Kilka tygodni temu przyrodnicy ubolewali nad śmiercią żubra w Nadleśnictwie Płaska. Dorodny samiec zdechł w wyniku zakażenia ran odniesionych w walce. Choć to w naturze zwyczajne zjawisko, dla leśników i naukowców, którym zależy na utrzymaniu i rozwoju populacji tych pięknych, majestatycznych zwierząt, jest to bardzo duża strata. Zwłoki byka posłużą do badań genetycznych. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że żubry w Puszczy Augustowskiej czują się świetnie. Kilkanaście dni temu na świat przyszedł mały żubrzyk.
- 23 września udało się po raz pierwszy w tym sezonie udokumentować młodego żubra w Nadleśnictwie Augustów. Jeszcze nie wiemy, jakiej jest płci, ale jak tylko uda nam się dokładnie to ustalić, to poinformujemy, czy to dziewczynka czy chłopak. To już drugi żubr jaki urodził się w utworzonym w 2018 stadzie – informuje augustowskie nadleśnictwo.
Całe stado liczy dziewięcioro żubrów i jest w doskonałej kondycji.
A kilka godzin temu Wigierski Park Narodowy potwierdził obecność żubra na swoim terenie:
- Tego osobnika zarejestrowała fotopułapka w południowej części naszego Parku. Tym samym zdetronizował on łosia jako największego mieszkańca WPN-u. Dorosłe samce żubrów ważą średnio 700 kg, a maksymalnie 900 kg, ich wysokość w kłębie osiąga nawet 188 cm! - informuje Wigierski Park Narodowy.
Cóż, niektórym spacerowiczom czy grzybiarzom może na taki widok zrobić się naprawdę gorąco!
Fot. WPN