W miniony czwartek co najmniej dwa razy do suwalczan dzwonili oszuści podawający się za policjantów. Niestety, jedna z suwalczanek uwierzyła rozmówcy i straciła 20 tysięcy złotych. Policjanci ponownie apelują o ostrożność.
W czwartek po 12.00 do 69-letniej suwalczanki zadzwonił telefon.
- Mężczyzna podajÄ…c siÄ™ za policjanta poprosiÅ‚ o pomoc w ujÄ™ciu sprawców oszustwa. Kobieta na jego proÅ›bÄ™ wypÅ‚aciÅ‚a pieniÄ…dze z banku i zadzwoniÅ‚a na nr 997 informujÄ…c, że ma już żądanÄ… kwotÄ™ i czeka na funkcjonariusza. Dyżurny suwalskiej Policji natychmiast zorientowaÅ‚ siÄ™, że doszÅ‚o do oszustwa. BezzwÅ‚ocznie do banku zostaÅ‚ wysÅ‚any policyjny patrol, dziÄ™ki któremu nie doszÅ‚o do przekazania przestÄ™pcom pieniÄ™dzy – informuje Anna WaÅ‚ecka-Chamiuk z Komendy Miejskiej Policji w SuwaÅ‚kach.
W tym przypadku 20 tys. zÅ‚otych wróciÅ‚o na konto 69-letniej suwalczanki. Niestety dwie godziny później „nieznajomy" zadzwoniÅ‚ tym razem do 63-latki.
WykazaÅ‚ siÄ™ wyjÄ…tkowÄ… bezczelnoÅ›ciÄ…, ponieważ podawaÅ‚ siÄ™ za policjanta, który chce ująć oszustów dziaÅ‚ajÄ…cych „metodÄ… na wnuczka”! WyÅ‚udziÅ‚ od kobiety 20 tys. zÅ‚otych. Kobieta poszÅ‚a do banku i na konto wskazane przez rzekomego mundurowego wpÅ‚aciÅ‚a 20 tysiÄ™cy zÅ‚otych.
Podlascy policjanci ponownie apelujÄ… o rozwagÄ™ i ostrożność w podejmowaniu finansowych decyzji. Niestety, mimo coraz wiÄ™kszej Å›wiadomoÅ›ci seniorów, wciąż zdarzajÄ… siÄ™ sytuacje, w których przestÄ™pcom udaje siÄ™ znaleźć osobÄ™, która uwierzy podstawionemu rozmówcy. W zwiÄ…zku z tym - podlascy policjanci po raz kolejny apelujÄ… o ostrożność! OszuÅ›ci nie pozostajÄ… w tyle i modyfikujÄ… metody dziaÅ‚ania. W ostatnim czasie czÄ™sto wykorzystywanÄ… przez nich metodÄ… jest tzw. kradzież „na policjanta" czy innego funkcjonariusza publicznego. Wszystko po to, aby uwiarygodnić swojÄ… osobÄ™. Sprawcy wykorzystujÄ…c zaufanie spoÅ‚eczeÅ„stwa do funkcjonariuszy Policji czy przedstawiciela innych sÅ‚użb - wyÅ‚udzajÄ… w ten sposób pieniÄ…dze.
Jak działają sprawcy?
Sposób dziaÅ‚ania przestÄ™pców jest podobny. Najpierw wykonujÄ… telefon podajÄ…c siÄ™ za czÅ‚onka rodziny (najczęściej wnuczka). TÅ‚umaczÄ… zmieniony gÅ‚os chorobÄ… lub wzbudzajÄ… poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. ProszÄ… o pożyczenie dużej sumy pieniÄ™dzy. Zazwyczaj pieniÄ…dze majÄ… zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważnÄ… operacjÄ™, na zakup samochodu albo wakacji w promocyjnej cenie.
Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby.
ChwilÄ™ po zakoÅ„czeniu pierwszej rozmowy czÄ™sto do ofiary dzwoni kolejna - podajÄ…c siÄ™ za funkcjonariusza CBÅš lub Policji. Na ogóÅ‚ przestÄ™pca informuje rozmówcÄ™ o tym, że jest potencjalnÄ… ofiarÄ… oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna byÅ‚a próbÄ… wyÅ‚udzenia pieniÄ™dzy. Informuje o tym, że przestÄ™pca zostaÅ‚ namierzony. Nalega, aby pokrzywdzona wypÅ‚aciÅ‚a okreÅ›lonÄ… sumÄ™ pieniÄ™dzy z banku i przekazaÅ‚a jÄ… wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.
„FaÅ‚szywy funkcjonariusz" podaje czÄ™sto wymyÅ›lone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na PolicjÄ™. Wtedy inny gÅ‚os w sÅ‚uchawce przekonuje ofiarÄ™, że bierze udziaÅ‚ w akcji rozpracowania oszusta.
Sprawcy tego typu oszustw wywierajÄ… na ofiarach presjÄ™ czasu. Nie dajÄ… chwili na zastanowienie siÄ™, czy sprawdzenie informacji o dzwoniÄ…cym. PrzekonujÄ… starsze osoby, że ich pieniÄ…dze pomogÄ… w schwytaniu przestÄ™pców. MówiÄ…, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich Å‚atwy dostÄ™p. PrzestÄ™pcy podajÄ…c siÄ™ za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie bÄ™dzie wspóÅ‚pracowaÅ‚.
Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
Jak nie stać siÄ™ ofiarÄ… oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoÅ›, kto podszywa siÄ™ pod czÅ‚onka naszej rodziny i prosi o pieniÄ…dze, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o iloÅ›ci pieniÄ™dzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypÅ‚acamy też z banku wszystkich swoich oszczÄ™dnoÅ›ci.
Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwoÅ„my do kogoÅ› z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która przed chwilÄ… prosiÅ‚a nas o pomoc, rzeczywiÅ›cie jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodność naszego rozmówcy. PamiÄ™tajmy, że nikt nie bÄ™dzie nam miaÅ‚ za zÅ‚e, że zachowujemy siÄ™ rozsÄ…dnie i rozważnie. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu. W szczególnoÅ›ci pamiÄ™tajmy jednak o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informujÄ… o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszÄ… o przekazanie pieniÄ™dzy.
W momencie, kiedy ktoÅ› bÄ™dzie chciaÅ‚ nas oszukać, podajÄ…c siÄ™ przez telefon za policjanta – natychmiast zakoÅ„czmy takÄ… rozmowÄ™! Nie wdawajmy siÄ™ w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować -powiedzmy o podejrzanym telefonie komuÅ› z bliskich lub dobrych znajomych.
Sprawcy wyÅ‚udzeÅ„ dziaÅ‚ajÄ… w ramach zorganizowanych grup przestÄ™pczych. TworzÄ… rozbudowane struktury, w których każdy peÅ‚ni okreÅ›lonÄ… rolÄ™. Wykrywanie sprawców tego typu przestÄ™pczej dziaÅ‚alnoÅ›ci jest trudne z kilku powodów. Po pierwsze sÄ… to czÄ™sto grupy miÄ™dzynarodowe. CzÅ‚onkowie wykonujÄ… telefony z zagranicy, zmieniajÄ… numery telefonów i karty SIM – przez to trudno jest ich namierzyć. Na ofiary typujÄ… osoby starsze, samotne. DobierajÄ… ofiary choćby na podstawie listy z książki telefonicznej. Osoby, które spotykajÄ… siÄ™ z ofiarami, aby odebrać pieniÄ…dze, sÄ… czÄ™sto nieÅ›wiadome swojej roli w przestÄ™pczym procederze. Kolejnym problemem jest to, że osoby pokrzywdzone nie sÄ… czÄ™sto w stanie przywoÅ‚ać w pamiÄ™ci danych, które wymieniali oszuÅ›ci. Nie mogÄ… sobie przypomnieć wyglÄ…du sprawców i nie potrafiÄ… rozpoznać ich po gÅ‚osie. Policjanci caÅ‚y czas pracujÄ… w temacie ustalenia sprawców tych oszustw. Mundurowi zatrzymujÄ… też kolejne osoby zajmujÄ…ce siÄ™ tego typu „dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ…". Trzeba jednak mieć Å›wiadomość, że na miejsce jednej rozbitej grupy pojawiajÄ… siÄ™ kolejne. Dlatego też, tak ważna jest prewencja, a wiec edukowanie starszego pokolenia na temat jak dziaÅ‚ajÄ… przestÄ™pcy oraz jak postÄ™pować - by uchronić siÄ™ przed oszustem.
Podlascy policjanci po raz kolejny zwracajÄ… siÄ™ z apelem o ostrożność i rozwagÄ™, które uchroniÄ… osoby starsze przed utratÄ… oszczÄ™dnoÅ›ci życia, niejednokrotnie zbieranych latami.