07.04.2019

O Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego w Suwałkach

Przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i otoczenia biznesu uczestniczyli w warsztatach poświęconych aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego.

Spotkanie w suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym otworzył Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego.

Obecnie obowiązująca Strategia została przyjęta przez Sejmik Województwa Podlaskiego 9 września 2013 roku. Jednak zmieniały się uwarunkowania, a w 2017 roku została przyjęta Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która m.in. spowodowała konieczność aktualizacji Strategii w regionach.

- Chciałbym, by strategia naszego województwa wynikała bezpośrednio z Państwa wniosków, Państwa pomysłów i współpracy – zachęcał do aktywności podczas warsztatów marszałek Kosicki. – Nie chcę, by to był dokument podobny do wielu innych strategii. Chcę, aby się wyróżniał, by był dopasowany do naszego regionu. Będę tego wymagał zarówno od naszych pracowników w urzędzie, którzy nad nim pracują, od ekspertów, a także od Państwa. Po to, by ta strategia rzeczywiście odpowiadała Waszym potrzebom.

Obecny na warsztatach prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zaznaczył, że miasto również szykuje się do aktualizacji strategii rozwoju Suwałk.

- Jest wiele rzeczy, które udało się nam zrealizować, wiele jest rozpoczętych, ale są też takie, nad którymi trzeba jeszcze popracować – przyznał i wyjaśnił. – Sytuacja w ciągu ostatnich lat znacznie się zmieniła. Bo kto by pomyślał kilka lat temu, że w Suwałkach będzie brakowało rąk do pracy?

 Droga, kolej, gaz i młodzi zdolni

Uczestnicy warsztatów w początkowej części spotkania poznali się z aktualną sytuacją regionu w kontekście obecnie obowiązującej strategii - opowiedziała o tym Joanna Sarosiek, szefowa Departamentu Rozwoju Regionalnego w UMWP. Z kolei prof. Jacek Szlachta i prof. Bogusław Plawgo przedstawili założenia i wnioski wynikające z dokumentów unijnych dotyczących przyszłej perspektywy finansowej.

Najważniejszą częścią były jednak warsztaty prowadzone przez prof. Wojciecha Dziemianowicza. Uczestnicy podzieleni na grupy rozmawiali o potencjałach oraz mocnych i słabych stronach subregionu suwalskiego. Wskazywali ograniczenia, ale też szanse, z których tylko część jest wykorzystywana obecnie.

- O przedsiębiorczość proszę się nie martwić, bo ona zależy od kreatywności ludzi, a tego nam nie braknie. Oby tylko nie przeszkadzać – ta opinia zderzyła się jednak z inną. - Mentalność mieszkańców Suwałk jest nieco inna niż ludzi z zachodniej części Polski. Tu ważna jest rodzina, czas z nią spędzony i praca, która się kończy o 15-tej. Nie ma w nas elastyczności – mówił inny uczestnik warsztatów.

Przedsiębiorcy i samorządowcy wskazywali też na znaczący brak wykształconej kadry w mieście, na wciąż rozmijające się z potrzebami pracodawców kierunki kształcenia, na opuszczanie Suwałk przez najzdolniejsze, młode osoby.

Dyskutowali też o obniżającej się atrakcyjności stref ekonomicznych, jako efekcie zmian wprowadzonych w ub. w ramach ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Za jedną z istotnych, słabych stron wskazali również wciąż aktualny brak dostępności komunikacyjnej

- Nadal brakuje nam porządnej drogi do Suwałk, szybkiej kolei i gazu – podkreślali.

Natura, turystyka i jakość życia

Mimo że wszyscy uczestnicy mocno podkreślali, że turystyka nie jest kołem zamachowym dla rozwoju Suwałk i subregionu suwalskiego, to jednak dyskusja nad nią pochłonęła najwięcej czasu.

- Na pewno nie zależy nam na turyście masowym. Nasza turystyka powinna być dopasowana do nas, bazować na ciszy, spokoju, relaksie, rowerach i widokach – proponowali uczestnicy.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podkreślał, że zarówno w subregionie, jak i w samym mieście w ostatnich latach zwiększyła się znacząco baza hotelowa. - A za noclegami idą pozostałe usługi, w tym gastronomiczne – dodawali przedsiębiorcy.

Eksperci zaproponowali, by uczestnicy warsztatów przemyśleli, czy tak żywo dyskutowanej turystyki nie potraktować – w dokumentach rozwojowych - jako elementu jakości życia, znaczącego zarówno dla turystów, jak i mieszkańców subregionu.

Źródło i fot: Wrota Podlasia

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Bogdanka LUK Lublin

19.01.2025
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.18.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie