10.10.2014

Nowe głuszce w Puszczy Augustowskiej

Ptaki przyjechały z Rosji. Mają wzbogacić dotychczasową, nieliczną populację.

Przewiezienie gÅ‚uszców to część realizacji projektu „Czynna ochrona nizinnych populacji gÅ‚uszca na terenie Borów DolnoÅ›lÄ…skich i Puszczy Augustowskiej”. DziÄ™ki niemu ginÄ…ca populacja tych wyjÄ…tkowych ptaków ma szanse na przetrwanie i rozwój.

CzterdzieÅ›ci dzikich gÅ‚uszców z rosyjskiego regionu Kirow  dotarÅ‚o do Polski wczoraj. Przewieziono je NadleÅ›nictwa GÅ‚Ä™boki Bród.

- Obecnie ptaki przebywajÄ… w specjalnych wolierach. ZostanÄ… wypuszczone po miesiÄ™cznym okresie adaptacji – mówi Joanna HoÅ‚ubowicz, z NadleÅ›nictwa GÅ‚Ä™boki Bród w GÅ‚Ä™bokim Brodzie.

Puszcza Augustowska jest jednÄ… z ostatnich naturalnych ostoi gÅ‚uszca. Liczna kiedyÅ› populacja tego gatunku, pod wpÅ‚ywem wielu czynników, ulegÅ‚a dramatycznemu ograniczeniu. Obecnie liczebność populacji augustowskiej wynosi już tylko 30-35 osobników. Od 2012 roku NadleÅ›nictwo GÅ‚Ä™boki Bród wraz z NadleÅ›nictwem Ruszów realizujÄ… projekt poÅ›wiÄ™cony ochronie gÅ‚uszca.

Przyjazd gÅ‚uszców rosyjskich do puszczy poprzedziÅ‚o przeprowadzenie badaÅ„, które potwierdziÅ‚y zgodność genetycznÄ… dosiedlanych ptaków i gÅ‚uszców z miejscowej populacji.

Jak twierdzÄ… przyrodnicy, zasilenie augustowskiej populacji gÅ‚uszca czterdziestoma ptakami odÅ‚owionymi z natury nastÄ…piÅ‚o dosÅ‚ownie w ostatnim momencie – skrajnie nieliczna istniejÄ…ca populacja wymaga zarówno nowych genów jak i zwiÄ™kszenia liczebnoÅ›ci.

- Jest to ogromne przedsiÄ™wziÄ™cie przyrodnicze, dziÄ™ki któremu może zostać zahamowany gwaÅ‚towny spadek liczebnoÅ›ci augustowskiej populacji gÅ‚uszca. W kolejnych latach ptaki bÄ™dÄ… osiedlane na terenie NadleÅ›nictw Augustów i PÅ‚aska – informuje HoÅ‚ubowicz.

W operacjÄ™ przewozu ptaków zaangażowali siÄ™ nie tylko leÅ›nicy, ale też sÅ‚użby weterynaryjne oraz funkcjonariusze SÅ‚użby Celnej i Straży Granicznej. Przeprowadzka zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ sukcesem.  

Ostatni etap, polegajÄ…cy na ocenie zdrowotnej każdego ptaka, zważeniu, pobraniu próbek do badaÅ„ genetycznych, opisaniu i umieszczeniu osobników do czasu uwolnienia w Å›rodowisku, odbyÅ‚ siÄ™ z udziaÅ‚em ponad 30 pracowników NadleÅ›nictw GÅ‚Ä™boki Bród i Pomorze oraz przedstawicieli sÅ‚użb weterynaryjnych. Po okresie obserwacji i adaptacji, mniej wiÄ™cej za miesiÄ…c, „ptasi konwój” odzyska wolność na terenie Puszczy Augustowskiej.

udostępnij na fabebook
06.02.2015, 22:14:06

tomi

piękne ptaki ale na podlasiu już ich nie ma

12.10.2014, 20:45:50

kazik

Skoro w Puszczy panujÄ… niekorzystne warunki to i te nowe ptaszki skazane sÄ… na wymarcie.

12.10.2014, 16:09:52

czesli

Piękne ptaki :) szkoda ,że ich populacja tak szybko spada. Dotyczy to również cietrzewia sokoła ,oraz wiele innych ptaków i ssaków

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie