12.04.2020

Pandemie na przestrzeni wieków – o chorobach, których już nie pamiętamy. Hiszpanka i świńska grypa

W marcu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię wirusa SARS-CoV-2. Dla współczesnego społeczeństwa to nowa sytuacja, jednak ludzie na przestrzeni wieków znacznie częściej doświadczali plagi chorób zakaźnych.

Ratunek niósÅ‚ postÄ™p medycyny - w szczególnoÅ›ci rozwój wakcynologii. DziÅ› znów czekamy na szczepionkÄ™, dziÄ™ki której uda siÄ™ opanować pandemiÄ™.

Pandemia i choroby zakaźne – zapomniane zagrożenie?

W XX wieku miaÅ‚y miejsce aż trzy pandemie grypy. Najtragiczniejszy bilans pozostawiÅ‚a po sobie grypa hiszpanka, która spowodowaÅ‚a Å›mierć ponad 50 milionów ludzi na caÅ‚ym Å›wiecie. Wbrew pozorom, wirus nie przywÄ™drowaÅ‚ z Hiszpanii - zostaÅ‚ przeniesiony do Europy razem z amerykaÅ„skimi żoÅ‚nierzami udajÄ…cymi siÄ™ na front. Pierwsza fala zachorowaÅ„ rozpoczęła siÄ™ wczesnÄ… wiosnÄ… 1918 roku i mimo dużej zaraźliwoÅ›ci, cechowaÅ‚a siÄ™ raczej Å‚agodnym przebiegiem. Najtragiczniejsze okazaÅ‚y siÄ™ drugi i trzeci epizod choroby, które nadeszÅ‚y zaledwie kilka miesiÄ™cy później. Na bardzo wysokÄ… Å›miertelność wpÅ‚ynÄ…Å‚ m.in. fakt, że pandemia dotknęła spoÅ‚eczeÅ„stwa znacznie osÅ‚abione trudnymi warunkami życia w czasie I wojny Å›wiatowej. W przeciwieÅ„stwie do sezonowej grypy, hiszpanka byÅ‚a szczególnie niebezpieczna dla osób 20-40 letnich. CzÄ™sto towarzyszyÅ‚o jej także zakażenie wywoÅ‚ane dwoinkÄ… zapalenia pÅ‚uc; wtedy wysoce Å›miertelne, dziÅ› leczone antybiotykami.

PierwszÄ… szczepionkÄ™ przeciwko grypie opracowano w 1941 roku. SzesnaÅ›cie lat później wybuchÅ‚a pandemia grypy azjatyckiej, w skutek której zmarÅ‚o okoÅ‚o milion osób na caÅ‚ym Å›wiecie. Pokolenie pamiÄ™tajÄ…ce tragiczne konsekwencje hiszpanki nie wÄ…tpiÅ‚o, że to wÅ‚aÅ›nie szczepienie bÄ™dzie absolutnie kluczowe dla powstrzymania choroby. Zaufanie do szczepieÅ„ pozostaÅ‚o na wysokim poziomie również w trakcie pandemii grypy Hong-Kong do której doszÅ‚o w 1968 roku.

Za pandemiÄ™ zostaÅ‚o uznane także pojawienie siÄ™ nowego wirusa grypy A/H1N1 (nazwa potoczna: Å›wiÅ„ska grypa) w 2009 roku. Szacuje siÄ™, że na skutek tej choroby mogÅ‚o dojść od 150 do nawet 580 tysiÄ™cy zgonów. Do dziÅ› wspominamy masowe zachorowania na AIDS, które dotknęły 3,7 miliona ludzi w drugiej poÅ‚owie lat dziewięćdziesiÄ…tych XX wieku. W marcu tego roku pandemiÄ… ogÅ‚oszono także seriÄ™ zachorowaÅ„ na chorobÄ™ COVID-19, w zwiÄ…zku z czym na caÅ‚ym Å›wiecie wprowadzono zmiany i ograniczenia, majÄ…ce na celu spowolnienie rozprzestrzeniania siÄ™ odpowiedzialnego za niÄ… wirusa SARS-CoV—2. Dla wielu osób to pierwsza styczność z rzeczywistoÅ›ciÄ…, w której realnie boimy siÄ™ zachorowania na zakaźnÄ… chorobÄ™ przeciw której – jeszcze - nie opracowano szczepionki.

- Ludzie po prostu nie widzÄ… już wokóÅ‚ siebie chorób, przeciwko którym chroniÄ… nas szczepienia. Można wiÄ™c powiedzieć, że staÅ‚y siÄ™ one ofiarÄ… wÅ‚asnego sukcesu. – PowiedziaÅ‚ w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl Paul A. Offit  - pediatra specjalizujÄ…cy siÄ™ w chorobach zakaźnych, immunologii i wirusologii oraz jeden z wynalazców szczepionki przeciw rotawirusowi. - Moi rodzice, urodzeni w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegÅ‚ego wieku, widzieli, jak bÅ‚onica zabija nastolatków, a polio jest przyczynÄ… niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci wielu dzieci. Ja natomiast dorastaÅ‚em w latach pięćdziesiÄ…tych i sześćdziesiÄ…tych, wiÄ™c chorowaÅ‚em na odrÄ™, Å›winkÄ™ i ospÄ™.

Pokolenia urodzone w późniejszych latach nie poznaÅ‚y wiÄ™kszoÅ›ci tych chorób; w konsekwencji wielu mÅ‚odych ludzi lekceważy, jak wielkim sÄ… zagrożeniem. To wÅ‚aÅ›nie m.in. z tego powodu faÅ‚szywe badania wiążące szczepienia z autyzmem opublikowane pod koniec lat dziewięćdziesiÄ…tych wydaÅ‚y siÄ™ wiarygodne tak wielu odbiorcom. Tym samym rozpoczęła siÄ™ „trzecia fala” aktywnoÅ›ci ruchów antyszczepionkowych, która trwa do dzisiaj.

Szczepienia i nauka od lat chroniÄ… przed tragediÄ…

EpidemiÄ™ od pandemii odróżnia obszar wystÄ™powania - ta druga ma charakter globalny. Sprzyja jej też niska Å›miertelność choroby: mniej ofiar zapewnia wyższy wskaźnik zaraźliwoÅ›ci, a w efekcie wiÄ™cej zachorowaÅ„. Na przestrzeni ostatnich dwóch wieków wiele bardzo groźnych epidemii udaÅ‚o siÄ™ powstrzymać. Jednym z najwiÄ™kszych sukcesów w historii medycyny jest eradykacja ospy prawdziwej – choroby, której umieralność siÄ™gaÅ‚a nawet 80%. ZawdziÄ™czamy to Edwardowi Jennerowi, który 14 maja 1796 roku zaszczepiÅ‚ trzynastoletniego chÅ‚opca poprzez wprowadzenie materiaÅ‚u zakaźnego pobranego od osoby chorej na „krowiankÄ™” – Å‚agodniejszÄ… odmianÄ™ ospy. Tym samym narodziÅ‚a siÄ™ nowoczesna wakcynologia. Sam Jenner przewidziaÅ‚, że „koÅ„cowym efektem szczepieÅ„ bÄ™dzie caÅ‚kowite wyplenienie ospy – straszliwej plagi rasy ludzkiej”. Jego sÅ‚owa potwierdziÅ‚y siÄ™ 200 lat później, kiedy 9 grudnia 1979 roku Åšwiatowa Organizacja Zdrowia ogÅ‚osiÅ‚a, że ludzkość jest wolna od tej choroby.

WybitnÄ… postaciÄ… w walce z chorobami zakaźnymi jest również polski wirusolog Hilary Koprowski. Szczepionka przeciwko Heinego-Medina, którÄ… opracowaÅ‚, ograniczyÅ‚a epidemiÄ™ zagrażajÄ…cÄ… dzieciom na caÅ‚ym Å›wiecie. PionierskÄ… dawkÄ™ preparatu wypróbowaÅ‚ na samym sobie w 1948 roku. Dwa lata później rozpoczÄ…Å‚ pilotażowe szczepienia niewielkiej grupy dzieci. OkazaÅ‚o siÄ™ ono zarówno bezpieczne, jak i skuteczne. W 1969 roku Koprowski ofiarowaÅ‚ Polsce 9 milionów szczepionek przeciwko polio, dziÄ™ki czemu możliwe byÅ‚o przeprowadzenie systematycznej akcji szczepieÅ„ i zatrzymanie epidemii tej choroby. DziÅ› wirus poliomyelitis jest niemalże wyeradykowany. Ludzkość znacznie zbliżyÅ‚a siÄ™ także do wyeliminowania odry i bÅ‚onicy - niestety na skutek spadku liczby wyszczepionych dzieci, choroby te coraz częściej powracajÄ….

Nie zmienia to faktu, że wÅ‚aÅ›nie dzisiaj mamy najwiÄ™ksze od zawsze szanse w walce z chorobami i pandemiami. Znacznej poprawie ulegÅ‚y m.in. warunki życia oraz Å›wiadomość i higiena spoÅ‚eczna. Szybkie rozprzestrzenianie siÄ™ informacji pozwala monitorować sytuacjÄ™ na Å›wiecie, ostrzegać innych i wdrażać mechanizmy szybkiego reagowania. Rozwinęła siÄ™ także genetyka molekularna; odkrywanie patogenów nie zajmuje – jak w przypadku grypy hiszpanki – kilkunastu lat, a maksymalnie kilka miesiÄ™cy. To wÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki prężnemu postÄ™powi medycyny i nauki prace nad szczepionkÄ… przeciw koronawirusowi posuwajÄ… siÄ™ do przodu.

Zaszczep siÄ™ wiedzÄ…

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie