Cyberprzestępcy, by wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Włamują się na konta i podszywają się pod ich właścicieli wysyłają znajomym wiadomości z prośbą o kody BLIK. Tym razem ofiarą takiego oszusta padł 22-latek, który stracił 838 złotych.
Do policjantów sejneÅ„skiej komendy zgÅ‚osiÅ‚ siÄ™ 22-letni mieszkaniec miasta. Mężczyzna oÅ›wiadczyÅ‚ policjantom, że jeden z jego znajomych poprosiÅ‚ go o opÅ‚acenie zamówienia za poÅ›rednictwem komunikatora. W 22-latku nie wzbudziÅ‚o to żadnych podejrzeÅ„, gdyż wczeÅ›niej zdarzaÅ‚o siÄ™, że mężczyzna pożyczaÅ‚ koledze pieniÄ…dze. Tym razem dokonaÅ‚ dwóch pÅ‚atnoÅ›ci na kwotÄ™ 838 zÅ‚otych. Po wykonaniu przelewów okazaÅ‚o siÄ™ jednak, że nie byÅ‚ to jego znajomy, a oszust, który wÅ‚amaÅ‚ siÄ™ na jego konto spoÅ‚ecznoÅ›ciowe i siÄ™ pod niego podszyÅ‚. W ten sposób 22-latek straciÅ‚ 838 zÅ‚otych.
Policjanci ostrzegajÄ…! CzÄ™sto stosowanÄ… przez oszustów metodÄ… jest podszywanie siÄ™ pod znajomych na portalach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych i zwracanie siÄ™ z proÅ›bÄ… o pilnÄ… pożyczkÄ™. PrzestÄ™pcy proponujÄ… Å‚atwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie pÅ‚atnoÅ›ci elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógÅ‚ natychmiast wypÅ‚acić pieniÄ…dze. BÄ…dźmy czujni i nie dajmy siÄ™ zwieść pozorom.
Aby nie paść ofiarÄ… oszustów, radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyÅ‚ajÄ… do nas wiadomoÅ›ci z proÅ›bÄ… o pożyczkÄ™. Najpierw skontaktujmy siÄ™ z nimi telefonicznie i upewnijmy siÄ™, czy faktycznie to oni potrzebujÄ… tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy siÄ™ poÅ›piechem, lecz zdrowym rozsÄ…dkiem.
ŹródÅ‚o: KPP w Sejnach