W niedzielę, 4 października obchodzony był Światowy Dzień Onkologii1. W związku z tym warto przypomnieć, że wirus WZW typu B, to drugi po tytoniu czynnik rakotwórczy, który może być przyczyną nawet
80 proc. przypadków raka wątrobowo – komórkowego2.. Celem Żółtego Tygodnia jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych, związanych z wirusowymi chorobami wątroby oraz edukacja na temat ich profilaktyki.
Podczas 31. edycji Å»óÅ‚tego Tygodnia (od 5. do 16. października 2015 r.), bÄ™dzie można dowiedzieć siÄ™ wiÄ™cej na temat WZW typu A i typu B oraz jak zadbać o ochronÄ™ swojej wÄ…troby.
1. Co to jest WZW typu B?
NajczÄ™stszÄ… wirusowÄ… chorobÄ… wÄ…troby jest wirusowe zapalenie wÄ…troby typu B, czyli tzw. „żóÅ‚taczka wszczepienna” lub „żóÅ‚taczka zakaźna typu B”3. WywoÅ‚uje jÄ… wirus WZW typu B (HBV), który jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV4. Z wirusem WZW typu B mamy do czynienia częściej, niż siÄ™ nam może wydawać, ponieważ 1 na 100 zdrowych Polaków jest jego nosicielem5, a liczba zakażeÅ„ tym typem wirusa w Polsce należy do najwyższych w Europie6. W 2015 r. odnotowano znaczny wzrost zakażeÅ„ WZW typu B. WedÅ‚ug danych PZH, w okresie od stycznia do sierpnia 2015r. odnotowano okoÅ‚o 900 wiÄ™cej nowych przypadków zakażeÅ„ WZW typu B niż w analogicznym okresie poprzedniego roku7.
2. Gdzie i jak można się zakazić WZW typu B?
CzÄ™sto nie zdajemy sobie sprawy, jak Å‚atwo można zakazić siÄ™ wirusem WZW typu B, który przenoszony jest miÄ™dzy ludźmi drogÄ… zwiÄ…zanÄ… z naruszeniem ciÄ…gÅ‚oÅ›ci tkanek, nazywanÄ… drogÄ… krwi5. NajczÄ™stszÄ… drogÄ… zakażenia wirusem jest kontakt z zakażonÄ… krwiÄ… np. w trakcie zabiegów medycznych, poprzez kontakt z ranÄ… ciÄ™tÄ…, podczas pobierania krwi do badania, podczas transfuzji krwi oraz w czasie zabiegów stomatologicznych3. Także zakażona matka może podczas porodu przekazać wirusa noworodkowi. Do zakażenia wirusem może dojść również podczas zabiegów kosmetycznych np. przekÅ‚ucia uszu, wykonania tatuażu, pedicure’u oraz podczas wizyty u fryzjera5. Czynnikiem ryzyka może być także używanie pożyczonej golarki, szczoteczki do zÄ™bów, jeÅ›li zostaÅ‚y one skażone krwiÄ…8.
3. Jakie sÄ… objawy choroby i konsekwencje rozwoju WZW typu B?
Typowe Objawy towarzyszÄ…ce rozwojowi WZW typu B mogÄ… utrzymywać siÄ™ do kilku tygodni i obejmujÄ… zżóÅ‚cenie skóry oraz biaÅ‚ek oczu, a mocz przybiera barwÄ™ piwa8. Objawy niespecyficzne to uczucie ogólnego osÅ‚abienia i zwiÄ™kszonej mÄ™czliwoÅ›ci, pojawienie siÄ™ nudnoÅ›ci, wymiotów i bólu brzucha8. Zakażenie wirusem WZW typu B może prowadzić do wystÄ…pienia nadostrego zapalenia wÄ…troby, marskoÅ›ci i niewydolnoÅ›ci wÄ…troby3. Na Å›wiecie Ponad 780 000 osób rocznie umiera w wyniku schorzeÅ„ spowodowanych zakażeniem wirusem WZW typu B9.
4. Co WZW typu B ma wspólnego z rakiem wÄ…troby?
Od kilku lat WHO podkreÅ›la, że wirus HBV jest drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym, który może odpowiadać nawet za 80 proc. przypadków raka wÄ…trobowo-komórkowego2,8. U okoÅ‚o 20-30 proc. dorosÅ‚ych, przewlekle zakażonych wirusem WZW typu B, rozwija siÄ™ rak wÄ…trobowo-komórkowy8. Niestety, rak rozwija siÄ™ bardzo szybko, a ze wzglÄ™du na ograniczony dostÄ™p do diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wÄ…troby typu B, wiele osób dowiaduje siÄ™ o chorobie zbyt późno i terapia staje siÄ™ maÅ‚o skuteczna8. Szczepienie przeciwko WZW typu B to pierwsze szczepienie w profilaktyce onkologicznej, które pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wÄ…trobowo komórkowego, a jego skuteczność wynosi 95 proc8.
5. Jak mogę chronić się przed WZW typu B?
Najczęściej zalecanÄ… metodÄ… zapobiegania zakażeniom wirusami WZW typu B i typu A jest szczepienie ochronne, cechujÄ…ce siÄ™ bardzo dobrym profilem bezpieczeÅ„stwa i skutecznoÅ›ci8. Jak wszystkie szczepionki, szczepionka przeciwko WZW typu B może powodować przejÅ›ciowe dziaÅ‚ania niepożądane (najczÄ™stsze z nich to ból i zaczerwienienie w miejscu wkÅ‚ucia, zmÄ™czenie, drażliwość i ból gÅ‚owy), choć nie u każdego one mogÄ… wystÄ…pić4,6. Szczepienie przeciwko WZW typu B to pierwsze szczepienie w profilaktyce onkologicznej, które pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wÄ…trobowo komórkowego8. Od 1982 r. na Å›wiecie podano już ponad miliard dawek szczepionek przeciwko WZW typu B9. W Polsce znaczÄ…co zmniejszyÅ‚a siÄ™ zapadalność na WZW typu B po wprowadzeniu w 1994 r. obowiÄ…zkowego szczepienia niemowlÄ…t przeciwko temu typowi wirusa (w 1994 r. na WZW typu B zachorowaÅ‚o ok. 28 osób na każde 100 tys. Polaków, natomiast w 2013 r. choroba dotknęła jedynie 4 osoby spoÅ›ród każdych 100 tys. osób)10,7. Dlatego też takÄ… opcjÄ™ ochrony przed WZW typu B mogÄ… rozważyć wszystkie osoby urodzone przed 1994 r.10. Ponad 60 proc. osób zainfekowanych wirusem WZW typu B zostaje nim zakażonych w placówkach medycznych, dlatego warto skorzystać z takiego szczepienia planujÄ…c poddanie siÄ™ zabiegom medycznym6. Podczas trwania Å»óÅ‚tego Tygodnia warto skorzystać ze szczepieÅ„ przeciwko WZW typu B oraz rozważyć szczepienie przeciwko WZW typu A, nazywanego potocznie „żóÅ‚taczkÄ… pokarmowÄ…”11.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.zoltytydzien.pl