Przez prawie dwa wieki byli właścicielami Dowspudy, pełnili najważniejsze stanowiska w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dziś pozostały po nich jedynie ruiny.
Pacowie – ród wielkich ministrów, hetmanów, reformatorów i dowódców, przeszli bezpowrotnie do historii. O to, aby ta historia nie okryła się jednak warstwą grubego kurzu, ale stała się magnesem przyciągającym turystów, powodem do dumy dla mieszkańców regionu i pobudzała historyczną ciekawość, postanowiły wspólnie zadbać Starostwo Powiatowe w Suwałkach oraz analogiczna placówka w litewskim Jeznie.
Właśnie dobiega końca realizacja półrocznego, wspólnego projektu Rozwój turystyki transgranicznej „Historia ożywa dziś”.
Najpiękniejsze miejsca regionu zostały sfotografowane i opisane, powstała specjalna strona internetowa, wystawa poświęcona historii Paców oraz ich działalności w Dowspudzie i na ziemiach litewskich, materiały promocyjne dla turystów, a przede wszystkim makieta pałacu Paca w Dowspudzie, która do Suwałk przyjechała z krakowskiej pracowni Mariana Brulińskiego.
We wtorek nastąpiło jej uroczyste odsłonięcie w holu suwalskiego starostwa przy ul. Świerkowej. Wizualizację makiety w 3 D można obejrzeć na stronie internetowej projektu: http://www.historiaozywadzis.powiat.suwalski.pl/
- Makieta pokazuje, jak piękny był pałac Paca w Dowspudzie. Być może dzięki niej znajdzie się bardzo bogaty inwestor, który zechce odbudować pałac- mówił Szczepan Ołdakowski, starosta powiatu suwalskiego.
- To byłoby spełnienie pięknego marzenia- mówiła Teresa Zwolan, naczelnik Wydział Programowania, Inwestycji i Rozwoju.
Z kolei wystawa niebawem zacznie „odwiedzać” biblioteki i szkoły w regionie, a docelowo zostanie umieszczona w wyremontowanej kordegardzie pałacu w Dowspudzie, gdzie powstaje centrum informacji turystycznej.
Realizacja projektu Rozwój turystyki transgranicznej „Historia ożywa dziś” kosztowała ponad 74,5 tys. euro.
(just)