Nadal zamknięte będą szkoły, przedszkola i żłobki, galerie handlowe, zakłady fryzjerskie i salony. Wciąż obowiązywać będą inne restrykcje – jak zamknięte restauracje, hotele czy kina - nałożone wcześniej.
Rząd zdecydował o przedłużeniu obostrzeń, które miały wygasnąć w najbliższy piątek, do następnej niedzieli 18 kwietnia. Na dzisiejszej konferencji o tej decyzji poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Zasady bezpieczeństwa obowiązujące do 18 kwietnia
Handel - ograniczenia
- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
- Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte
Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).
Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
Jak tłumaczył Adam Niedzielski, wczorajsze i dzisiejsze niższe od ubiegłotygodniowych liczby zakażeń związane są z okresem świąt. Te reprezentatywne będziemy obserwowali w najbliższych dniach.
W przyszłym tygodniu przekonamy się zaś o efektach zwiększonej mobilności Polaków, ich spotkań podczas świąt. W zależności od sytuacji, podejmowane będą kolejne decyzje.
- Mamy nadzieje, ze apogeum zakażeń mamy już za sobą, a przedłużamy obostrzenia ze względu na trudną sytuację w szpitalach , z uwagi na wzrost zajętych łóżek covidowych i miejsc respiratorowych – podkreślał Adam Niedzielski.
Dzisiaj mieliśmy 34 691 zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19 - o 1 147 więcej niż wczoraj i o 27 więcej zajętych respiratorów, w sumie 3 342.
- Blisko 78 proc. zajętych łóżek covidowych, około 79 proc. wykorzystywanych respiratorów. Dla porównania, dwa tygodnie temu mieliśmy ponad 27 tys. zajętych łóżek i ponad 2600 respiratorów. Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. Mamy wciąż bardzo trudną sytuację. Musimy zadbać o zdrowie Polaków, ale też pamiętać o wydolności służby zdrowia. Dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień – uzasadnia rząd..
W Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach liczba łóżek covidowych została zwiększona do 93, a zajętych jest ponad 80. Wspomagania respiratorami wymaga 14 pacjentów. W Sejnach liczbę miejsc covidowych zwiększono do 27, dzisiaj hospitalizowanych jest 19 chorych na COVID pacjentów.
- Jeżeli w przyszłym tygodniu te liczby będą spadały, rząd w pierwszej kolejności pomyśli o przywracaniu edukacji – opowiadał minister na pytanie, czy podczas majówki będą możliwe koncerty, imprezy sportowe z udziałem publiczności. Dodał ze za wcześnie mówić o tym, jakie restrykcje będą obowiązywały za trzy tygodnie.
W kraju w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 90,9 tys. testów na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 158 zgonach z powodu COVID oraz o 480 spowodowanych współistnieniem tej choroby z innymi schorzeniami.
Zanotowano 14 910 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej z województw: mazowieckiego (2157), śląskiego (1863), wielkopolskiego (1476) i dolnośląskiego (1434).
W naszym województwie potwierdzono 277 zakażeń. W Suwałkach było ich 9 (1 osoba zmarła), a w powiecie suwalskim - 7.
W powiecie augustowskim przybyło 9 zakażonych (zmarły 3 osoby), a w powiecie sejneńskim – 5.
Liczba zakażonych koronawirusem w kraju wynosi 2 471 617. Zmarło 55 703, wyzdrowiało 2 054 697 osob.