Rolnicy z terenu całej Polski alarmują, że oprócz dzików czy jeleni coraz więcej szkód w uprawach powodują również dzikie gęsi, żurawie, borsuki oraz kruki, wydry i kormorany, czyli zwierzęta objęte ochroną. Kruki niszczą przede wszystkim młode zasiewy kukurydzy. Z kolei wydry grasują w pobliżu rybnych zbiorników hodowlanych, a bobry budują tamy rzeczne, które powodują piętrzenie wody i zalewanie pól.
Zdaniem samorządu rolniczego, odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez te gatunki zwierząt winien przejąć na siebie Skarb Państwa.
StÄ…d też Krajowa Rada Izb Rolniczych postuluje o wprowadzenie w planowanej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody nie tylko zmian wymuszonych orzeczeniem TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego, ale również takich rozwiÄ…zaÅ„, które umożliwiÄ… prawidÅ‚owe prowadzenie gospodarstw przez rolników.
Przypomnijmy, że w 2013 roku TrybunaÅ‚ Konstytucyjny uznaÅ‚, że artykuÅ‚ ustawy o ochronie przyrody, ograniczajÄ…cy odpowiedzialność Skarbu PaÅ„stwa wyÅ‚Ä…cznie do szkód wyrzÄ…dzonych przez bobry w gospodarstwie rolnym, leÅ›nym lub rybackim, jest niezgodny z konstytucjÄ…. Zdaniem TrybunaÅ‚u wszyscy wÅ‚aÅ›ciciele nieruchomoÅ›ci powinni być traktowani tak samo.
TrybunaÅ‚ zajÄ…Å‚ siÄ™ zasadami odpowiedzialnoÅ›ci za szkody wyrzÄ…dzone przez bobry na wniosek SÄ…du Rejonowego w Pile. Pilecki sÄ…d orzekaÅ‚ w sprawie wÅ‚aÅ›ciciela dziaÅ‚ki rekreacyjnej, który żądaÅ‚ odszkodowania od Skarbu PaÅ„stwa za szkody, jakie na jego dziaÅ‚ce wyrzÄ…dziÅ‚y bobry. ZwierzÄ™ta zniszczyÅ‚y drzewa owocowe i krzewy ozdobne, a ponadto uszkodziÅ‚y waÅ‚y, przez co wÅ‚aÅ›ciciel straciÅ‚ część ryb z wÅ‚asnego stawu. Zgodnie z ustawÄ… o ochronie przyrody z 2004 r., bobry podlegajÄ… ochronie i Skarb PaÅ„stwa ponosi odpowiedzialność za szkody, wyrzÄ…dzone przez nie w gospodarstwach rolnych, leÅ›nych i rybackich.
Zdaniem sÄ…du w Pile, z ustawy wynika, że Skarb PaÅ„stwa nie ponosi odpowiedzialnoÅ›ci za szkody, wyrzÄ…dzone przez bobry w innych nieruchomoÅ›ciach, sÄ…d zaznaczyÅ‚ też, że wÅ‚aÅ›ciciele innych, niż wymienione, nieruchomoÅ›ci nie mogÄ… uzyskać odszkodowania za poniesione szkody w inny sposób, a to - stwierdziÅ‚ sÄ…d - narusza zasadÄ™ równoÅ›ci obywateli wobec prawa i prawo do równej ochrony wÅ‚asnoÅ›ci.
SÄ™dzia Zbigniew CieÅ›lak - uzasadniajÄ…c wyrok - podkreÅ›liÅ‚, że różnicowanie sytuacji wÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci prowadzić może do naruszeÅ„ w zakresie ochrony bobrów, bo wÅ‚aÅ›ciciele, nie majÄ…c możliwoÅ›ci uzyskania odszkodowania, mogÄ… chcieć pozbyć siÄ™ bobrów.To orzeczenie cieszy bez wÄ…tpienia mieszkaÅ„ców wsi, w tym szczególnie wÅ‚aÅ›cicieli dziaÅ‚ek rekreacyjnych. Jeszcze bardziej by siÄ™ ucieszyli, gdyby Sejm zgodziÅ‚ siÄ™ z postulatami Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Jan Wyganowski