31.12.2018

Nowe ustawy mają zlikwidować liczne patologie. Przełomowe zmiany w służbie komorników

Od 1 stycznia 2019 r. zaczynają obowiązywać dwie ustawy, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które całościowo reformują działalność komorników.

- To zmiana fundamentalna zwiÄ…zana z zupeÅ‚nie nowymi ustawami, które bÄ™dÄ… w sposób precyzyjny regulować funkcjonowanie komorników. Tak aby z jednej strony zlikwidować liczne patologie, które czÄ™sto opisywane byÅ‚y w mediach, a z drugiej strony sprawić, aby instytucja komornika dziaÅ‚aÅ‚a bardzo sprawnie – podkreÅ›liÅ‚ na konferencji prasowej Minister SprawiedliwoÅ›ci Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

PrzeÅ‚omowe regulacje zawarte zostaÅ‚y w zupeÅ‚nie nowej, liczÄ…cej wraz z uzasadnieniem prawie 200 stron, kompleksowej ustawie o komornikach sÄ…dowych, a także odrÄ™bnej ustawie o kosztach komorniczych. Ustawy te zastÄ…piÄ… dotÄ…d obowiÄ…zujÄ…cÄ… ustawÄ™ z 29 sierpnia 1997 r.  o komornikach sÄ…dowych i egzekucji, która byÅ‚a ponad 50 razy zmieniana, przez co naruszona zostaÅ‚a jej wewnÄ™trzna spójność.

- Komornik nie może koncentrować siÄ™ już tylko na zysku, ale przede wszystkim musi widzieć inne wartoÅ›ci, takie jak dobro interesu publicznego, wymiaru sprawiedliwoÅ›ci i dobro paÅ„stwa  – zaznaczyÅ‚ wiceminister Patryk Jaki. 

Zmiany zapobiegajÄ… nadużyciom i sÅ‚użą zwiÄ™kszeniu prestiżu zawodu komornika. SkalÄ™ nieprawidÅ‚owoÅ›ci, którym należaÅ‚o przeciwdziaÅ‚ać, pokazujÄ… dane dotyczÄ…ce odpowiedzialnoÅ›ci dyscyplinarnej komorników. Tylko w ciÄ…gu 6 lat liczba wniosków o pociÄ…gniÄ™cie komorników do odpowiedzialnoÅ›ci dyscyplinarnej wzrosÅ‚a z 30 w 2010 r. do 102 w 2015 r., co stanowi wzrost o 340 proc.

- Komornik nie bÄ™dzie teraz kojarzony z kimÅ› niemalże z pogranicza Å›wiata przestÄ™pczego. Komornik bÄ™dzie organem bardzo potrzebnym i koniecznym dla każdego systemu prawnego i jego sprawnego funkcjonowania – dodaÅ‚ Zbigniew Ziobro.

Przywrócenie zaufania

Nowa ustawa o komornikach sÄ…dowych wprowadza przejrzyste reguÅ‚y dziaÅ‚alnoÅ›ci komorniczej, ale przede wszystkim jej celem jest przywrócenie zaufania do zawodu komornika sÄ…dowego – jako funkcjonariusza publicznego i organu wÅ‚adzy publicznej, a nie swego rodzaju przedsiÄ™biorcÄ™ nastawionego na zysk.

Zgodnie z ustawÄ…, w sposób istotny zwiÄ™kszone zostajÄ… uprawnienia nadzorcze i kontrolne Ministra SprawiedliwoÅ›ci nad komornikami. BÄ™dzie on mógÅ‚, w ramach postÄ™powania administracyjnego, z urzÄ™du podejmować dziaÅ‚ania prowadzÄ…ce nawet do usuniÄ™cia komornika z zajmowanego stanowiska, a wczeÅ›niej do zawieszenia go w czynnoÅ›ciach, jeÅ›li komornik rażąco naruszy prawo.

Nadzór na miejscu

ZwiÄ™kszony zostaje również realny nadzór prezesów sÄ…dów rejonowych nad funkcjonowaniem komorników. Tak, aby nadzór nad komornikami sprawowany byÅ‚ bezpoÅ›rednio tam, gdzie komornicy dziaÅ‚ajÄ…, a pokrzywdzeni mogli na miejscu znaleźć pomoc i wsparcie ze strony paÅ„stwa.

Ustawa daje prezesom sÄ…dów rejonowych uprawnienia do odsuniÄ™cia komornika od wykonywanych czynnoÅ›ci na 30 dni i wnioskowania, bezpoÅ›rednio do Ministra SprawiedliwoÅ›ci, o odwoÅ‚anie komornika ze stanowiska. DotÄ…d takich uprawnieÅ„ prezesi sÄ…dów rejonowych nie posiadali. W myÅ›l ustawy zostanÄ… oni zobligowani do podjÄ™cia każdorazowo dziaÅ‚aÅ„ wobec komorników, którzy naruszajÄ… prawo lub zasady etyki zawodowej. JeÅ›li prezes sÄ…du rejonowego – bÄ™dÄ…cy przeÅ‚ożonym sÅ‚użbowym komornika - dopuÅ›ci siÄ™ rażącego zaniechania w nadzorze nad podlegÅ‚ym komornikiem, sam narazi siÄ™ na odwoÅ‚anie ze stanowiska.

Nagrywanie i formularz

InnÄ… ważnÄ… zmianÄ… jest wprowadzenie obowiÄ…zku nagrywania poszczególnych czynnoÅ›ci egzekucyjnych komornika przeprowadzanych w terenie. Nagranie takie ma być doÅ‚Ä…czane każdorazowo do akt postÄ™powania, by w razie skargi istniaÅ‚a możliwość odtworzenia rzeczywistego przebiegu czynnoÅ›ci. To odpowiedź na zgÅ‚aszane czÄ™sto skargi dotyczÄ…ce sposobu przeprowadzania czynnoÅ›ci przez komorników, nie tylko pod wzglÄ™dem prawnym, ale też kultury osobistej.

Przy egzekucji komornik każdorazowo bÄ™dzie zobowiÄ…zany do wrÄ™czenia dÅ‚użnikowi klarownego formularza skargi, tak aby każdy mógÅ‚ skierować jÄ… do wÅ‚aÅ›ciwego sÄ…du, jeÅ›li doszÅ‚o do nieprawidÅ‚owoÅ›ci. Obecnie duża część skarg na komorników nie jest uwzglÄ™dniana przez sÄ…dy, czÄ™sto z powodu drobnych uchybieÅ„ formalnych.Ustawa wprowadza również zasadÄ™, że gdy dochodzi do przymusowego otwarcia przez komornika mieszkania dÅ‚użnika lub przeszukania takiego mieszkania, wówczas musi to nastÄ…pić w asyÅ›cie policji.

Zmienione zostaÅ‚y zasady prowadzenia egzekucji z ruchomoÅ›ci, miÄ™dzy innymi poprzez precyzyjne okreÅ›lenie ruchomoÅ›ci, które nie podlegajÄ… zajÄ™ciu. Ograniczy to arbitralność w podejmowaniu decyzji mogÄ…cych pozbawić dÅ‚użnika przedmiotów niezbÄ™dnych dla codziennej egzystencji. Chodzi o takie przedmioty i urzÄ…dzenia domowe, jak lodówka, pralka, odkurzacz, Å‚óżko czy kuchenka sÅ‚użąca do przygotowywania posiÅ‚ków.


Kontrole i odpowiedzialność

Rozszerzeniu ulega katalog naruszeÅ„ prawa, za które komornicy bÄ™dÄ… odpowiadać dyscyplinarnie. PostÄ™powania takie zostanÄ… przyÅ›pieszone. Kancelarie komornicze bÄ™dÄ… kontrolowane co najmniej raz na dwa lata, a nie raz na cztery lata, jak obecnie. Kontroli finansowej dokonywać bÄ™dzie również naczelnik wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du skarbowego.

Niezależnie od kontroli staÅ‚ych, prezesi sÄ…dów rejonowych, jak też Minister SprawiedliwoÅ›ci, bÄ™dÄ… mogli inicjować kontrole incydentalne, ad hoc, również z udziaÅ‚em biegÅ‚ego rewidenta.

Warte podkreÅ›lenia sÄ… również zmiany, które sprawiÄ…, że komornicy nie bÄ™dÄ… już mogli wyrÄ™czać siÄ™ asesorami i zrzucać na nich odpowiedzialność za bÅ‚Ä™dy. Wedle nowych przepisów komornik ma dziaÅ‚ać osobiÅ›cie, a czynnoÅ›ci, które zleca asesorom, mogÄ… mieć jedynie funkcjÄ™ szkoleniowÄ…, jako przygotowanie do zawodu. Komornik ponosi przy tym caÅ‚Ä… odpowiedzialność, w tym odszkodowawczÄ…, za prawidÅ‚owe dziaÅ‚anie asesorów.

Do tej pory zdarzaÅ‚o siÄ™ tak, że komornik przez wiÄ™kszość roku byÅ‚ na urlopie, a caÅ‚e realne funkcjonowanie kancelarii spadaÅ‚o na niedoÅ›wiadczonych asesorów, którzy rzadko ponosili odpowiedzialnoÅ›ci za swoje dziaÅ‚ania. Zawarte w ustawie zmiany majÄ… na celu zapewnienie najwyższego standardu czynnoÅ›ci egzekucyjnych, które powierzono komornikom, jako funkcjonariuszom publicznym, nie zaÅ› ich pracownikom.


Wykształcenie, wiek i rewir

ZwiÄ™kszeniu profesjonalizmu komorników sÅ‚użyć ma wymóg, że bÄ™dÄ… oni musieli mieć wyższe wyksztaÅ‚cenie prawnicze. DziÅ› nadal znaczÄ…ca część komorników nie ma wyższego wyksztaÅ‚cenia prawniczego, a kilka procent spoÅ›ród nich zaledwie Å›rednie. BÄ™dÄ… oni musieli skoÅ„czyć studia prawnicze (w terminie 7 lat od dnia 1 stycznia roku nastÄ™pujÄ…cego po dniu wejÅ›cia w życie nowej ustawy), albo odejdÄ… z zawodu.

Ponieważ komornik jako funkcjonariusz publiczny musi posiadać odpowiednie doÅ›wiadczenie życiowe, ustawa podnosi granicÄ™ minimalnego wieku osoby powoÅ‚ywanej na to stanowisko – z 26 na 28 lat. RozwiÄ…zanie to jest zbliżone do regulacji dotyczÄ…cych dolnej granicy wieku sÄ™dziego.

JednoczeÅ›nie obniżona zostaje górna granica wieku komornika – z 70 do 65 lat. Jest to uzasadnione szczególnymi okolicznoÅ›ciami pracy komornika w terenie. Zawód ten wymaga – poza wysokimi kwalifikacjami prawniczymi – również dobrej kondycji fizycznej i odpornoÅ›ci psychofizycznej. W myÅ›l ustawy, powoÅ‚anie na stanowisko komornika osób, które w dniu wejÅ›cia w życie ustawy ukoÅ„czyÅ‚y 65 lat, wygasa z upÅ‚ywem 2 lat od wejÅ›cia w życie ustawy, nie później jednak niż z dniem ukoÅ„czenia 70. roku życia.

Komornik bÄ™dzie mógÅ‚ prowadzić dziaÅ‚alność gÅ‚ównie na terenie swojego rewiru. Dopiero brak zalegÅ‚oÅ›ci w prowadzeniu spraw „z rewiru” przekraczajÄ…cych 6 miesiÄ™cy pozwoli na uzyskiwanie premii polegajÄ…cej na możliwoÅ›ci przyjmowaniu spraw z wyboru wierzyciela. Z zastrzeżeniem jednak, że komornik bÄ™dzie miaÅ‚ prawo prowadzenia tych spraw tylko w granicach apelacji. Dodatkowo komornik nie bÄ™dzie miaÅ‚ możliwoÅ›ci przyjmowania spraw z wyboru wierzyciela, gdy wpÅ‚yw wszystkich spraw w danym roku przekroczy 2500, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczy 35 proc., a także, gdy wpÅ‚yw wszystkich spraw w danym roku przekroczy 5000. JednoczeÅ›nie przewidziano uÅ‚atwienia w przyjmowaniu spraw z wyboru dla komorników rozpoczynajÄ…cych sÅ‚użbÄ™, tych którzy nie przyjÄ™li wiÄ™cej niż 1000 spraw.

Przejrzystość majÄ…tkowa 

OÅ›wiadczenie majÄ…tkowe skÅ‚adane przez komorników bÄ™dzie uzupeÅ‚nione o wyraźne wskazanie wszystkich dochodów, ich źródeÅ‚ i wysokoÅ›ci. Kopia oÅ›wiadczenia zostanie przesÅ‚ana wÅ‚aÅ›ciwemu urzÄ™dowi skarbowemu. OÅ›wiadczenie bÄ™dzie jawne, na wzór tych, które dotyczÄ… sÄ™dziów.

Komornika, który nie bÄ™dzie przedsiÄ™biorcÄ…, co wiÄ™cej - bÄ™dzie miaÅ‚ zakaz prowadzenia wszelkiej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, bÄ™dÄ… obowiÄ…zywać przejrzyste zasady w zakresie możliwoÅ›ci dodatkowego zarobkowania (tylko praca naukowo-dydaktyczna). Komornik bÄ™dzie mógÅ‚ utrzymywać siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie z wynagrodzenia za pracÄ™ w kancelarii. RozwiÄ…zania te upodobniÄ… status komornika do statusu sÄ™dziego czy prokuratora i wyeliminujÄ… sytuacje, w których komornik mógÅ‚by dziaÅ‚ać w warunkach konfliktu interesów.

Nowe przepisy zmieniajÄ… ksztaÅ‚t aplikacji komorniczej – wiÄ™kszy nacisk zostanie poÅ‚ożony na przyswojenie zasad etyki i rzetelność w wykonywaniu zawodu komornika. Zaproponowano, aby zakres egzaminu wstÄ™pnego obejmowaÅ‚ m.in. prawo karne materialne, kwestie zwiÄ…zane z ustrojem sÄ…dów oraz zasadami wykonywania zawodu komornika.

Danina publiczna, czynności bez VAT

Pobierane przez komorników opÅ‚aty egzekucyjne stanÄ… siÄ™ również daninÄ… publicznÄ…, która stanowić bÄ™dzie dochód budżetu paÅ„stwa. Komornik otrzyma wynagrodzenie prowizyjne, stanowiÄ…ce część pobranych opÅ‚at. Procentowa wysokość wynagrodzenia bÄ™dzie malaÅ‚a wraz z wysokoÅ›ciÄ… Å›ciÄ…gniÄ™tych przez komornika opÅ‚at (od 99 do 60 proc.).

Obecnie opÅ‚aty egzekucyjne zasilajÄ… wyÅ‚Ä…cznie komorników. W konsekwencji doszÅ‚o do niewÅ‚aÅ›ciwej sytuacji faktycznego sprywatyzowania wÅ‚adzy publicznej – przynajmniej w zakresie pobierania opÅ‚at, które niewÄ…tpliwie powinny stanowić daninÄ™ publicznÄ…. Komornicy wykonujÄ… bowiem swoje czynnoÅ›ci wyÅ‚Ä…cznie w oparciu o przymus paÅ„stwowy i w tym zakresie korzystajÄ… z okreÅ›lonych atrybutów wÅ‚adzy oraz z pomocy organów Rzeczypospolitej. W takim stanie czerpali w caÅ‚oÅ›ci dochody z opÅ‚at egzekucyjnych, nie oddajÄ…c ich nawet w najmniejszej części paÅ„stwu, dziÄ™ki któremu mogli dokonywać czynnoÅ›ci. Obecnie komornicy nie bÄ™dÄ… już „przedsiÄ™biorcami” dziaÅ‚ajÄ…cymi na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™, lecz przywrócona im zostanie rola funkcjonariuszy publicznych – we wÅ‚aÅ›ciwym tego sÅ‚owa znaczeniu – bo wynagradzanych ze Å›rodków publicznych.

Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci porozumiaÅ‚o siÄ™ z Ministerstwem Finansów, że w zwiÄ…zku z tymi nowymi przepisami zostanie wydana interpretacja ogólna, w myÅ›l której czynnoÅ›ci komorników wykonywane w postÄ™powaniu egzekucyjnym nie bÄ™dÄ… podlegać opodatkowaniu VAT.

Racjonalne opłaty

Ustawa o kosztach komorniczych racjonalizuje opłaty egzekucyjne. Wysokość opłat minimalnych, maksymalnych i stałych ma być określona kwotowo, a nie - jak dotychczas - w formie ułamka przeciętnego wynagrodzenia. Najniższa opłata wynosi 150 zł, a maksymalna nie może przekraczać 50 000 zł.W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych przewidziano jednolitą stawkę opłaty, określoną jako 10 proc. egzekwowanego roszczenia (do tej pory 15 proc. i 8 proc.).

W celu uzależnienia wysokoÅ›ci opÅ‚aty od rzeczywistego nakÅ‚adu pracy komornika oraz „premiowania” dÅ‚użnika, który speÅ‚nia Å›wiadczenie do rÄ…k komornika, wprowadzono regulacje przewidujÄ…ce obniżone stawki opÅ‚aty. Jeżeli dÅ‚użnik na poczet egzekwowanego Å›wiadczenia wpÅ‚aca kwotÄ™ bezpoÅ›rednio komornikowi, w tym na jego rachunek bankowy, w terminie miesiÄ…ca od daty dorÄ™czenia dÅ‚użnikowi zawiadomienia o wszczÄ™ciu egzekucji, komornik Å›ciÄ…ga od dÅ‚użnika opÅ‚atÄ™ w wysokoÅ›ci 3 proc. wartoÅ›ci wyegzekwowanego w ten sposób Å›wiadczenia. 

Przewidziane opÅ‚aty za egzekucjÄ™ Å›wiadczeÅ„ niepieniężnych majÄ… charakter staÅ‚y, a ich wysokość zostaÅ‚a okreÅ›lona kwotowo, przy uwzglÄ™dnieniu zracjonalizowanej wartoÅ›ci opÅ‚at aktualnie obowiÄ…zujÄ…cych. Obniżono przy tym te opÅ‚aty, których wysokość byÅ‚a rażąco wygórowana.

Ponadto w ustawie przewidziano, że w sprawach, w których dochodzi do dobrowolnego speÅ‚nienia Å›wiadczenia niepieniężnego (np. wydania nieruchomoÅ›ci, opróżnienia lokalu) przez dÅ‚użnika przed planowanym wykonaniem tytuÅ‚u wykonawczego, komornik zwróci wierzycielowi 50 proc. uiszczonej opÅ‚aty.

Biuro Komunikacji i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.07.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe og³oszenie