08.01.2019

Ochrona przed nieuczciwymi firmami. Cudowne preparaty i lecznicze materace

Rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Nowe przepisy są zgodne z zaleceniami grupy G20 (najbogatszych państwa świata i Unii Europejskiej), a także Rady Europy.

UmożliwiÄ… zdecydowanÄ… walkÄ™ z nieuczciwymi firmami, które oszukujÄ… zwyczajnych Polaków, a także narażajÄ… na straty polskie paÅ„stwo. Ofiarami bywajÄ… np. klienci, czÄ™sto starsi, wprowadzani w bÅ‚Ä…d co do wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci produktów, które kupujÄ…. DziÄ™ki zmianom w prawie paÅ„stwo zyska poważny oręż w zwalczaniu przestÄ™pczoÅ›ci gospodarczej. 

- Wprowadzamy nowoczesne narzÄ™dzie do skutecznej walki z przestÄ™pstwami, które sÄ… popeÅ‚niane w interesie wielkich firm i podmiotów prawnych. Ustawa jest bardzo potrzebna, bo dotychczasowe rozwiÄ…zania prawne nie zdaÅ‚y egzaminu - powiedziaÅ‚ na konferencji prasowej Minister SprawiedliwoÅ›ci Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

- Chodzi o to, by polskie prawo byÅ‚o skuteczne w odpowiedzi na nadużycia, które mogÄ… dopuszczać siÄ™ wielkie firmy z żądzy zysku. PrzykÅ‚adem takich nadużyć sÄ… choćby dziaÅ‚ania koncernów farmaceutycznych, które poprzez tworzenie funduszy korupcyjnych wpÅ‚ywajÄ… na to, jakie leki sÄ… refundowane, a tracÄ… na tym polscy pacjenci i polski budżet – podkreÅ›liÅ‚.

Ustawa dla obywateli, biznesu i państwa

Projekt ustawy o odpowiedzialnoÅ›ci podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbÄ… kary przewiduje pociÄ…ganie do odpowiedzialnoÅ›ci karnej firm, które np.:

  • przez niedbalstwo spowodowaÅ‚y skażenie Å›rodowiska (jak zrzucenie Å›cieków do MotÅ‚awy) czy wypadek,
  • ukrywajÄ… usterki swoich produktów,
  • Å›wiadomie oszukujÄ… klientów, sprzedajÄ…c np. rzekomo uzdrawiajÄ…ce preparaty
    czy „lecznicze” materace,
  • dopuszczajÄ… siÄ™ korupcji.

- To ustawa dla obywateli, dla przedsiÄ™biorców i dla paÅ„stwa. Wprowadza Å‚ad korporacyjny i najwyższe standardy Å›wiatowe. Absolutnie nie jest wymierzona w biznes. WrÄ™cz przeciwnie: zostaÅ‚a stworzona dla osób chcÄ…cych inwestować i rozwijać dziaÅ‚alność. Biznesowi sprzyja bowiem uczciwy klimat prawny. Dostrzegli to nasi partnerzy na Zachodzie i my to również wprowadzamy – wskazaÅ‚ wiceminister sprawiedliwoÅ›ci Marcin WarchoÅ‚, który nadzorowaÅ‚ prace nad projektem.

Regulacje są wzorowane na rozwiązaniach stosowanych już w krajach Unii Europejskiej, m.in. we Francji, Holandii, Danii i Włoszech.

- Te rozwiÄ…zania sÄ… coraz powszechniejsze, zostaÅ‚y przyjÄ™te przez wszystkie paÅ„stwa Unii Europejskiej i OECD – poinformowaÅ‚ Tomasz Darkowski, dyrektor Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego Ministerstwa SprawiedliwoÅ›ci.

 

Potrzeba skutecznego prawa

Rzekomo uzdrawiajÄ…ce preparaty, „cudowne” materace, gotujÄ…ce „zdrowo” garnki – to oferty proponowane przez nieuczciwych sprzedawców na masowÄ… skalÄ™. SÄ… reklamowane w mediach, a oszukaÅ„cze firmy wciskajÄ… nieÅ›wiadomym klientom tandetne produkty na organizowanych np. dla emerytów „prezentacjach”. KuszÄ… rzekomymi promocjami i odwracajÄ… uwagÄ™ drobnymi prezentami. OszuÅ›ci naciÄ…gajÄ… też klientów np. na usÅ‚ugi telekomunikacyjne, podszywajÄ…c siÄ™ pod nieistniejÄ…cÄ… TelekomunikacjÄ™ PolskÄ…. Ich ofiarÄ… padajÄ… tysiÄ…ce Polaków, zwÅ‚aszcza starszych.

DziÅ› Å›ciganie takich firm to czÄ™sto fikcja, ponieważ w Polsce obowiÄ…zuje przestarzaÅ‚e, pochodzÄ…ce sprzed 15 lat prawo dotyczÄ…ce odpowiedzialnoÅ›ci podmiotów zbiorowych,
czyli np. spóÅ‚ek. Nie można naÅ‚ożyć kary na takÄ… firmÄ™, jeÅ›li sÄ…d prawomocnie nie skaże wczeÅ›niej ich prezesów, czÅ‚onków zarzÄ…du czy innych reprezentantów, a ci potrafiÄ… skutecznie rozmywać swojÄ… odpowiedzialność. CzÄ™sto też nie sposób ustalić bezpoÅ›redniego sprawcy albo sprawca siÄ™ ukrywa. Firma pozostaje również caÅ‚kowicie bezkarna w przypadku Å›mierci sprawcy.

Tracimy na przestarzałych przepisach

Fikcyjne sÄ… także kary – ograniczone do 3 proc. przychodów nieuczciwych firm. A te dbajÄ… o to, by nie wykazywać przychodów. UnikajÄ… wiÄ™c finansowych kar albo pÅ‚acÄ… symboliczne – najczęściej 1000 zÅ‚otych (najwyższa wyniosÅ‚a dotÄ…d 12 tysiÄ™cy zÅ‚otych), mimo że dysponujÄ… gigantycznym, zdobytym na ludzkiej krzywdzie majÄ…tkiem.

O nieefektywnoÅ›ci obecnego systemu odpowiedzialnoÅ›ci firm Å›wiadczÄ… statystyki. W 2015 r. do sÄ…dów wpÅ‚ynęło tylko  14 spraw prowadzonych wobec podmiotów zbiorowych, w 2016 r. – 25, w 2017 r. -  14, a w pierwszym póÅ‚roczu 2018 r. – zaledwie 2 sprawy.

Na przestarzaÅ‚ych przepisach tracÄ… zwykli obywatele i caÅ‚e paÅ„stwo. W przypadkach korupcji nieskuteczność dotychczasowego prawa ilustruje przykÅ‚ad gÅ‚oÅ›nej infoafery z czasów rzÄ…dów PO-PSL. Ówczesny dyrektor rzÄ…dowego Centrum Projektów Informatycznych zostaÅ‚ skazany za przyjÄ™cie od korporacji Å‚apówki o wartoÅ›ci 3 mln zÅ‚. W tej samej sprawie na karÄ™ o równowartoÅ›ci ponad 50 mln zÅ‚ zostaÅ‚ także skazany polski oddziaÅ‚ tej firmy, ale tÄ™ karÄ™ wymierzyÅ‚ sÄ…d nie w Polsce, lecz w USA na rzecz tego paÅ„stwa. Za korumpowanie polskiego urzÄ™dnika koncern ten nie zapÅ‚aciÅ‚ ani zÅ‚otówki polskiemu paÅ„stwu i polskim podatnikom, a to oni padli ofiarÄ… przestÄ™pstwa.

Zalecenia grupy G20

Na konieczność zapewnienia skutecznego Å›cigania podmiotów zbiorowych kÅ‚adzie nacisk grupa najbogatszych i najlepiej rozwiniÄ™tych paÅ„stwa Å›wiata – G20, której czÅ‚onkiem jest także caÅ‚a Unia Europejska. W stanowisku przyjÄ™tym na szczycie w Hamburgu 8 lipca 2017 r. podkreÅ›lono, że w ramach odpowiedzialnoÅ›ci podmiotów zbiorowych powinny być przewidziane skuteczne, proporcjonalne i odstraszajÄ…ce sankcje.

PodkreÅ›lono również, że odpowiedzialność podmiotów zbiorowych nie powinna być zastrzeżona tylko do tych sytuacji, w których osoba fizyczna bÄ™dÄ…ca sprawcÄ… jest Å›cigana lub oskarżona, ani zawężona do sytuacji, w których przestÄ™pstwo popeÅ‚niÅ‚ czÅ‚onek wyższej kadry kierowniczej podmiotu zbiorowego.

- Te zalecenia zostaÅ‚y wydane w zwiÄ…zku z korupcjÄ…, ale dotyczÄ… wszystkich przestÄ™pstw – wyjaÅ›niaÅ‚ dyrektor Tomasz Darkowski.  

Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości wychodzą im naprzeciw.

Nowe rozwiÄ…zania – surowe kary dla nieuczciwych firm

Przygotowany przez Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci projekt zakÅ‚ada, że do wytoczenia sprawy np. nieuczciwej spóÅ‚ce wystarczy prokuratorskie ustalenie, że doszÅ‚o w niej do popeÅ‚nienia przestÄ™pstwa. Nie bÄ™dzie już wymogu wczeÅ›niejszego prawomocnego skazania przedstawiciela spóÅ‚ki, która zÅ‚amaÅ‚a prawo, co w przeszÅ‚oÅ›ci blokowaÅ‚o egzekwowanie prawa. Kwestie odpowiedzialnoÅ›ci karnej konkretnej osoby i naÅ‚ożenia kary finansowej na firmÄ™ bÄ™dÄ… rozstrzygane przez sÄ…d oddzielnie, choć z zaÅ‚ożenia w ramach jednego procesu.

Kara pieniężna nie bÄ™dzie zależna od osiÄ…gniÄ™tego przez firmÄ™ przychodu. DziÄ™ki temu bÄ™dzie możliwe karanie podmiotów, które majÄ… majÄ…tek, a nie wykazujÄ… przychodów. Wysokość kar ma wynosić od 30 tysiÄ™cy do 30 mln zÅ‚. Zostanie jednak wprowadzona możliwość umorzenia postÄ™powania, jeżeli nawet najniższa z możliwych kar byÅ‚aby zbyt surowa za pojedyncze przewinienie.

Międzynarodowe standardy

PanujÄ…ca w Polsce sytuacja w zakresie odpowiedzialnoÅ›ci podmiotów zbiorowych wywoÅ‚uje interwencje instytucji miÄ™dzynarodowych. Grupa Robocza OECD ds. Przekupstwa w MiÄ™dzynarodowych Transakcjach Handlowych wielokrotnie wyrażaÅ‚a zaniepokojenie, że przedsiÄ™biorstwo wykazujÄ…ce brak przychodów lub jedynie niskie przychody nie podlega w naszym kraju karze pieniężnej lub kara ta jest bardzo niska, niezależnie od posiadanych przez przedsiÄ™biorstwo aktywów.

Ta sama organizacja podnosiÅ‚a też wobec Polski zarzut, że sytuacja, w której niektóre osoby prawne unikajÄ… odpowiedzialnoÅ›ci przez to jedynie, że sprawca bÄ™dÄ…cy osobÄ… fizycznÄ… umrze, nie zostanie wykryty lub ujÄ™ty i w konsekwencji nie jest możliwe jego osÄ…dzenie, stanowi lukÄ™ w wypeÅ‚nianiu miÄ™dzynarodowych zobowiÄ…zaÅ„ antykorupcyjnych. W zwiÄ…zku z tym Grupa stale wskazuje na potrzebÄ™ wyeliminowania wymogu prawomocnego skazania osoby fizycznej jako warunku wstÄ™pnego odpowiedzialnoÅ›ci podmiotu zbiorowego.

Wprowadzenie odpowiedzialnoÅ›ci osób prawnych za przestÄ™pstwa popeÅ‚nione na ich korzyść, bez wzglÄ™du na możliwość zidentyfikowania osoby fizycznej, która jest sprawcÄ… czynu zabronionego, zostaÅ‚o przewidziane również w zaleceniu Komitetu Ministrów Rady Europy, a także zawarte w wielu dokumentach Rady Europy, w tym w Konwencji o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzÄ…cych z przestÄ™pstwa.

 

Biuro Komunikacji i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.07.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe og³oszenie