Nadwaga i otyłość zyskały już miano epidemii i stanowią jedno z największych zagrożeń zdrowotnych naszych czasów. Sprawa otyłości w Polsce jest już na tyle poważna, że została potraktowana priorytetowo w projekcie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2022. Ten problem dotyczy już wszystkich grup wiekowych, również dzieci i młodzieży.
SkupiajÄ…c siÄ™ na walce z otyÅ‚oÅ›ciÄ… zapominamy o profilaktyce, a pomimo panujÄ…cej mody na zdrowy tryb życia, wciąż zbyt czÄ™sto nie zwracamy uwagi na jakość i skÅ‚ad żywnoÅ›ci, zwÅ‚aszcza tej, którÄ… podajemy naszym dzieciom. Chorobom cywilizacyjnym należy zapobiegać już od najmÅ‚odszych lat, ponieważ pozytywne nawyki żywieniowe wyksztaÅ‚cone we wczesnym dzieciÅ„stwie majÄ… najwiÄ™kszÄ… szansÄ™ na przetrwanie w dorosÅ‚ym życiu.
Skala problemu
Z badaÅ„ przeprowadzonych w ubiegÅ‚ym roku przez CBOS wynika, że już 51% Polaków ma nadwagÄ™, a aż 17% z nas jest otyÅ‚a[1]. Co gorsza, w ciÄ…gu ostatnich 15 lat nastÄ…piÅ‚ prawie dwukrotny wzrost liczby osób otyÅ‚ych. Choć ta liczba na tle innych krajów europejskich plasuje nas w Å›rodkowej części wyników, niewÄ…tpliwie stanowi problem, z którym należy podjąć walkÄ™. Niepokoi również fakt, że w zastraszajÄ…cym tempie nastÄ™puje wzrost odsetka dzieci i mÅ‚odzieży, które zmagajÄ… siÄ™ z nadwagÄ…, bÄ…dź otyÅ‚oÅ›ciÄ…[2]. Narodowy Program Zdrowia zakÅ‚ada prawie 60 mln zÅ‚otych rocznie na walkÄ™ z otyÅ‚oÅ›ciÄ… na dziaÅ‚ania skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosÅ‚ych. Warto jednak podkreÅ›lić, że na zdrowie i skÅ‚onność do chorób cywilizacyjnych, mamy wpÅ‚yw już od najmÅ‚odszych lat. Sposób żywienia dzieci ma fundamentalne znaczenie i stanowi jeden z ważniejszych czynników ksztaÅ‚tujÄ…cych stan zdrowia w dorosÅ‚ym życiu.
Co grozi otyłym dzieciom?
- Nadciśnienie tętnicze
- Zaburzenie gospodarki węglowodanowej
- Cukrzyca
- Insulinooporność
- Zaburzenia gospodarki lipidowej
- Miażdżyca
- Zaburzenia układu stawowo-kostnego
Coraz trudniej
Z badaÅ„ przeprowadzonych przez Uniwersytet York w Stanach Zjednoczonych wynika, że zakÅ‚adajÄ…c takÄ… samÄ… dietÄ™ i wysiÅ‚ek fizyczny, trudniej nam jest zrzucić dodatkowe kilogramy, niż jeszcze dwadzieÅ›cia lat temu[3]. WedÅ‚ug badaczy, jednym z powodów takiej zależnoÅ›ci jest obecność wiÄ™kszej iloÅ›ci zanieczyszczeÅ„ w Å›rodowisku. Jest to niezwykle ważne w kontekÅ›cie żywienia najmÅ‚odszych dzieci, których wrażliwe organizmy majÄ… dużo niższÄ… tolerancjÄ™ na zanieczyszczenia w żywnoÅ›ci. Warto wybierać żywność sprawdzonÄ… i bezpiecznÄ… dla najmÅ‚odszych. Nie wszyscy wiedzÄ…, że normy zawartoÅ›ci pestycydów w produktach dla niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci, regulowane i kontrolowane przez surowe normy prawne, sÄ… nawet kilka tysiÄ™cy razy ostrzejsze niż w żywnoÅ›ci dla dorosÅ‚ych.
Kluczowych 1000 pierwszych dni życia
W ciÄ…gu pierwszych 1000 dni życia dziecka trwa proces tzw. programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. W tym czasie, pod wpÅ‚ywem niedoboru lub nadmiaru różnych skÅ‚adników odżywczych, ksztaÅ‚tuje siÄ™ metabolizm czÅ‚owieka. Ma to wpÅ‚yw na preferencje żywieniowe i ryzyko wystÄ…pienia poważnych chorób cywilizacyjnych w przyszÅ‚oÅ›ci, miÄ™dzy innymi nadwagi i otyÅ‚oÅ›ci. By temu zapobiec, przyszÅ‚a mama już w czasie planowania ciąży powinna zadbać o prawidÅ‚owÄ… masÄ™ ciaÅ‚a oraz zbilansowanÄ… dietÄ™. W ciąży ważna jest zdrowa i urozmaicona dieta, zgodna z zasadÄ… „jedz dla dwojga, nie za dwoje”. Od urodzenia przez pierwszych 6 miesiÄ™cy życia dziecka wyÅ‚Ä…czne karmienie piersiÄ… to najlepszy, najbezpieczniejszy i najbardziej odpowiedni dla wrażliwego organizmu dziecka sposób żywienia. Mleko matki zawiera bowiem skÅ‚adniki odżywcze niezbÄ™dne do wzrostu i prawidÅ‚owego rozwoju dziecka. WyÅ‚Ä…czne karmienie piersiÄ… w tym okresie jest zalecane przez ÅšwiatowÄ… OrganizacjÄ™ Zdrowia i zmniejsza ryzyko nadwagi i otyÅ‚oÅ›ci u dziecka. Tak jak podczas ciąży i wyÅ‚Ä…cznego karmienia piersiÄ… zapewniamy dziecku ochronÄ™ i wszystkie potrzebne mu skÅ‚adniki odżywcze, kontynuujmy te starania również w okresie, w którym wprowadzamy do jego diety kolejne produkty, inne niż mleko mamy.
Bezpieczna żywność
Najważniejsze, by w produktach dla najmÅ‚odszych dzieci, znajdowaÅ‚y siÄ™ skÅ‚adniki ze sprawdzonego i pewnego źródÅ‚a oraz kontrolowane pod wzglÄ™dem zanieczyszczeÅ„ upraw. DziÄ™ki temu możemy być pewni, że nasze dziecko dostaje posiÅ‚ki speÅ‚niajÄ…ce najwyższe normy bezpieczeÅ„stwa dla niemowlÄ…t, które odpowiadajÄ… jego wyjÄ…tkowym potrzebom żywieniowym. Tylko w produktach oznaczonych wskazaniem wiekowym mamy caÅ‚kowitÄ… pewność, że zawierajÄ… w peÅ‚ni zbilansowane skÅ‚adniki odżywcze oraz bezpieczne surowce. Ich skÅ‚ad i jakość jest Å›ciÅ›le regulowany przez normy Unii Europejskiej.
Åšwiadomy wybór
RzÄ…dowy program chce pomóc w odchudzeniu dorosÅ‚ych Polaków poprzez m.in. kampanie edukacyjne promujÄ…ce zdrowy tryb życia, terapeutyczne grupy wsparcia dla otyÅ‚ych i ich rodzin, nowe wzory etykiet ze skÅ‚adnikami odżywczymi oraz promowanie aktywnoÅ›ci fizycznej. PamiÄ™tajmy jednak, że nie należy bagatelizować problemu dodatkowych kilogramów u naszych pociech, ponieważ z nadwagi siÄ™ nie wyrasta. Profilaktyka otyÅ‚oÅ›ci rozpoczyna siÄ™ od pierwszych chwil życia poprzez karmienie piersiÄ…, ksztaÅ‚towanie prawidÅ‚owych nawyków żywieniowych i wybór bezpiecznych produktów najwyższej jakoÅ›ci znajdujÄ…cych siÄ™ na rodzinnym stole. WiÄ™cej informacji o tym, jak przeciwdziaÅ‚ać otyÅ‚oÅ›ci u dzieci do 3. roku życia, znaleźć można na edukacyjnej platformie 1000dni.pl.
[1] Czy Polacy jedzą za dużo, CBOS, wrzesień 2014
[2] Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2022, źródÅ‚o: http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12270850/12281779/12281780/dokument164277.pdf