29.10.2017

Osiem rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pracy za granicą

Jak poradzić sobie na rynku pracy w innym kraju? Najlepiej zacząć od napisania CV spełniającego wymogi zagranicznego pracodawcy. Potem należy poznać warunki zatrudnienia, koszty życia i kulturę pracy za granicą.

38-letni RafaÅ‚ z Warszawy do myÅ›li o pracy za granicÄ… dojrzewaÅ‚ dziesięć lat. To byÅ‚y lata bicia siÄ™ z myÅ›lami: czy warto siÄ™ o niÄ… starać? - Raz nawet zÅ‚ożyÅ‚em wypowiedzenie i spanikowaÅ‚em. PobiegÅ‚em do szefa na drugi dzieÅ„ i poprosiÅ‚em, aby je anulowaÅ‚. ZgodziÅ‚ siÄ™ – mówi. Lodowaty prysznic przyszedÅ‚ z banku. - StaraÅ‚em siÄ™ o kredyt hipoteczny, ale okazaÅ‚o siÄ™, że dla banku jestem niewiarygodny, bo nigdy na czas nie spÅ‚acaÅ‚em karty kredytowej. Wtedy podjÄ…Å‚em decyzjÄ™ o wyjeździe. ByÅ‚a nieodwoÅ‚alna. UwinÄ…Å‚em siÄ™ w trzy miesiÄ…ce – mówi RafaÅ‚.

OkazaÅ‚o siÄ™, że w Irlandii jest dla niego praca w marketingu, czyli w branży, w której pracowaÅ‚ również w Polsce. Zarówno RafaÅ‚, jak i inne osoby, które zdecydowaÅ‚y siÄ™ na wyjazd, punktujÄ… 8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagÄ™, myÅ›lÄ…c o pracy za granicÄ….

1. Poszukiwanie pracy za granicÄ…

MyÅ›l o tym, jak szukać pracy za granicÄ…, jest kolejnÄ…, która pojawia siÄ™ po decyzji o wyjeździe. Proces poszukiwania pracy za granicÄ… przez Polaków jest lustrzanym odbiciem tego, jak cudzoziemcy szukajÄ… pracy u nas. Z badaÅ„, które wykonaÅ‚ PMR Consulting & Research na zlecenie Monster Talent Sourcing Services wynika, że cudzoziemcy szukajÄ… pracy wieloma kanaÅ‚ami. Najskuteczniejszymi okazaÅ‚y siÄ™ jednak serwisy internetowe z ogÅ‚oszeniami o pracÄ™. Aż 68 proc. cudzoziemców w ten sposób szukaÅ‚o pracy, a 35 proc. faktycznie tak znalazÅ‚o zatrudnienie. Dość skuteczne okazaÅ‚y siÄ™ również biznesowe portale i agencje poÅ›rednictwa, a dopiero w dalszej kolejnoÅ›ci media spoÅ‚ecznoÅ›ciowe. W przypadku Polaków, którzy czÄ™sto majÄ… już bliskich w krajach europejskich – ważnÄ… rolÄ™ w poszukiwaniu pracy za granicÄ… odegrać może również rodzina i znajomi.

2. Aplikowanie i pozwolenia na pracÄ™

Osoby z Polski chcÄ…ce pracować w innych krajach Unii Europejskich nie potrzebujÄ… specjalnych pozwoleÅ„ na pracÄ™. Jednak już Wielkiej Brytanii pracodawcy wymagajÄ… kompletu dokumentów.

- PrzyszÅ‚emu pracodawcy należy pokazać dokument tożsamoÅ›ci, zwykle paszport. NiezbÄ™dny jest także National Insurance Number, który można wyrobić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Posiadanie takiego numeru pozwala na odprowadzanie podatków i pÅ‚acenie skÅ‚adek ubezpieczeniowych. Poza tym wymagane jest potwierdzenie miejsca zamieszkania. Może to być rachunek za prÄ…d, wodÄ™ czy umowa najmu – wylicza Edyta Nowak, która od szeÅ›ciu lat pracuje w Wielkiej Brytanii w branży hotelarskiej.

Ważne sÄ… także szczegóÅ‚y takie jak domena maila, z którego aplikujemy na danÄ… ofertÄ™ pracy.

- Warto mieć adres mailowy przykÅ‚adowo na gmail.com. We Francji nikt nie zna innych domen. Ważne, żeby w CV wpisać numer telefonu danego kraju, a nie polski numer – wylicza Agata, która od kilku lat pracuje we Francji, a wczeÅ›niej w Wielkiej Brytanii, w branży gier komputerowych.

- Koniecznie należy zapoznać siÄ™ z zasadami pisania CV – radzi z kolei Joanna Å»ukowska, ekspertka miÄ™dzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. PrzykÅ‚adowo  w Wielkiej Brytanii bardzo źle odbierane sÄ… dokumenty aplikacyjne ze zdjÄ™ciem. Z kolei ważne sÄ… rekomendacje. ChcÄ…c udokumentować znajomość jÄ™zyka obcego, należy posÅ‚ugiwać siÄ™ opisem poziomów wedÅ‚ug skali Rady Europy. SÄ… to poziomy: A1, A2, B1, B2, C1, C2. TrzymajÄ…c siÄ™ tych zasad, poszukiwania pracy za granicÄ… bÄ™dÄ… bardziej efektywne – dodaje.

3. Umowa i jej konsekwencje

Warto pamiÄ™tać, że umowa z zagranicznym pracodawcÄ… zawierana jest w jÄ™zyku obowiÄ…zujÄ…cym w danym kraju, a także na zasadach podlegajÄ…cych tamtejszemu prawu pracy. To oznacza, że przed podpisaniem umowy warto poznać swoje prawa np. ustawowÄ… liczbÄ™ godzin pracy, dni urlopu czy zasady udzielania urlopu macierzyÅ„skiego. - W Wielkiej Brytanii pÅ‚atny urlop macierzyÅ„ski przysÅ‚uguje kobiecie po przepracowaniu w firmie co najmniej roku – opowiada Edyta, która na macierzyÅ„ski poszÅ‚a dwa miesiÄ…ce przed porodem, a wróciÅ‚a do firmy, gdy syn miaÅ‚ siedem miesiÄ™cy. Po powrocie do pracy Edyta zmieniÅ‚a tryb zatrudnienia z peÅ‚nego etatu na póÅ‚. - Szefostwo nie widziaÅ‚o problemu i zmieniÅ‚o mi godzinowy zakres pracy – dodaje.

A godziny pracy to także kwestia, której należy siÄ™ przyjrzeć przed wyjazdem. Z badaÅ„ Eurostatu wynika, że najdÅ‚użej przesiadujÄ…cym w pracy narodem sÄ… Islandczycy (45,1 godz. tygodniowo), dalej Grecy (44,5 godz.) oraz Austriacy (42,9 godz.). Polacy przebywajÄ… w pracy przeciÄ™tnie 42,2 godz. Mniej czasu w biurze spÄ™dzajÄ… natomiast Niemcy, Hiszpanie czy Belgowie (po 41,4 godz.) – wylicza Å»ukowska.

4. Podatki

Przed wyjazdem należy zapoznać siÄ™ z tematykÄ… podatków w danym kraju i tym, czy bÄ™dziemy musieli mimo migracji, pÅ‚acić je także w Polsce. Okazuje siÄ™, że osoby, które zdecydujÄ… siÄ™ na staÅ‚Ä… migracjÄ™, mogÄ… pÅ‚acić podatki jedynie za granicÄ…, zgodnie z panujÄ…cymi w danym kraju przepisami. Podwójne opodatkowanie obowiÄ…zuje zaÅ› m.in. osoby, które wyjeżdżajÄ… z Polski tylko czasowo, czyli do dwóch lat. Wówczas taki pracownik podlega systemowi ubezpieczeÅ„ w Polsce, ale podatek od dochodu uzyskany w czasie wyjazdu, może być opÅ‚acony za granicÄ…. Podatki tylko w Polsce bÄ™dÄ… zaÅ› pÅ‚acić osoby, które pracujÄ… za granicÄ… mniej niż sześć miesiÄ™cy w roku, a także te, które do pracy deleguje polska firma.

5. Kultura pracy za granicÄ…

Praca w innym kraju wymaga zrozumienia zasad panujÄ…cych w miÄ™dzynarodowych firmach. Tak byÅ‚o w przypadku Grzegorza, który przez lata byÅ‚ informatykiem w niemieckich i brytyjskich jednostkach NATO. - Choć zawód specjalisty w armii jest specyficzny, to pewne zasady pracy w miÄ™dzynarodowym Å›rodowisku sÄ… uniwersalne. Bardzo szybko zrozumiaÅ‚em, że przed wyjazdem za granicÄ™ warto poznać kulturÄ™ pracy obowiÄ…zujÄ…cÄ… w danym kraju – mówi. - Niemiecki kolega rozmawiaÅ‚ kiedyÅ› z synem przez telefon. SkoÅ„czyÅ‚ niezadowolony, wiÄ™c spytaÅ‚em, co siÄ™ staÅ‚o. OkazaÅ‚o siÄ™, że drużyna syna zajęła drugie miejsce w turnieju piÅ‚karskim. MówiÄ™ koledze: super, drugie miejsce! A on bardzo zdziwiony odpowiedziaÅ‚, że syn powinien być pierwszy, a drugie miejsce to porażka – opowiada Grzegorz. Dodaje, że ta sama zasada obowiÄ…zuje u przeÅ‚ożonych z Niemiec. - To, co my uznamy za sukces przez niemieckiego szefa zostać uznane za porażkÄ™ i zamiast pochwaÅ‚ dostaniemy naganÄ™ – tÅ‚umaczy. Z kolei to, co w Polsce „jest w cenie” lub „opÅ‚aca siÄ™”, czyli siedzenie cicho, nigdy nie spodoba siÄ™ brytyjskiemu szefowi. - Tam ważne jest, aby brać udziaÅ‚ w dyskusji, wyrażać wÄ…tpliwoÅ›ci albo zgÅ‚aszać pomysÅ‚y. Nawet, jeÅ›li jakaÅ› propozycja nie zostanie wykorzystana, to zostanie doceniona aktywność – mówi Tomasz, który przez kilka lat administrowaÅ‚ biurowce na Wyspach. Zarówno Grzegorz, jak i Tomasz przyznajÄ…, że w Niemczech i Wielkiej Brytanii niczym zdrożnym nie jest rozmowa o pieniÄ…dzach i podwyżce.

6. Obyczaje

Do miÄ™dzynarodowego Å›rodowiska pracy przenikajÄ… także kwestie obyczajowe i to, „co wypada i nie wypada”. We WÅ‚oszech bardzo szybko pracownicy i szefowie skracajÄ… dystans – inicjatywa może wyjść zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Naturalnym staje siÄ™ wnoszenie domowych spraw (chociażby opowiadanie o dzieciach) do firmy. W Niemczech czy w Wielkiej Brytanii taka otwartość jest raczej niespotykana. Bywa, że niezrozumienie obyczajów prowadzi do nieporozumieÅ„. - KiedyÅ› oficjalne spotkanie polskich i niemieckich dowódców niemożliwie siÄ™ przeciÄ…gnęło. Polacy czekali, aż Niemcy jako goÅ›cie powiedzÄ…, że czas na nich, a Niemcy czekali, że Polacy, jako gospodarze dadzÄ… sygnaÅ‚, że już koniec spotkania – opowiada Grzegorz, informatyk. SzukajÄ…c pracy za granicÄ…, warto porozmawiać o obyczajach panujÄ…cych w wybranym kraju z osobÄ…, która od jakiegoÅ› czasu funkcjonuje w danym krÄ™gu kulturowym.

7. Polonia

W niektórych krajach bardzo silnie dziaÅ‚ajÄ… oÅ›rodki polonijne. DecydujÄ…c siÄ™ na migracjÄ™, trzeba wiedzieć, że mogÄ… zdarzyć siÄ™ dni tÄ™sknoty za ojczyznÄ…. To zupeÅ‚nie naturalne. WÅ‚aÅ›nie dlatego warto sprawdzić, czy w danym mieÅ›cie organizowane sÄ… np. imprezy dla i z udziaÅ‚em Polaków. NawiÄ…zanie relacji może być szczególnie ważne w czasie Å›wiÄ…t, zwÅ‚aszcza gdy z różnych przyczyn, nie bÄ™dziemy mogli wrócić do Polski. Poza tym oÅ›rodki polonijne organizujÄ… wystawy, warsztaty i majÄ… szkolenia także z zasad pracy za granicÄ….

8. UporzÄ…dkowanie spraw w kraju

PodjÄ™cie pracy za granicÄ… otwiera nie tylko możliwoÅ›ci, ale oznacza też zobowiÄ…zania. Tymczasem czÄ™sto dość szybko okazuje siÄ™, że Å‚atwo, przez nieuwagÄ™, pozostawić wiele niedomkniÄ™tych spraw w Polsce. Dlatego bardzo ważne, aby przed wyjazdem z kraju upoważnić bliskÄ… osobÄ™ do reprezentowania nas we wspólnocie mieszkaniowej, w urzÄ™dach czy w bankach. Odpowiednio sformuÅ‚owany akt notarialny posiada zapis, że peÅ‚nomocnik może nas reprezentować w dobrej wierze i nie może np. w naszym imieniu zaciÄ…gać kredytów. Posiadanie zaufanego peÅ‚nomocnika pozwala skupić siÄ™ na pracy za granicÄ….

Pamiętajmy, że zagraniczne doświadczenie w CV, to atut nie balast. To możliwości, a nie ryzyko. Jest warunek: dobre przygotowanie i pewność, że nadszedł nasz czas na wyjazd. Spełniając go, nie trzeba obawiać się pracy za granicą.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


PGE GiEK Skra Bełchatów

12.01.2025
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.12.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie