Zakup maszyny do paczkowania wody pitnej ma być sposobem na zabezpieczenie mieszkańców w czasie, gdy np. dojdzie do awarii lub zatrucia wodociągu.
To pomysł, jaki burmistrz Mirosław Karolczuk przedstawił we wtorek (10.09) na spotkaniu z samorządowcami z okolicznych gmin.
NIK chce lepszego dostępu do wody
Rozmowy w ratuszu dotyczyły problemu, z jakim borykają się niemal wszystkie samorządy. Krytycznie o ich przygotowaniu do sytuacji kryzysowych wypowiedziała się m.in. Najwyższa Izba Kontroli.
- Byliśmy kontrolowani i otrzymaliśmy wytyczne. Wcześniej jednak sami wyciągnęliśmy wnioski z sytuacji z 2022 roku, kiedy to jedna z firm zanieczyściła wodociąg i duża część miasta była odcięta od wody - podkreślał burmistrz Mirosław Karolczuk.
Zgodnie z normami sanitarnym cysterną można dostarczyć wodę dopiero po 72 godzinach od jej wypełnienia. Tyle trwa bowiem procedura badania jej użyteczności do spożycia.
Paczkomat podzieli wodÄ™ na porcje
Ostatecznie więc zamiast zakupu kilku drogich i mało efektywnych cystern, władze Augustowa postawią na zupełnie inne rozwiązanie.
- Chcemy nabyć maszynÄ™ do paczkowania wody. W szybkim tempie wypeÅ‚nia ona foliowe zbiorniczki wodÄ… i szczelnie je zamyka. Dzieje siÄ™ to z prÄ™dkoÅ›ciÄ… 1500 litrów na godzinÄ™. DziÄ™ki temu można je w bezpieczny sposób dostarczyć bezpoÅ›rednio pod drzwi mieszkaÅ„ców. Koszt jednego litra jest dużo niższy niż zakup wody np. w dużych marketach. Znacznie lepsza jest też jej jakość - mówiÅ‚ zastÄ™pca burmistrza SÅ‚awomir Sieczkowski.
Sąsiedzi też mogą skorzystać
WÅ‚adze Augustowa do wspóÅ‚pracy zaprosiÅ‚y pobliskie samorzÄ…dy. UrzÄ…dzenie jest bowiem mobilne i w razie potrzeby może obsÅ‚użyć gminy z caÅ‚ego powiatu.
- Tak, czy inaczej kupimy to urządzenie. Jego koszt to około 300 tys. zł. Liczymy jednak, że przyłączą się do nas pobliskie samorządy. Kwota, jaką będą musiały dołożyć nie jest duża, a dzięki temu będą miały zabezpieczenie na wypadek sytuacji kryzysowych - precyzował zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz.
Wójtowie przemyÅ›lÄ… zakup
Na spotkaniu w urzÄ™dzie miasta obecni byli wójtowie i przedstawiciele sÄ…siednich samorzÄ…dów. Podczas dyskusji nie ukrywali, że sÄ… zaskoczeni możliwoÅ›ciami, jakie daje zakup „paczkowarki do wody”.
- Prawda jest taka, że żadna z gmin nie ma beczek, aby speÅ‚nić obowiÄ…zek zapewnienia wody pitnej. Dlatego miejskÄ… propozycjÄ™ trzeba rozważyć. Mocny argumentem jest to, że w przypadku awarii wodociÄ…gu urzÄ…dzenie bÄ™dzie można podÅ‚Ä…czyć do ujÅ›cia w bliskim sÄ…siedztwie miejsca, gdzie jej brakuje - zwróciÅ‚ uwagÄ™ wójt gminy Augustów Zbigniew BuksiÅ„ski.
Gminy majÄ… czas do koÅ„ca wrzeÅ›nia, aby podjąć decyzjÄ™ o doÅ‚Ä…czeniu siÄ™ do zakupu paczkowarki do wody. Jej wÅ‚aÅ›cicielem i operatorem bÄ™dzie jednak augustowska spóÅ‚ka WodociÄ…gi i Kanalizacje Miejskie.
ŹródÅ‚o i fot. UM Augustów