Władze Grodzieńszczyzny, szukając nowych pomysłów na zainteresowanie atrakcjami regionu zagranicznych turystów, planują zorganizować festiwal muzyczny „Rock-Żniwień” (po białorusku – sierpień), a jego pierwsza edycja odbędzie się już w 2017 roku.
Miejscem ma być scena koncertowa położona na brzegu białoruskiej części Kanału Augustowskiego.
- Będzie to pierwsza impreza muzyczna na taką skalę w strefie bezwizowej nad kanałem. Organizatorzy są pewni, że międzynarodowy koncert w strefie bezwizowej zainteresuje gości i muzyków z różnych krajów. Pokazać się przed szerokim gronem międzynarodowej publiczności będą mogły też białoruskie zespoły rockowe – cytują szef wydziału sportu i turystyki grodzieńskich władz obwodowych Aleha Andrejczyka.
Jak podały agencje informacyjne belta.by i Belsat.eu, organizatorzy zapewniają, że na imprezę może przyjechać nawet 15 tys. fanów. Na festiwal będą sprzedawane bilety, ale ich koszt ma być symboliczny, ponieważ „Rock-Żniwień” nie będzie traktowany jako przedsięwzięcie komercyjne.
Wkrótce ma zostać uruchomiona strona internetowa, na której chętni do udziału w festiwalu obcokrajowcy będą mogli się zarejestrować, kupić bilet oraz zarezerwować noclegi. W ofercie znajdą się działające w okolicy hotele, gospodarstwa agroturystyczne i kempingi.
Wielka Majówka na granicy
Przypomnijmy, że 16 grudnia 2016 roku, w Białymstoku, zainaugurowana została działalność grupy roboczej ds. rozwoju Kanału Augustowskiego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Wiktor Liskowicz, wiceprzewodniczący Grodzieńskiego Obwodu Komitetu Wykonawczego i Ałła Fiedorowa, Konsul Generalny Republiki Białoruś.
Zadaniem grupy jest wypromowanie po obu stronach granicy, a także w innych krajach walorów i potencjału Kanału Augustowskiego w szerokim wymiarze ciągnącego się od Biebrzy do Niemna, a dalej na Litwę, do Druskiennik.
- Celem grupy jest opracowanie katalogu zadań, zaproszenie do współpracy instytucji, firm, urzędów zarówno ze strony polskiej jak i białoruskiej, by wykorzystać maksymalnie potencjał Kanału w aspekcie turystycznym i promocyjnym. Wspólnym celem województwa podlaskiego i obwodu grodzieńskiego jest, aby ta marka Kanał Augustowski nie była tylko marką lokalną, regionalną, ale i w wymiarze europejskim. Marka Kanał Augustowski doskonale wpisuje się w pomysł Ministerstwa Sportu i Turystyki o stworzeniu tzw. Marek Polskich. Ale żeby to się stało, wszyscy musimy zakasać rękawy, a każdy na swoim podwórku pracować na rzecz wspólnego pomysłu, projektu Kanał Augustowski – wyjaśniał wówczas członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dybuk.
Będzie wiele wspólnych przedsięwzięć promocyjnych, informacyjnych, rekreacyjnych, a na przełomie kwietnia i maja 2017 roku, kiedy przejście graniczne Rudawka-Lesnaja faktycznie rozpocznie działalność, wielka Majówka na granicy. – Liczę na to, że wspólny piknik majowy stanie się wydarzeniem cyklicznym, gdzie każdego roku będziemy mogli zaproponować nowe rzeczy - mówił Wiktor Liskowicz, wiceprzewodniczący Grodzieńskiego Obwodu Komitetu Wykonawczego.
Kanał już sporo zyskał dzięki dekretowi prezydenta Białorusi o bezwizowym przekraczaniu granicy Rudawka-Lisnaja. Upłynęło niewiele czasu, a z tej możliwości, choć już po sezonie turystycznym, skorzystało kilka tysięcy osób.
Przypomnijmy, że możliwość przebywania na Białorusi bez wizy do pięciu dób, dotyczy parku turystycznego Kanał Augustowski, Grodna i jego okolic. Rozporządzenie weszło w życie 26 października br. i obowiązuje do końca 2017 r., ale zapewne zostanie przedłużone. Ponadto, jak informował podczas spotkania w Białymstoku wiceprzewodniczący Grodzieńskiego Obwodu Komitetu Wykonawczego Wiktor Liskowicz, od grudnia 2017 roku planowane jest rozszerzenie strefy obowiązywania ruchu bezwizowego na cały rejon grodzieński.
WYG