Każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Brak elementu odblaskowego grozi nie tylko mandatem w kwocie od 20 do 500 złotych, ale przede wszystkim naraża pieszego na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.
W czwartek dwie osoby piesze zginęły potrącone przez kierującego mercedesem na drodze krajowej nr 65 w Dobrzyniewie. 64-letnia kobieta i jej 42-letni syn przechodzili przez jezdnię po zmroku poza obszarem zabudowanym. Nie mieli żadnych elementów odblaskowych. W wyniku wypadku oboje zginęli na miejscu. Kierujący mercedesem był trzeźwy. Być może tragedii udałoby się uniknąć, gdyby piesi mieli przy sobie latarkę lub odblaski.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania.
Zakładając odblaski możesz uratować życie