Środowisko pacjentów i eksperci medyczni od lat czekają na skuteczną terapię w leczeniu migreny przewlekłej. I choć istnieją rozwiązania terapeutyczne dla osób zmagających się z tą chorobą, pacjenci wciąż nie mają do nich dostępu.
Å»yjÄ… w ciÄ…gÅ‚ym bólu i w strachu przed nadejÅ›ciem kolejnego ataku. Nie mogÄ… normalnie żyć, być ze swojÄ… rodzinÄ…, speÅ‚niać siÄ™ zawodowo. SÄ… zmÄ™czeni, popadajÄ… w depresjÄ™. Obecnie stosowanie terapie profilaktyczne majÄ… sÅ‚abÄ… skuteczność i niskÄ… tolerancjÄ™, sÄ… obarczone wysokim ryzykiem wystÄ…pienia dziaÅ‚aÅ„ niepożądanych lub sÄ… przeciwskazane np. w chorobach wspóÅ‚istniejÄ…cych. Wielu pacjentów stosowaÅ‚o już tak wiele Å›rodków, że wyczerpali wszystkie możliwoÅ›ci terapeutyczne i pozostali bez alternatywy. NadużywajÄ… Å›rodków przeciwbólowych, by choć trochÄ™ uÅ›mierzyć ból. Dlatego wÅ‚aÅ›nie w ich imieniu Fundacja Zapobiegaj, Fundacja Å»ycie z MigrenÄ… oraz organizator akcji #Migrena to nie Å›ciema postanowiÅ‚y zaapelować do Ministerstwa Zdrowia o zapewnienie pacjentom możliwoÅ›ci skorzystania z nowoczesnych terapii.
- Nowoczesne rozwiÄ…zania terapeutyczne sÄ… Å›wiatÅ‚em w tunelu dla pacjentów z migrenÄ… przewlekÅ‚Ä…, którzy dodatkowo zmagajÄ… siÄ™ z depresja. To jedyna szansa dla tej grupy pacjentów. Trudno siÄ™ żyje ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… tego, że istnieje lek, który może pomóc, ale nie ma do niego dostÄ™pu – mówiÄ… czÅ‚onkowie Koalicji na Rzecz Walki z MigrenÄ….
Migrena, choć czÄ™sto uznawana za zwykÅ‚Ä… fanaberiÄ™ i wymówkÄ™ jest poważnym schorzeniem neurologicznym, charakteryzujÄ…cym siÄ™ nawracajÄ…cymi atakami, którym oprócz niezwykle silnego bólu gÅ‚owy towarzyszy szereg innych objawów, m.in. nudnoÅ›ci, wymioty, nadwrażliwość na bodźce zewnÄ™trzne takie jak Å›wiatÅ‚o, dźwiÄ™ki, zapachy. CzÄ™sto towarzyszÄ… objawy aury migrenowej, zaburzenia widzenia, czy poÅ‚owicze drÄ™twienia a nawet zaburzenia mowy.
Jej najcięższÄ… postaciÄ… jest migrena przewlekÅ‚a, na którÄ… cierpi ok. 1 – 2 % Polaków w różnych etapach swojego życia. Ataki migreny wystÄ™pujÄ… przez ponad 15 dni w miesiÄ…cu, ok. 184 dni w roku, wykluczajÄ…c jednoczeÅ›nie pacjenta z normalnego życia, uniemożliwiajÄ…c funkcjonowanie spoÅ‚eczne, rodzinne czy zawodowe. Migrena dotyczy gÅ‚ównie ludzi mÅ‚odych w wieku produkcyjnym, częściej kobiet aktywnych zawodowo, przekreÅ›lajÄ…c ich szanse na normalne funkcjonowanie spoÅ‚eczne i zawodowe.
- WedÅ‚ug Åšwiatowej Organizacji Zdrowia migrena jest drugÄ… najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci liczonej jako lata życia z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…. Nie można zwyczajnie funkcjonować i być szczęśliwym czujÄ…c ciÄ…gÅ‚y ból przez prawie 200 dni w roku! Nawet osoby o silnej psychice po pewnym czasie życia w ciÄ…gÅ‚ym bólu pogrążajÄ… siÄ™ w depresji. WystÄ™puje ona u ok. 22% pacjentów z migrenÄ… przewlekÅ‚Ä…. Refundacja nowoczesnej terapii biologicznej byÅ‚aby krokiem przeÅ‚omowym w ich leczeniu, a jej zastosowanie pozwoliÅ‚oby pacjentom prowadzić normalne, szczęśliwe i godne życie – podkreÅ›la dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-BÄ…kowska, specjalista neurolog, migrenolog, prezes Fundacji Å»ycie z MigrenÄ….
- W gabinecie czÄ™sto sÅ‚yszÄ™, że pacjentom zdarza siÄ™ podczas ataku migreny „prosić o odciÄ™cie gÅ‚owy” lub „ma ochotÄ™ spowodować wypadek by wreszcie zakoÅ„czyć swoje cierpienie”. Takie wypowiedzi mrożą krew w żyÅ‚ach i pokazujÄ… jak bardzo potrzebna jest skuteczna terapia. Niektórzy z moich pacjentów stosowali już kilkanaÅ›cie lub kilkadziesiÄ…t różnych leków stosowanych w profilaktyce migreny i na tÄ… chwilÄ™ nie możemy im nic innego zaoferować. Mamy nadziejÄ™ i gÅ‚Ä™boko wierzymy, że kolejne decyzje, które zapadnÄ… już w Ministerstwie Zdrowia doprowadzÄ… do refundacji skutecznej nowoczesnej terapii - mówi dr n.med. Magdalena Boczarska-Jedynak, neurolog, prezes Fundacji Zapobiegaj - ZdecydowaliÅ›my siÄ™ na ten apel, by pokazać, jak ważna dla nas, lekarzy jak i dla pacjentów jest to sprawa. Nie wyobrażam sobie co musi czuć czÅ‚owiek, które wie, że jest lek pomagajÄ…cy w ograniczeniu ataków migreny, ale nie może z niego skorzystać – dodaje.
W przypadku migreników zwykÅ‚e leki przeciwbólowe nie sprawdzajÄ… siÄ™. Na dodatek ciÄ…gÅ‚e stosowanie leków przeciwbólowych w celu zwalczania bólu niesie ze sobÄ… poważne ryzyko wystÄ…pienia polekowych bólów gÅ‚owy. Tu potrzebne jest wdrożenie terapii profilaktycznej, której zadaniem jest możliwie najwiÄ™ksze ograniczenie ataków migreny. Leczenie zarówno migreny, jak i towarzyszÄ…cej jej depresji stanowi wyzwanie. Nie wszystkie leki przeciwdepresyjne sÄ… skuteczne w leczeniu migreny. Część z nich może wrÄ™cz nasilić objawy migreny. Depresja wystÄ™puje częściej, tj. u okoÅ‚o 20% pacjentów, którzy przechodzili wczeÅ›niejsze nieskuteczne próby leczenia profilaktycznego w porównaniu do 2% pacjentów, którzy nie przechodzili wczeÅ›niejszego leczenia. 1 2 Dodatkowo obecnie stosowane terapie, które w swoim gÅ‚ównym dziaÅ‚aniu przeznaczone sÄ… do stosowania w innych chorobach, bardzo czÄ™sto obciążone sÄ… licznymi dziaÅ‚aniami niepożądanymi lub niskÄ… skutecznoÅ›ciÄ…. WÅ‚aÅ›nie dlatego czÄ™sto zdarza siÄ™, że pacjenci samowolnie z nich rezygnujÄ… i wracajÄ… do punktu wyjÅ›cia.
- Migrena potrafi w 100% wykluczyć pacjenta z życia spoÅ‚ecznego, zawodowego i rodzinnego. My, pacjenci, żyjemy w ciÄ…gÅ‚ym strachu, przed kolejnym atakiem, którego wystÄ…pienie nie zawsze można przewidzieć. Samotni, sfrustrowani życiem w ciÄ…gÅ‚ym bólu i nim zmÄ™czeni popadamy w depresjÄ™. Od dÅ‚ugiego czasu czekamy na skuteczny lek, który pozwoli ograniczyć liczbÄ™ ataków migrenowych i pozwoli po prostu normalnie żyć, bez bólu i cierpienia. To dla nas jedyna szansa na normalne życie – zaznacza Izabela Kowalczyk, inicjatorka akcji Migrena to nie Å›ciema, która od ponad 15 lat zmaga siÄ™ z migrenÄ… – Każdy, komu los cierpiÄ…cych na migrenÄ™ nie jest obojÄ™tny, może podpisać nasz apel. Decyzja o refundacji terapii leży po stronie ministra, ale spoÅ‚eczna Å›wiadomość na temat tej choroby i poparcie naszych staraÅ„ jest dla nas ogromnie ważne. Każdy gÅ‚os, każdy podpis sprawia, że zaczynamy być widoczni. Jako pacjenci, ale też jako normalni ludzie, córki, synowie, matki, ojcowie, żony, mężowie, którzy pragnÄ… po prostu żyć – dodaje.
Na stronie www.petycjeonline.pl znajduje siÄ™ petycja pod hasÅ‚em „Apel do Ministra Zdrowia o zapewnienie pacjentom z migrenÄ… przewlekÅ‚Ä… ze wspóÅ‚istniejÄ…cÄ… depresjÄ… dostÄ™pu do nowoczesnych rozwiÄ…zaÅ„ terapeutycznych, które sÄ… jedynym ratunkiem dla tej grupy pacjentów”.
Koalicja na rzecz walki z migrenÄ…
Celem Koalicji na rzecz walki z migrenÄ… jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi muszÄ… mierzyć siÄ™ pacjenci cierpiÄ…cy na migrenÄ™. Najważniejszym zadaniem Koalicji jest edukacja na temat migreny i zmiana postrzegania tej choroby przez pacjentów i ogóÅ‚ spoÅ‚eczeÅ„stwa, jako zwykÅ‚ego bólu gÅ‚owy.
Członkami koalicji są: Fundacja Zapobiegaj, Fundacja Zycie z migreną oraz Organizatorka akcji Migrena to nie ściema.
1 Antonaci F., et al. Migraine and psychiatric comorbidity: a review of clinical Findings. J Headache Pain, 2011, 12, 115–125
2 My Migraine Voice – miÄ™dzynarodowe badanie ankietowe (kwiecieÅ„ 2018)