16.09.2017

Obowiązki pracodawcy – ABC

Zatrudniający ma szereg powinności, które musi spełnić względem pracownika. Spoczywa na nim duża odpowiedzialność, dlatego że kodeks pracy chroni zatrudnionych i nadaje im określone przywileje.

Kodeks pracy a obowiÄ…zki pracodawcy

Kwestia odpowiedzialności i zobowiązań pracodawcy została uregulowana w kodeksie pracy. Przepisy dotyczące tego zagadnienia znajdują się w dziale IV ustawy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141. Korzystając z określonej oferty pracy, pamiętajmy że chroni nas prawo, a pracodawca może działać wyłącznie w jego ramach.

 JednÄ… z podstawowych powinnoÅ›ci zatrudniajÄ…cego jest zaznajomienie podwÅ‚adnych z prawami pracowniczymi, jakie im przysÅ‚ugujÄ…. Kluczowe znaczenie ma poinformowanie o tym, jaka praca jest wykonywana na danym stanowisku. W tym kontekÅ›cie pracodawca musi udzielić wyczerpujÄ…cej informacji na temat ewentualnych zagrożeÅ„. WczeÅ›niej powinien dokonać oceny ryzyka towarzyszÄ…cego pracy. ZatrudniajÄ…cy musi także zapewnić odzież ochronnÄ… oraz wykonać wszystkie niezbÄ™dne czynnoÅ›ci majÄ…ce na celu zapewnienie podwÅ‚adnym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Do obowiÄ…zków zatrudniajÄ…cego należy też przeciwdziaÅ‚anie dyskryminacji, mobbingowi oraz innym negatywnym zjawiskom, jakie wystÄ™pujÄ… w Å›rodowisku pracy. Pracodawca musi również terminowo wypÅ‚acać należne wynagrodzenie (co najmniej w minimalnym wymiarze). Prawo do godziwej pÅ‚acy jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Jednym z istotniejszych obowiÄ…zków pracodawcy jest również wydanie Å›wiadectwa pracy po ustaniu zatrudnienia. Taki dokument to ważne źródÅ‚o informacji dla kolejnego zatrudniajÄ…cego.        

Odpowiedzialność pracodawcy

Pracodawca ponosi odpowiedzialność m.in. za szkody, jakie pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracÄ™ wyrzÄ…dzi osobom trzecim. W przypadku umów cywilnoprawnych ewentualne konsekwencje prawne spadajÄ… na zleceniobiorcÄ™ czy wykonawcÄ™ dzieÅ‚a. ZatrudniajÄ…cy odpowiada również za warunku panujÄ…ce w zakÅ‚adzie pracy. Zaniedbanie obowiÄ…zków w zakresie bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy może wiÄ…zać siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… zapÅ‚acenia wysokiej grzywny. W szczególnie poważnych przypadkach pracodawca może zostać pociÄ…gniÄ™ty do odpowiedzialnoÅ›ci karnej, z karÄ… pozbawienia wolnoÅ›ci wÅ‚Ä…cznie. JeÅ›li z winy przeÅ‚ożonego pracownik dozna uszczerbku na zdrowiu, może domagać siÄ™ zadośćuczynienia na drodze sÄ…dowej.   

Gdzie zgłosić naruszenie praw pracowniczych?

W przypadku naruszania praw pracowniczych w danym zakÅ‚adzie pracy możemy zwrócić siÄ™ bezpoÅ›rednio do sÄ…du pracy lub zgÅ‚osić nadużycia do PaÅ„stwowej Inspekcji Pracy. SkargÄ™ do PIP możemy skierować osobiÅ›cie (do protokoÅ‚u), listownie, telefonicznie lub mailowo. Istnieje możliwość dokonania zgÅ‚oszenia również za poÅ›rednictwem formularza dostÄ™pnego na stronie internetowej: https://www.pip.gov.pl/pl/kontakt-inne/57468,aby-przejsc-do-strony-formularza-nalezy-wybrac-odpowiednia-jednostke-panstwowej-inspekcji-pracy.html. Nasze dane pozostanÄ… anonimowe. Inspektor okreÅ›lonego oddziaÅ‚u PIP może, ale nie musi interweniować.   

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie