05.11.2013

Od 8 listopada kontrole na granicach RP

W dniach od 8 do 23 listopada przywrócone zostaną kontrole graniczne osób przekraczających granice Polski, na odcinkach granicy państwowej z Republiką Czeską, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Litewską i Republiką Słowacką oraz na morskim odcinku granicy państwowej i na lotniczych przejściach granicznych. Powodem jest konieczność zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa podczas Konferencji Klimatycznej, która odbędzie się w Warszawie w dniach od 11 do 22 listopada.

Zgodnie z rozporządzeniem MSW w tej sprawie, kontrole mają zostać przywrócone  na 126 przejść lądowych z Czechami, 58 - ze Słowacją, 43 - z Niemcami, 11 - z Litwą, a także dziewięciu przejść morskich oraz 18 lotniczych. Pierwszy raz od wejścia Polski do Schengen w grudniu 2007 roku, kontrole na granicach wewnętrznych były prowadzone czasowo od 4 czerwca do 1 lipca ubiegłego roku. To czas, kiedy odbywały się piłkarskie mistrzostwa Euro 2012. Przez ten czas skontrolowano prawie 29 tys. osób, w ogromnej większości cudzoziemców.

Wprowadzana regulacja oznacza nie tylko możliwość kontrolowania osób przekraczających granicę, ale również przeciwdziałania wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.  MSW informuje, że Straż Graniczna będzie prowadzić kontrole z wykorzystaniem sprzętu mobilnego i przy wsparciu innych służb podległych resortowi - policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Są obawy, że konferencji klimatycznej mogą towarzyszyć rozruchy anarchistów i antyglobalistów, którzy jak zwykle przy takich okazjach zjadą do Warszawy. 11 listopada w stolicy ma się także odbyć Marsz Niepodległości. Z tego samego powodu rząd chce, by w dniach 11-22 listopada zaangażowanych w ochronę szczytu ONZ policjantów zastąpili na ulicach żołnierze Żandarmerii Wojskowej.
Obywatele Litwy, przekraczający granicę z Polską w dniach od 8 do 23 listopada, będą musieli okazać dokument tożsamości. Służba Ochrony Granicy Państwowej Litwy przypomina, że dokumentami podróży są wyłącznie paszport i dowód osobisty. Przy okazji stróżowie prawa  zaglądną  pewnie do auta, bagażnika, by sprawdzić, czy nie ma tam jakiegoś przemytu lub nie są przewożone towary nie mające odpowiednich dokumentów ( np. do transportu żywych zwierząt potrzebne są dokumenty fitosanitarne).

Przypomnijmy, że w naszym regionie jest kilkanaście dróg prowadzących na Litwę. Najbardziej znane przejścia to Budzisko - Kalwaria oraz Ogrodniki - Łoździeje. Można jednak jechać m.in. drogami: Berżniki-Kopciowo (Kapčiamiestis). Droga jest malownicza, prowadzi przez lasy i okolice jeziorzyste, jest mało uczęszczana – a do Kopciowa jest po co jechać, choćby dlatego, że pochowana jest tam znana nam dobrze Emilia Plater. Droga jest też nadzwyczaj dobrze opisana – zarówno w Berżnikach, jak i Kopciowie znajdziemy odpowiednie drogowskazy.

Kolejną drogą trasa w tej okolicy Berżniki – Kalėdiškiai, prowadząca dalej do Veisiejai lub Seirijai. Wracając do Polski przez Łoździeje, można skręcić w kierunki wsi Gailiniai, gdzie są jeszcze pozostałości (specjalnie dla turystów) drutu kolczastego, później opuszczony budynek wojskowy oraz memoriał sowieckich pograniczników. W końcu po lewej stronie zobaczymy jezioro Gaładuś i tam miniemy granicę w okolicach Sankur, Budy Zawidugierskiej.

Z samego Puńska możemy dojechać na Litwę, z ominięciem dawnego przejścia w Budzisku, przynajmniej na trzy sposoby: Trumpaliai-Sangrūda,  Krejwiany - Naujieji Alksnėnai-Senoji Radiškė oraz Buraki- Būdvietis.
Są jeszcze drogi Rutka- Tartak - Poszeszupie – Lubavas, czy z Wiżajn, ulicą - Kalwaryjską do miejscowości Sudawskie –a stamtąd już litewskie Varteliai, a dalej trasa Vištytis – Kalwaria.
Pewnie i tu będzie można natknąć się na mundurowych.

 Zmiana opon i prędkości na drogach

Przy okazji przypominamy, że od 1 listopada zaszły zmiany co do prędkości ruchu na litewskich  drogach. Od 1 listopada do 31 marca na autostradach samochody mogą się poruszać z prędkością nie przekraczająca 110 kilometrów na godzinę, na drogach szybkiego ruchu – nie przekraczającą 100 kilometrów. Samochody osobowe, a także ciężarowe o masie całkowitej do 3,5 t od 10 listopada nie będą mogły jeździć na letnich oponach.

Zakaz jazdy na letnich oponach obowiązuje od 10 listopada do 1 kwietnia. W okresie zimowym bieżnik – protektor opon samochodów osobowych nie powinien być płytszy niż 3 milimetry.

Jan Wyganowski




 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.15.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie