Nietrzymanie moczu to problem na tyle wstydliwy, że wiele kobiet nie przyznaje się do niego nawet przed swoim lekarzem. Wg badań z tego typu dolegliwością zmaga się od 17 do nawet 60% pań! W tym wypadku leczenie zachowawcze jest na ogół długie, trudne i nie zawsze skuteczne. Nic więc dziwnego, iż w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się na leczenie nietrzymania moczu przy użyciu lasera.
Szacuje siÄ™, że problem nietrzymania moczu może dotykać nawet okoÅ‚o 2/3 wszystkich kobiet. W rzeczywistoÅ›ci rozpowszechnienie choroby prawdopodobnie jest jeszcze wyższe, bowiem wiele paÅ„ ukrywa objawy, uznajÄ…c je za zbyt wstydliwe lub za jeden z nieuniknionych skutków starzenia siÄ™. Mimo dużego wysiÅ‚ku wÅ‚ożonego w badania, do tej pory nie udaÅ‚o siÄ™ do koÅ„ca wyjaÅ›nić przyczyn schorzenia.
Z uwagi na wieloczynnikowÄ… etiopatogenezÄ™ choroby, wyróżnia siÄ™ nietrzymanie moczu wysiÅ‚kowe, naglÄ…ce, mieszane i o charakterze przejÅ›ciowym.
- W powszechnym przekonaniu, jednym z najważniejszych czynników podnoszÄ…cych ryzyko wystÄ™powania dolegliwoÅ›ci (zwÅ‚aszcza w postaci wysiÅ‚kowej) sÄ… zaÅ› porody przebyte drogami natury, ginekologiczne zabiegi operacyjne, otyÅ‚ość oraz okres menopauzy – opisuje lek. med. Joanna Wojciula, specjalista ginekologii estetycznej z Holistic-Med w BiaÅ‚ymstoku.
Problem, z którym można walczyć
Mnogość postaci schorzenia oraz nastawienie zarówno samych pacjentek skÅ‚onnych do ukrywania symptomów, jak i lekarzy przekonanych o nieodwracalnoÅ›ci wystÄ™pujÄ…cego podczas menopauzy nietrzymania moczu sprawiajÄ…, iż skuteczne przeprowadzenie terapii i wyeliminowanie problemu niekiedy bywa trudne.
- W tym miejscu warto wiÄ™c uÅ›wiadomić sobie, że istniejÄ… metody leczenia, które w zależnoÅ›ci od postaci choroby i stopnia jej zaawansowania mogÄ… zapewnić albo caÅ‚kowite ustÄ…pienie dokuczliwych objawów albo przynajmniej znaczne zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu – dodaje lekarka z Holistic-Med.
BezwzglÄ™dnym warunkiem powodzenia terapii jest jednak prawidÅ‚owo przeprowadzona diagnostyka różnicowa i wÅ‚aÅ›ciwy wybór sposobu leczenia. Najważniejsze jest przy tym zastosowanie obiektywnych metod oceny funkcjonowania mechanizmów kontrolujÄ…cych oddawanie moczu, gdyż w praktyce rodzaj zgÅ‚aszanych przez kobiety oznak schorzenia oraz stopieÅ„ ich nasilenia rzadko korelujÄ… ze stanem rzeczywistym.
- Ocena postaci i nasilenia choroby jest ukierunkowana i oparta na specyficznych kwestionariuszach. UwzglÄ™dniane sÄ… tu przebyte porody, zabiegi operacyjne, przyjmowane leki czy rodzaj wykonywanej pracy. Poza tym diagnostyka podstawowa obejmuje badanie fizykalne, test kaszlowy, ocenÄ™ zalegania moczu w pÄ™cherzu po jego oddaniu, posiew moczu oraz ocenÄ™ 24- godzinnego dzienniczka mikcji – wyjaÅ›nia Joanna Wojciula.
Ustalenie prawidÅ‚owej diagnozy wymaga zatem wziÄ™cia pod uwagÄ™ jak najwiÄ™kszej liczby zgÅ‚aszanych objawów, gdyż poszczególne symptomy nie muszÄ… jednoznacznie wskazywać na typ dolegliwoÅ›ci.
W poszukiwaniu skutecznej metody leczenia
Do powszechnie znanych sposobów zachowawczego leczenia nietrzymania moczu należą kuracje farmakologiczne, oparte na Å›rodkach hormonalnych i przeciwdepresyjnych oraz rehabilitacyjne / fizykoterapeutyczne.
Wachlarz możliwości niefarmakologicznych obejmuje m. in. stymulację dna miednicy mogącą dokonywać się poprzez odpowiednie ćwiczenia, kulki i stożki dopochwowe, elektrostymulację lub zmienne pole magnetyczne, postępowanie protetyczne takie, jak pessara i inne tzw. inserty dopochwowe, terapię behawioralną oraz zmianę stylu życia.
- Jednak dÅ‚ugi proces leczenia, problemy z dostÄ™pnoÅ›ciÄ… wyspecjalizowanych poradni rehabilitacyjnych, brak akceptacji obecnoÅ›ci ciaÅ‚a obcego w pochwie i nie do koÅ„ca potwierdzona skuteczność wymienionych sposobów sprawiajÄ…, iż pacjentki swojÄ… uwagÄ™ kierujÄ… w stronÄ™ nowych metod leczenia – ocenia specjalista ginekologii estetycznej.
Terapia przy użyciu lasera
Rosnące w ostatnich latach zapotrzebowanie na bezpieczne i długotrwałe opcje terapeutyczne spowodowało, że coraz bardziej popularna i coraz częściej poszukiwana staje się metoda laserowa.
W tym wypadku zabieg wykonuje siÄ™ przy pomocy specjalnej gÅ‚owicy wyposażonej w skaner, wprowadzanej do wnÄ™trza pochwy. Laser, oddziaÅ‚ujÄ…c bezpoÅ›rednio na jej Å›cianki, powoduje mnóstwo precyzyjnie rozmieszczonych mikrourazów w Å›luzówce. Ich naturalnym nastÄ™pstwem jest stan zapalny oraz procesy regeneracyjne prowadzÄ…ce do powstawania nowych, mÅ‚odych komórek i gruczoÅ‚ów oraz gruntowna przebudowa caÅ‚ej Å›luzówki pochwy, odbudowa bÅ‚ony Å›luzowej, obkurczenie pochwy oraz redukcja problemu nietrzymania moczu bez interwencji chirurgicznej.
Ten bezbolesny i niewymagajÄ…cy znieczulenia czy dÅ‚ugiego okresu rekonwalescencji zabieg prowadzi do wywoÅ‚ania okreÅ›lonego skutku natychmiastowego oraz daje efekty dÅ‚ugofalowe, polegajÄ…ce na przebudowie tkankowej i powstaniu nowych wÅ‚ókien kolagenowych.
- Obecny stan wiedzy na temat oddziaÅ‚ywania promieniowania laserowego na skórÄ™ jest bardzo wysoki, a metodÄ™ tÄ™ uznaje siÄ™ za niezwykle bezpiecznÄ…, dziÄ™ki czemu od lat stosuje siÄ™ jÄ… w medycynie estetycznej, dermatologii i chirurgii – dodaje na koniec ekspert Holistic-Med.
To nie temat tabu
Wraz z upÅ‚ywem czasu zjawisko nietrzymania moczu prawdopodobnie coraz rzadziej bÄ™dzie uznawane za temat tabu. Ten istotny problem medyczny dotyczy bowiem nie tylko paÅ„ po zakoÅ„czonym okresie rozrodczym, ale również dużej grupy mÅ‚odych kobiet.
W konsekwencji już dziÅ› stale doskonalone sÄ… metody leczenia oraz nieustannie poszukuje siÄ™ skutecznych sposobów zapobiegania temu niekorzystnemu zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i spoÅ‚ecznego, schorzeniu.