Dzięki środkom mechanizmu norweskiego, ruiny dowspudzkiego Pałacu Paca, miały zostać ocalone przed zniszczeniem. Suwalskie starostwo w Ministerstwie Kultury ubiegało się o ponad 6 mln zł. Za tę kwotę chciano zaadaptować budynek pod działalność kulturalno-edukacyjną. Wniosek nie przeszedł jednak oceny merytorycznej i został odrzucony.
- Nie ma nas na liÅ›cie rankingowej, bo choć przeszliÅ›my ocenÄ™ formalnÄ…, to nie przeszliÅ›my merytorycznej - wyjaÅ›nia Szczepan OÅ‚dakowski, starosta suwalski. W ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" Ministerstwo Kultury miaÅ‚o do rozdysponowania ponad 3 mld zÅ‚. Konkurentów PaÅ‚ac Paca miaÅ‚ dość dużo, bo oprócz suwalskiego, zostaÅ‚o zÅ‚ożonych jeszcze 277 wniosków.
Starostwo wystÄ…piÅ‚o z projektem „Pacowa Akademia Cultury - renowacja perÅ‚y polskiego neogotyku w Dowspudzie". PrzewidywaÅ‚ on, że za kwotÄ™ 6,3 mln zÅ‚ zabezpieczone przed dalszym niszczeniem miaÅ‚y zostać ruiny dowspudzkiego paÅ‚acu. - Jest to kolejny, po alei lipowej i kordegardzie krok w kierunku zagospodarowania zabytkowego zespoÅ‚u parkowo-paÅ‚acowego znajdujÄ…cego siÄ™ w posiadaniu Powiatu - podkreÅ›laÅ‚ w ubiegÅ‚ym roku Szczepan OÅ‚dakowski. Obiekt, po gruntownym remoncie peÅ‚nić miaÅ‚ funkcjÄ™ oÅ›rodka kulturalno-edukacyjnego.
Projekt zdobyÅ‚ 39 punktów, gdzie poziom maksymalny wynosiÅ‚ 68, a kryterium do otrzymania dofinansowania 48 punktów. Wyżej na liÅ›cie rankingowej znalazÅ‚o siÄ™ np. Centrum IV Rozbioru Polski z Ciechanowca oraz Europejskie Muzeum Rybactwa ÅšródlÄ…dowego i Ochrony Wód z Sierakowa. Z racji tego, że Å›rodki pochodziÅ‚y z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, jako minus dla suwalskiego pomysÅ‚u uznano m.in. brak norweskiego partnera projektu. - Na razie walczymy dalej. ZÅ‚ożyliÅ›my odwoÅ‚anie i dopiero później bÄ™dziemy zastanawiali siÄ™ co dalej zrobić z ruinami paÅ‚acu - mówi starosta OÅ‚dakowski.
PacowÄ… AkademiÄ™ Cultury starostwo chciaÅ‚o realizować wraz z gminÄ… Raczki. Na jej terenie znajdujÄ… siÄ™ ruiny paÅ‚acu. UdziaÅ‚ finansowy tego samorzÄ…du plasować siÄ™ miaÅ‚ na poziomie ok. 120 tys. zÅ‚ rocznie. W praktyce byÅ‚by to koszt o wiele wyższy. - JeÅ›li mam być szczery to moim zdaniem najlepsze bÄ™dzie zabezpieczenie obiektu jako „trwaÅ‚a ruina". Tak, aby paÅ‚ac nie ulegaÅ‚ dalszemu zniszczeniu - uważa Roman Fiedorowicz. Wójt gminy podkreÅ›la też, że Raczki i tak majÄ… w planach budowÄ™ sali widowiskowej.
Jeżeli Ministerstwo Kultury nie uzna odwoÅ‚ania, starostwo znów stanie przed dylematem, co dalej zrobić z ruinami paÅ‚acu. Przez ostatnie lata powiat kilkukrotnie usiÅ‚owaÅ‚ sprzedać obiekt. Do ponownej takiej próby wójt Raczek podchodzi sceptycznie. SamorzÄ…dowiec już wczeÅ›niej proponowaÅ‚ gotowość do przejÄ™cia obiektu. - JesteÅ›my gotowi do rozmów - deklaruje Fiedorowicz. Ich temat, dla obu samorzÄ…dowców jest niewÄ…tpliwie bliski, bo obaj mieszkajÄ… okoÅ‚o 200 metrów od problemowego paÅ‚acu Paca.
(mkapu)
Czytaj też:
[2014-02-05] Remontowali kościoły, a teraz zajmą się kordegardą
[2014-01-09] Pacynek wciąż czeka
[2013-12-05] Kordegarda informacji turystycznej [wideo]