostatnim kwartale minionego roku zwiększyła się o prawie 9 tys., to z Podlasia ubyło prawie 300 osób. To nadal niemała, prawie 3 tysięczna kadra, jednak jak pokazują statystyki - wybierają oni inne regiony naszego kraju takie jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk czy Poznań. Na ponad 316 tys. legalnie zatrudnionych w naszym kraju Ukraińców niecały 1 proc. wybrało piękne Podlasie. Najchętniej cudzoziemcy wykonują prace w branży transportowej, budowalnej czy też ogrodnictwie.
Obywatele państw często nawet egzotycznych
Były już największe liczby, czas na pojedyncze osoby, które przyjechały na urokliwe kresy i zatrudniły się u naszych rodzimych pracodawców lub podjęły działalność gospodarczą. Takich obywateli z paszportami przeróżnych państwa mamy szesnastu. Wśród nich znajdziemy cudzoziemców, którzy przybyli do nas z Urugwaju, Turkmenistanu, Tadżykistanu, Palestyny, Kuby , Konga a nawet Gabonu czy Australii. Są jednak narodowości, które zdecydowały się na polski system emerytalny i w całym naszym kraju występują jako pojedynczy reprezentanci swoich ojczyzn. Żaden z nich nie osiadł na Podlasiu. Wybrali zdecydowanie większe metropolie. Jedyny pracujący w Polsce Czarnogórzec postanowił osiedlić się we Wrocławiu, Monakijczyk wybrał Kraków, Namibijczyk – Zabrze, Papuańczyk –Warszawę, a Zairczyk imigrował do Łodzi.
Legalnie zatrudnieni w Polsce cudzoziemcy to tyle, co 150 proc. wszystkich mieszkańców Białegostoku, ale w skali naszego miasta to mała cząstka. Obcokrajowcy zasilający nasz fundusz ubezpieczeń społecznych stanowią zaledwie 2,3 proc. ogólnej liczny ludności zamieszkującej stolicę Podlasia.
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego