Od 1 października wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można było składać już od 1 września. Do tej pory w całym kraju wpłynęło ich ponad 200 tysięcy, z czego na Podlasiu ponad 6 tysięcy.
ZUS już od ponad miesiąca przyjmuje wnioski emerytalne związane z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego. Jednak pierwsze decyzje dla emerytów, którzy chcą skorzystać z tej zmiany, wydane zostały 2 października. Zainteresowanie przywróceniem uprawnień z 2012 r. jest bardzo duże. Podlaski Oddział w porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku odnotował 3,9 -krotnie wyższy wpływ wniosków. Większą wielokrotność złożonych wniosków odnotował jedynie Oddział w Gorzowie Wielkopolskim i Elblągu. Zostały już wydane pierwsze decyzje. W ciągu czterech pierwszych dni pracy października ZUS wydał 873 decyzje emerytalne. To co prawda tylko 14,5% złożonych dotychczas wniosków dotyczących ustawy wiekowej. Należy jednak pamiętać, że wpływały one od ubiegłego miesiąca, a pierwsze decyzje mogły ujrzeć światło dzienne dopiero w październiku. Średnia wysokość świadczenia w przypadku mężczyzn wyniosła 2560,05 zł, a w przypadku pań 1531,71 zł. Kobiety odchodząc w 60 lat otrzymują przeciętnie 60% tego co przysługuje mężczyznom.
Nie trzeba się jednak śpieszyć, ponieważ na emeryturę można przejść w dowolnym momencie, oczywiście pod warunkiem ukończenia 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pamiętajmy, że jest to nasze prawo, a nie obowiązek – wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy więc wyłącznie do nas. Warto wcześniej skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę świadczenia w zależności od wskazanego momentu przejścia na emeryturę.
Od złożenia wniosku do wydania decyzji
Na przyznanie emerytury ZUS ma 30 dni. Warto jednak uściślić ten termin. Zawsze rozpoczyna się od spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do wydania decyzji. Może być to więc data wejścia w życie ustawy zmieniającej wiek emerytalny lub faktyczne ukończenie tego wieku, które nastąpiło już po 1 października br. Podobnie będzie, jeżeli złożone dokumenty będą zawierały jakieś braki lub błędy. Wtedy termin zacznie biec od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności. Przyszli emeryci powinni także pamiętać o tym, że nie wszyscy będą otrzymywać świadczenie tego samego dnia. ZUS przyznaje i przekazuje świadczenia w różnych terminach płatności, ale jeśli inne świadczenie było wypłacane do tej pory (np. renta z tytułu niezdolności do pracy czy renta rodzinna) staramy się zachować dotychczasową datę wypłaty lub możliwie najbliższą.
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego