05.08.2018

Nieskuteczna rekrutacja, czyli największe błędy doradców zawodowych

Rekruter, raz na jakiś czas, powinien sam wcielić się w rolę kandydata do pracy. Zamiana miejsc powinna skutecznie ustrzec go przed powszechnymi błędami, które popełniają HR-owcy.

Niskie bezrobocie, konkurencja miÄ™dzy firmami i RODO utrudniajÄ… HR-owcom skuteczne poszukiwanie kandydatów do pracy. Tym bardziej, gdy potencjalny pracownik pojawi siÄ™ na rozmowie kwalifikacyjnej, warto go zachÄ™cić do podjÄ™cia oferty. Niestety rekruterzy zapominajÄ… czÄ™sto, że sÄ… wizytówkÄ… firmy i muszÄ… dziaÅ‚ać wedÅ‚ug najwyższych standardów. Oto top 7 bÅ‚Ä™dów, które sprawiÅ‚y, że rekrutacja okazaÅ‚a siÄ™ nieskuteczna.

Nadmierna szczerość: „MuszÄ™ znaleźć kogoÅ› na to stanowisko, szef daÅ‚ mi miesiÄ…c albo mnie zwolni”

Na tak niecodzienne zwierzenie, zdecydowaÅ‚a siÄ™ mÅ‚oda rekruterka podczas poszukiwania osoby do dziaÅ‚u marketingu do agencji kreatywnej. Na każde pytanie o szefa firmy odpowiadaÅ‚a z pewnÄ… ostrożnoÅ›ciÄ… i wyczuwalnym lÄ™kiem. ZdarzyÅ‚o jej siÄ™ także podkreÅ›lać, że zespóÅ‚ ma bardzo dobrÄ… energiÄ™, ale „szef to szef”. Ponieważ rekrutowana osoba chciaÅ‚a odejść z firmy wÅ‚aÅ›nie z powodu despotycznego szefa, sygnaÅ‚y wysyÅ‚ane przez rekruterkÄ™, skutecznie zniechÄ™ciÅ‚y jÄ… do przejÅ›cia.

Brak dyplomacji: „Co za rekrutacja! Ostatni kandydat byÅ‚ fatalny, spróbujmy z Panem”

Na taki komentarz pozwoliÅ‚a sobie jedna z rekruterek w dużej firmie. W trakcie rozmowy okazaÅ‚o siÄ™, że prowadzÄ…ca rozmowÄ™ poruszyÅ‚a także prywatne wÄ…tki i dotykaÅ‚a przedramienia kandydata. Zmniejszanie dystansu, nieformalny charakter spotkaÅ„ rekrutacyjnych i brak dyplomacji to moda, która niepotrzebnie zapanowaÅ‚a wÅ›ród rekruterów.

CzÄ™sto źle pojmowany luz jest nienaturalny nawet dla przedstawicieli najmÅ‚odszego pokolenia, które dopiero wchodzi na rynek pracy i ceni nieformalne formy rekrutacji. Nie należy jednak mylić tego ze spoufalaniem siÄ™.” - radzi Aleksandra Pocheć, ekspertka serwisu rekrutacyjnego Monster Polska.

HR-owiec kameleon: „Miejmy za sobÄ… ten small talk”

Fatalne wrażenie na kandydatach robiÄ… rekruterzy, którzy pokazujÄ… podczas rozmowy dwa oblicza. Tak byÅ‚o na spotkaniu, w którym wziÄ…Å‚ udziaÅ‚ pewien grafik. BraÅ‚ udziaÅ‚ w rekrutacji do firmy, która zajmowaÅ‚a siÄ™ projektowaniem ulotek, menu i bannerów. - Rozmowa zaczęła siÄ™ od wymiany opinii na temat wyglÄ…du reklam w polskich miastach, lokalach, sklepach. W pewnym momencie wyraźnie zmÄ™czony tematem rekruter powiedziaÅ‚ „miejmy za sobÄ… ten small talk, tak naprawdÄ™ nie cierpiÄ™ tych pogadanek”. ZdÄ™biaÅ‚em – mówi Sebastian. Na oczach kandydata HR-owiec przeistoczyÅ‚ siÄ™ w osobÄ™ odpytujÄ…cÄ… z formularza. Efekt? Jak można siÄ™ domyÅ›lać, grafik nie zdecydowaÅ‚ siÄ™ na pracÄ™ w tej firmie.

Brak tolerancji: „Dziwnie brzmi to Pana nazwisko”

Zdarza siÄ™, że rekrutacja ma wymiar miÄ™dzynarodowy i coraz częściej trzeba liczyć siÄ™ z tym, że kandydat bÄ™dzie miaÅ‚ obcobrzmiÄ…ce nazwisko. Wypowiadanie uwag w tej kwestii może zupeÅ‚nie skreÅ›lić firmÄ™ w oczach kandydata. Rekruter to osoba, która powinna reprezentować wysokÄ… wrażliwość i znać zasady savoir vivre.

ZbÄ™dna ironia: „Chyba zbyt wysoko wycenia Pani swoje kompetencje”

Nie każdy potrafi rozmawiać o pieniÄ…dzach, ale ta sÅ‚abość nie powinna dotyczyć rekruterów. Podczas z jednej rozmów kwalifikacyjnych padÅ‚o standardowe pytanie: ile chciaÅ‚aby Pani zarabiać? W momencie, w którym rekrutowana osoba (z wyksztaÅ‚ceniem wyższym, siedmioletnim doÅ›wiadczeniem i bardzo dobrÄ… znajomoÅ›ciÄ… angielskiego i niemieckiego) podaÅ‚a kwotÄ™, rekruter rzekÅ‚: „Chyba nazbyt wycenia Pani swoje kompetencje”.

Obraźliwa forma komentarza przekreÅ›liÅ‚a szansÄ™ HR-owca na zatrudnienie dobrego pracownika. ChcÄ…c negocjować pieniÄ…dze, nie można zaniżać kompetencji przyszÅ‚ego pracownika.” - podkreÅ›la Aleksandra Pocheć, ekspertka serwisu rekrutacyjnego Monster Polska

Pytanie z automatu: „Dlaczego chciaÅ‚by Pan u nas pracować?”

Kiedy kandydat usÅ‚yszaÅ‚ to pytanie, byÅ‚ skonsternowany, bo to firma dość dÅ‚ugo zabiegaÅ‚a o spotkanie i przejÄ™cie go od konkurencji. Kiedy odpowiedziaÅ‚, że jeszcze nie wie, rekruter skomentowaÅ‚: „A myÅ›laÅ‚em, że już siÄ™ Pan zdecydowaÅ‚, skoro Pan przyszedÅ‚”. To przykÅ‚ad wyjÄ…tkowego nietaktu i lenistwa doradcy zawodowego. Taka rekrutacja nie mogÅ‚a siÄ™ udać.

NieprzemyÅ›lane wypowiedzi: „Rekrutacja ma dwa etapy. Kolejne spotkanie poprowadzi najpiÄ™kniejsza osoba w firmie”

- PoszÅ‚am na rozmowÄ™ kwalifikacyjnÄ… na stanowisko asystentki. Rekrutacja miaÅ‚a być dwuetapowa. Po pierwszym spotkaniu usÅ‚yszaÅ‚am, że w drugim etapie bÄ™dzie rekrutowaÅ‚a Å›liczna osoba, najpiÄ™kniejsza w firmie. Potem rekruterka dodaÅ‚a, że warto siÄ™ na tÄ™ rozmowÄ™ bardzo dobrze przygotować. Tu omiotÅ‚a mnie wzrokiem. NastÄ™pnie dodaÅ‚a, że w firmie ceni siÄ™ zewnÄ™trzne piÄ™kno – mówi Sylwia, która zrezygnowaÅ‚a z udziaÅ‚u w drugim etapie.

Rekrutacja jest torem z przeszkodami nie tylko dla kandydata, ale także dla HR-owca. ZmieniajÄ… siÄ™ pokolenia pracowników, warunki gospodarcze i sposoby poszukiwania pracowników. Niezmiennie w modzie jest savoir vivre.

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie