Partia Razem startuje ze zbiórką podpisów pod projektem ustawy „Pracujmy krócej" w Podlaskiem. Ugrupowanie chce, by Polacy spędzali tygodniowo w pracy 35 godzin bez obniżenia zarobków
Razem zarejestrowaÅ‚a komitet inicjatywy ustawodawczej „Pracujmy krócej", którego celem jest skrócenie czasu pracy do 7 godzin dziennie. Projekt ustawy zakÅ‚ada nowelizacjÄ™ Kodeksu Pracy, jak i innych aktów prawnych regulujÄ…cych czas pracy poszczególnych grup zawodowych, takich jak sÅ‚użby mundurowe, kierowcy czy urzÄ™dnicy (sektor paÅ„stwowy). Aby projekt byÅ‚ procedowany przez Sejm, komitet musi zebrać 100 tysiÄ™cy podpisów pod proponowanÄ… ustawÄ….
W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy: „WychodzÄ…c naprzeciw palÄ…cej potrzebie spoÅ‚ecznej – ulżeniu przepracowanym i przemÄ™czonym pracownicom i pracownikom w Polsce – ustawa ma na celu zmniejszenie ogólnego wymiaru czasu pracy z 40 do 35 godzin w tygodniu". Razem jeszcze w styczniu tego roku przypominaÅ‚o, że Polacy i Polki pracujÄ… dÅ‚użej niż obywatele innych europejskich krajów. WedÅ‚ug badaÅ„ OECD z 2015 roku pod wzglÄ™dem liczby przepracowanych godzin (1963 godziny rocznie) zajmujemy drugie miejsce w caÅ‚ej Unii Europejskiej, a piÄ…te na Å›wiecie. Raport Ipsos Global wskazuje PolskÄ™ jako jedenasty najbardziej zapracowany kraj Å›wiata.
– OÅ›miogodzinny dzieÅ„ pracy zostaÅ‚ wywalczony przez pracowników 100 lat temu, kiedy po ulicach jeździÅ‚y dorożki. Od tego czasu wiele siÄ™ zmieniÅ‚o, a pracujemy wciąż tyle samo. Rozwój techniki spowodowaÅ‚ ogromny wzrost wydajnoÅ›ci pracy. DziÅ› ksiÄ™gowy posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ komputerem zrobi w ciÄ…gu jednego dnia wiÄ™cej, niż 25 lat temu robiÅ‚ przez caÅ‚y tydzieÅ„. Nie poszedÅ‚ za tym jednak odpowiedni wzrost wynagrodzeÅ„, zyski bowiem sÄ… transferowane do najbogatszych, co pokazujÄ… badania. Mamy obecnie najwiÄ™ksze znane nam nierównoÅ›ci majÄ…tkowe w historii – tÅ‚umaczy Dorota Koczot z zarzÄ…du OkrÄ™gu Podlaskiego Razem.
JesteÅ›my jednym z najbardziej przepracowanych spoÅ‚eczeÅ„stw w Europie – kontynuuje Grzegorz Janoszka z Rady Krajowej ugrupowania. – Nie pozwólmy wmówić sobie, że taki stan rzeczy jest stanem naturalnym. Stać nas na to, żeby jednÄ… godzinÄ™ wiÄ™cej w ciÄ…gu dnia przeznaczyć na dziaÅ‚alność niezwiÄ…zanÄ… z pracÄ… zawodowÄ…, bez obniżania zarobków – na odpoczynek, rozwój, spÄ™dzanie czasu z rodzinÄ… i przyjacióÅ‚mi. Krótszy tydzieÅ„ pracy to jednak nie tylko wiÄ™cej czasu dla siebie, rodziny i przyjacióÅ‚, lecz także wiÄ™ksza wydajność pracowników i pracownic, bo dziÄ™ki skróceniu czasu pracy jesteÅ›my bardziej wypoczÄ™ci i rzadziej chorujemy.
Jako przykÅ‚ady podawane sÄ… przez partiÄ™ Razem takie kraje jak Dania czy Francja, gdzie gospodarka dalej ma siÄ™ dobrze, mimo skrócenia czasu pracy.
ŹródÅ‚o: Razem Podlaskie