Panele fotowoltaiczne odpowiadają za przekształcanie pozyskanej energii słonecznej w prąd. Dzięki nim gospodarstwo domowe może się niemal całkowicie uniezależnić od sieci energetycznej. Decydując się na montaż paneli, już na samym początku będziemy musieli zdecydować, jakie ogniwa wybierzemy: monokrystaliczne, polikrystaliczne, a może cienkowarstwowe? Podpowiadamy, czym różnią się oraz dla kogo dedykowane są wszystkie te rozwiązania.
Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych to najprostszy a przy okazji wysoce zaawansowany sposób przetwarzania energii promieniowania sÅ‚onecznego. To co go wyróżnia, to przede wszystkim lekkość, niesÅ‚yszalność pracy, bezobsÅ‚ugowość i niezawodność.
Obecnie na rynku wystÄ™puje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. O tym, które z nich sprawdzÄ… siÄ™ najlepiej w naszym przypadku, decyduje szereg różnych czynników. Na poczÄ…tek warto jednak dowiedzieć siÄ™, czym charakteryzujÄ… siÄ™ poszczególne rozwiÄ…zania.
Ogniwa monokrystaliczne
- ModuÅ‚y monokrystaliczne powstajÄ… z monolitycznego krysztaÅ‚u krzemu o dużej czystoÅ›ci. Z uwagi na fakt, iż mamy tu do czynienia z wysoce zaawansowanÄ… technologiÄ…, musimy siÄ™ w tym wypadku liczyć z nieco wyższÄ… cenÄ… – opisuje PaweÅ‚ SokóÅ‚ z firmy Soleo.
Elementem wyróżniajÄ…cym moduÅ‚y monokrystaliczne, jest jednolity kolor i nietypowy ksztaÅ‚t. By wyeliminować niepotrzebne straty materiaÅ‚u wycina siÄ™ je bowiem w formie oÅ›miokÄ…tów, a nie standardowych kwadratów.
- Szacuje siÄ™, że ich sprawność wynosi Å›rednio od 14 do 17%. Ogniwa te wykazujÄ… również ponadprzeciÄ™tnÄ… żywotność – dodaje przedstawiciel Soleo.
Ogniwa polikrystaliczne
Drugi rodzaj to tworzone z wykrystalizowanego krzemu, ogniwa polikrystaliczne. Charakteryzuje je kwadratowy lub prostokÄ…tny ksztaÅ‚t (pozwalajÄ…cy na dokÅ‚adne pokrycie panelu materiaÅ‚em póÅ‚przewodnikowym) oraz niejednorodna powierzchnia pÅ‚ytki, na której dostrzec można paski.
Proces produkcyjny jest w tym wypadku zdecydowanie mniej skomplikowany, co przekÅ‚ada siÄ™ z jednej strony na niższy koszt inwestycji, z drugiej zaÅ› – na zdecydowanie mniejszÄ… sprawność, wynoszÄ…cÄ… Å›rednio 12-14%.
Ogniwa cienkowarstwowe
Z kolei jeszcze niższa wydajność (na poziomie 8-12%) i zdecydowanie najniższa cena to domena trzeciego rodzaju paneli – cienkowarstwowych.
- To, co je wyróżnia to niewielka masa, umożliwiajÄ…ca ich Å‚atwÄ… implementacjÄ™ w elewacji budynków. Dodatkowo wykazujÄ… one również dość dużą odporność na wysokie temperatury – wyjaÅ›nia PaweÅ‚ SokóÅ‚.
Warto jednak pamiętać, że moduły tego typu do poprawnego działania wymagają droższej instalacji (wyposażonej np. w galwanicznie izolowany inwerter transformatorowy) co w połączeniu ze spadającą z czasem sprawnością sprawia, że cieszą się one zdecydowanie najmniejszą popularnością.
Co zatem wybrać?
BiorÄ…c pod uwagÄ™ powyższe różnice, decyzjÄ™ o wyborze typu paneli fotowoltaicznych powinniÅ›my podjąć analizujÄ…c kilka różnych aspektów. Warto siÄ™ pry tym skupić wyÅ‚Ä…cznie na ogniwach mono- i polikrystalicznych.
- Pierwszym z nich jest powierzchnia pod montaż moduÅ‚ów, jakÄ… dysponujemy. JeÅ›li tego miejsca jest niewiele, powinniÅ›my raczej postawić na moduÅ‚y monokrystaliczne, pozwalajÄ…ce na uzyskanie wiÄ™kszej mocy z jednego m2 – podpowiada ekspert z firmy Soleo.
Drugim, lecz nie mniej istotnym elementem, który warto wziąć pod uwagÄ™, jest koszt caÅ‚ej inwestycji. W tym wypadku zdecydowanie lepiej wypadajÄ… ogniwa polikrystaliczne, które przy porównywalnej mocy wymagajÄ… na ogóÅ‚ nieco niższych nakÅ‚adów finansowych. Z tego powodu stanowiÄ… one niemal 4/5 wszystkich montowanych obecnie moduÅ‚ów fotowoltaicznych.
WybierajÄ…c instalacjÄ™ fotowoltaicznÄ… w pierwszej kolejnoÅ›ci powinniÅ›my zatem okreÅ›lić dostÄ™pnÄ… powierzchniÄ™ oraz swój budżet. Analiza tych dwóch zmiennych pozwoli nam podjąć optymalnÄ… decyzjÄ™.