Choć tzw. przesmyk suwalski jest bezpieczny, to zgodnie ze starą zasadą ”chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”, na Litwie ćwiczą m.in. polskie i litewskie oddziały, przybywają węgierskie myśliwce.
W dnia 25 – 27 lipca w Olicie (Alytus) na Litwie odbyły się ćwiczenia wojskowe w ramach NATO z udziałem polskich żołnierzy.
Wojska litewskie i polskie oraz Batalionowa Grupa Bojowa NATO brały udział we wspólnych trzydniowych ćwiczeniach w Olicie - poinformowały w środę Litewskie Siły Zbrojne. Szkolenie miało na celu poprawę planowania i realizacji wspólnych działań oraz interoperacyjności pomiędzy sojusznikami w NATO.
W manewrach uczestniczyli żołnierze litewskiego Batalionu Ułanów im. Wielkiej Księżnej Biruty, polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W).
Ćwiczenia skupiały się na współpracy między Litwą i Polską oraz obejmowały rozmieszczenie sztabu DWDP-W, planowanie wspólnych operacji oraz manewry z użyciem ostrej amunicji przez wojska litewskie, polskie, amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie.
Według komunikatu litewskiej amii, podczas ćwiczeń szczególną uwagę zwracano na współpracę Litwy i Polski.
Szawle. Węgierskie siły powietrzne przejmują dowodzenie
Natomiast 29 lipca br. w Bazie Lotniczej Litewskich Sił Zbrojnych w Szawlach. odbędzie się ceremonia wymiany jednostek wojskowych realizujących misję policji powietrznej NATO w krajach bałtyckich. Przybywający żołnierze Węgierskich Sił Powietrznych przejmą dowodzenie misją od żołnierzy hiszpańskich Sił Powietrznych. Czeskie Siły Powietrzne, które dotychczas wzmacniały swoją misję na Litwie, kontynuują będą jeszcze przez dwa miesiące.
- Węgry, które przez najbliższe cztery miesiące będą kierować policją powietrzną NATO, są sojusznikiem, z którym Litwa rozwija dwustronną współpracę obronną od 1997 roku. Węgry stale przyczyniają się do wzmocnienia bezpieczeństwa Litwy i regionu bałtyckiego, wysyłając swoich żołnierzy na ćwiczenia na Litwie. Węgry wnoszą także wkład w działalność jednostki integracji sił NATO w Wilnie - głosi komunikat litewskiego Ministerstwa Obrony Kraju.
Na ceremonii wymiany jednostki policji lotniczej 29 lipca br. wezmą udział Wiceminister Obrony Narodowej Vilius Semeška, Minister Obrony Węgier Kristófas Szalay-Bobrovniczky, Dowódca Sił Zbrojnych Litwy gen. por. Waldemaras Rupšys, dowódca armii węgierskiej, gen. por. Dr Romulusz Ruszin-Szendi, zastępca dowódcy Kwatery Głównej Sił Powietrznych NATO Marius Dabkevičius, ambasadorowie państw, przedstawiciele miasta Szawle i inni goście.
Zbliżająca się misja policji powietrznej NATO jest już 60. Dowodzący nią żołnierze Węgierskich Sił Powietrznych przybywają z czterema myśliwcami JAS 39 GRIPEN. Węgrzy po raz trzeci wezmą udział w misji policji powietrznej w krajach bałtyckich, chronili przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich w 2015 i 2019 roku.
Na zakończenie misji żołnierze hiszpańscy wykonywali ochronę przestrzeni powietrznej ośmioma myśliwcami F-18. W misji wzięło udział około 200 żołnierzy, w tym piloci, technicy, personel medyczny, grupy wsparcia, łączności i inni specjaliści.
Po wzmocnieniu misji i wzmocnieniu jej przez kolejne dwa miesiące żołnierze Czeskich Sił Powietrznych będą ochraniać przestrzeń powietrzną pięcioma myśliwcami JAS 39 Gripen. W sumie misję wzmacnia około 130 czeskich żołnierzy.
Z kolei wzmocnienie misji policji powietrznej NATO z bazy estońskich sił powietrznych w Amari za pomocą myśliwców Eurofighter będzie realizowane przez niemieckie siły powietrzne. W tym czasie włoskie Siły Powietrzne wzmocnią misję swoimi myśliwcami Eurofighter z Bazy Polskich Sił Powietrznych w Malborku.
NATO-wska misja
W miarę kontynuowania przez Rosję wojny na Ukrainie, myśliwce realizujące natowską misję policyjną w krajach bałtyckich nie tylko mają na celu identyfikowanie i eskortowanie rosyjskich samolotów wojskowych, które naruszyły zasady lotu w przestrzeni międzynarodowej nad Morzem Bałtyckim, ale także patrolują wzdłuż Bałtyku. granica przestrzeni powietrznej państw bałtyckich z Rosją i Białorusią.
- Sojusznicy NATO pozostają czujni i gotowi do reagowania na każde zagrożenie – Sojusz ma obecnie w ciągłej gotowości 130 samolotów wojskowych, a około 30 samolotów wojskowych Sojuszu jest jednocześnie w powietrzu- głosi komunikat litewskiego Ministerstwa Obrony Kraju.
WYG
Źródło i fot: Ministerstwo Oborny Kraju RL; 15. Brygada Zmechanizowana w Giżycku