01.03.2022

Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie, Olita i Mariampol zrywają współpracę z Rosjanami i Białorusinami

Jak już informowaliśmy, prezydent Suwałk chce zerwania współpracy z rosyjskim Czerniachowskiem i białoruskim Wołkowyskiem. Samorządy województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego na poniedziałkowych sesjach podjęły takie decyzje.

Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego jednogłośnie wypowiedzieli w trybie natychmiastowym porozumienia o współpracy międzyregionalnej, podpisane przez Województwo Podlaskie z Obwodem Brzeskim (26.04.2018 r.) i Grodzieńskim (26.04.2017 r.) na Białorusi.

"W dniu 24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej inwazji na Ukrainę, łamiąc tym samym prawo międzynarodowe. W swojej nieuzasadnionej bezpodstawnej agresji Federacja Rosyjska wspierana jest przez Republikę Białoruś, która użycza jej terytorium i umożliwia atak na Ukrainę także od północy” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. „Dziś – 28 lutego 2022 roku - potwierdzona została śmierć co najmniej 358 ukraińskich cywilów. W tej bezzasadnej, strasznej wojnie zginęło również 16 dzieci, a 45 zostało rannych. Mając na uwadze powyższe wszelka współpraca z administracją publiczną, w tym samorządową państw-agresorów jest niemożliwa”.

Jak podkreślili radni, ta decyzja jest aktem sprzeciwu wobec łamania prawa międzynarodowego i praw człowieka przez Federację Rosyjską i Republikę Białoruś.

Zarząd województwa warmińsko - mazurskiego na posiedzeniu 28 lutego br. podjął uchwałę zawieszającą wykonywanie porozumienia o współpracy między województwem warmińsko - mazurskim i administracją obwodu kaliningradzkiego.

Współpraca samorządu województwa z obwodem kaliningradzkim FR realizowana była na podstawie porozumienia o współpracy między województwem warmińsko-mazurskim RP i administracją obwodu kaliningradzkiego FR z 2001 roku, które stanowi kontynuację wcześniejszej współpracy między obwodem i województwem olsztyńskim.

Główne obszary działań obejmowały: kulturę i edukację, zdrowie, turystykę i sport, wsparcie Polonii i wymiany młodzieży.

- Ta uchwała zatrzymuje wspólne działania z obwodem kaliningradzkim ze skutkiem natychmiastowym - podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Decyzja zarządu stanowi oprócz tego gest solidarności z naszymi partnerami z ukraińskiego obwodu rówieńskiego, a także z całą wspólnotą samorządową Ukrainy – powiedział marszałek.

Mariampol

Współpracujący z m.in. z Suwałkami Mariampol też zdecydował się na taki krok

Rada Miasta Mariampol podczas sesji 28 lutego zatwierdziła wypowiedzenie umowy o współpracy z gminami Czerniachowska obwodu kaliningradzkiego Rosji i rejonem Soligorskim Republiki Białorusi.

- Decyzja Rady została podjęta jednogłośnie, ponieważ Rosja, naruszyła prawo międzynarodowe i porozumienia, a Białoruś aktywnie uczestniczy w rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie Współpraca gminy Marijampole Soligorskie gminy stały się niemożliwe – głosi komunikat władz miasta.

- Listy dotyczące decyzji Rady o wypowiedzeniu porozumień o współpracy zostaną przesłane do szefów władz miejskich Kaliningradzkiej Federacji Rosyjskiej Czarniachowski Powiat Miejski i Powiatu Soligorskiego Republiki Białorusi z uwagami, że po rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę, pomoc białoruskich władz, partnerstwo i współpraca naszych miast trudno sobie wyobrazić, bo kategorycznie nie zgadzamy się z agresją na Ukrainę i wspieramy naród ukraiński w trudnej walce o wolność, niepodległość i integralność terytorium państwa - mówi Povilas Isoda, mer Mariampola.

Olita (Alytus) też kończy współpracę z miastami partnerskimi w Federacji Rosyjskiej i Białorusi

W związku z działaniami militarnymi Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, Urząd Miasta Alytus podjął decyzję o zakończeniu współpracy z miastami partnerskimi Federacji Rosyjskiej i Białorusi.

Taką decyzję podjęli w miniony weekend członkowie Rady Miejskiej Olity, którzy spotkali się na nadzwyczajnym zebraniu.

Pietrozawodsk (Republika Karelii, Federacja Rosyjska) oraz trzy białoruskie miasta – Grodno, Lida i Smurgainys – zostaną usunięte z listy partnerów miasta Olita po podjęciu oficjalnej decyzji na posiedzeniu Rada Miasta, które odbędzie się pod koniec marca br.

Wtedy na liście miast partnerskich w Alytus pozostanie 18 miast partnerskich z Ukrainy, Polski, Łotwy, Danii, Norwegii, Francji, USA, Japonii i innych krajów świata.

WYG

Źródła: Wrota Podlasia, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko - Mazurskiego; samorządy Mariampola i Olity 

Na fot. przejście graniczne z Białorusią na Kanale Augustowskim 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie