Okres zimowy to czas szczególnie trudny dla osób bezdomnych, samotnych, starszych, niezaradnych życiowo, czy też nadużywających alkoholu. W Suwałkach osoby bezdomne odwożone są do noclegowni, w Augustowie do ogrzewalni.
- Na przełomie dwóch ostatnich tygodni augustowscy policjanci kilkukrotnie interweniowali wobec narażonych na wychłodzenie organizmu i odwozili ich do ciepłych miejsc. W Augustowie zmarznięte osoby odwozi się z ulicy do ogrzewalni, jeśli nie są po d wpływem alkoholu. W innym wypadku trafiają do izby wytrzeźwień – mówi podkomisarz Paweł Jakubiak, oficer prasowy policji w Augustowie.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie jak co roku realizują program „Nie bądźmy obojętni". Celem przedsięwzięcia jest pomoc osobom wymagającym szczególnej opieki w najtrudniejszym dla nich okresie zimowym. Realizacja działań odbywa się we współpracy z Miejskim i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej. Podczas codziennej służby mundurowi sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Dzielnicowi odwiedzają osoby schorowane, niezaradne życiowo i zamieszkujące samotnie. Podczas wizyt mundurowi sprawdzają, czy mają one opał, ciepłe ubrania oraz pożywienie. Funkcjonariusze informują także osoby potrzebujące o miejscach doraźnej pomocy i rozdają ulotki zawierające numer telefonu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego 800 444 989. Dzwoniąc pod ten numer uzyskamy informacje o miejscach z ciepłym posiłkiem, noclegiem i odzieżą.
Więcej możesz przeczytać tutaj http://www.bialystok.uw.gov.pl/komunikaty/Akcja_Zima.htm – (wykaz placówek udzielających wsparcia, silny mróz – porady).
Na przełomie dwóch ostatnich tygodni augustowscy policjanci kilkukrotnie interweniowali wobec osób narażonych na wychłodzenie organizmu i odwozili potrzebujących do ciepłych miejsc.
Policjanci apelują!!! NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI i reagujmy w tego typu sytuacjach powiadamiając odpowiednie służby. W przypadku zauważenia osób narażonych na wychłodzenie organizmu, jak najszybciej zgłośmy ten fakt Policji pod numerem telefonu 997 lub 112, pogotowiu ratunkowemu - 999, bądź też zadzwońmy pod bezpłatny całodobowy numer telefonu Centrum Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku – 800 444 989. Jeden telefon może uratować ludzkie życie.