07.11.2020

Od 9 listopada wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

- Dodatkowy zasiÅ‚ek opiekuÅ„czy przysÅ‚uguje również w sytuacji, gdy te placówki nie sÄ… w stanie zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19. Chodzi np. o sytuacjÄ™, gdy część dzieci uczy siÄ™ stacjonarnie, a część zdalnie – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dodatkowy zasiÅ‚ek opiekuÅ„czy przeznaczony jest zarówno na opiekÄ™ nad dziećmi do 8 roku życia, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci. PrzysÅ‚uguje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które majÄ… orzeczenie o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci; do 18 lat, które majÄ… orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, oraz do 24 lat, które majÄ… orzeczenie o potrzebie ksztaÅ‚cenia specjalnego.

Dodatkowy zasiÅ‚ek przysÅ‚uguje także w przypadku braku możliwoÅ›ci sprawowania opieki przez nianiÄ™, z którÄ… rodzic ma zawartÄ… umowÄ™ uaktywniajÄ…cÄ… lub w przypadku braku możliwoÅ›ci sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19.

Do zasiÅ‚ku uprawnieni sÄ… również rodzice lub opiekunowie peÅ‚noletnich osób niepeÅ‚nosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu koniecznoÅ›ci zapewnienia opieki nad takÄ… osobÄ… w przypadku zamkniÄ™cia z powodu COVID-19 placówki, do której uczÄ™szcza dorosÅ‚a osoba niepeÅ‚nosprawna. W tym przypadku chodzi o szkoÅ‚y, oÅ›rodki rewalidacyjno-wychowawcze, oÅ›rodki wsparcia, warsztaty terapii zajÄ™ciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Dodatkowy zasiÅ‚ek opiekuÅ„czy przysÅ‚uguje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosÅ‚ej osobie niepeÅ‚nosprawnej, np. ze wzglÄ™du na ograniczenie w liczbie podopiecznych.

- Bardzo istotne jest to, że nabycie prawo do zasiłku opiekuńczego następuje bez okresu wyczekiwania, jeśli rodzic jest objęty ubezpieczeniem chorobowym np. z umowy o pracę, umowy zlecenia czy działalności gospodarczej- wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy czy zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą składają oświadczenie w ZUS, można to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych.

Dodatkowego zasiÅ‚ku opiekuÅ„czego nie wlicza siÄ™ do limitu 60 dni zasiÅ‚ku opiekuÅ„czego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Należy jednak pamiÄ™tać, że Å›wiadczenie nie przysÅ‚uguje, jeÅ›li drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekÄ™ np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. ZasiÅ‚ku nie otrzymajÄ… również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmÄ… decyzjÄ™ o pozostawieniu dziecka w domu.

 

 

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie