Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w piątek, 28.05.br. umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8 Białystok – Augustów.
Jest to druga umowa na realizację podpisana w województwie podlaskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Obwodnica Sztabina realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawca (firma Budimex) ma zaprojektować, uzyskać wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, a następnie wybudować ponad 4-kilometrową drogę. Prace powinny zakończyć się w drugim kwartale 2025 roku. Wartość kontraktu to 139,83 mln zł.
Odetchną mieszkańcy Sztabina
Obwodnica będzie częścią drogi krajowej nr 8 i ominie Sztabin od strony wschodniej. Tym samym wyprowadzi ruch tranzytowy poza centrum tej miejscowości, co zdecydowanie poprawi komfort życia mieszkańców.
Obwodnica Sztabina rozpocznie się kilometr na południe od miasta, rondem zlokalizowanym przed rzeką Biebrza. Zakończenie obwodnicy zlokalizowane będzie ok. dwa kilometry na północ od Sztabina, włączeniem w istniejącą drogę krajową nr 8 na wysokości zjazdu do miejscowości Ewy.
Estakadą nad doliną Biebrzy
Obwodnica o długości 4,2 km będzie drogą jednojezdniową z pasami ruchu o szerokości 3,5 metra, dostosowaną do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Rodzaj nawierzchni obwodnicy - bitumiczna (asfalt) lub beton cementowy - wybierze wykonawca na etapie projektu budowlanego.
W ramach obwodnicy Sztabina powstaną trzy skrzyżowania, w tym dwa typu rondo oraz ponad 720-metrowa estakada nad doliną Biebrzy. W celu ochrony środowiska na obwodnicy przewidziano przejścia dla zwierząt oraz specjalne wygrodzenia, które kierować będą do nich zwierzęta. Powstanie również odcinkowa kanalizacja deszczowa, zbiorniki retencyjne, a także ekrany przeciwolśnieniowe. W ramach zadania zbudowany zostanie również wiadukt i przejście pieszo-rowerowe.
Płynniej i bezpieczniej
Budowa obwodnicy Sztabina poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego w korytarzu istniejącej drogi krajowej nr 8 poprzez odseparowanie ruchu lokalnego (w tym pojazdów rolniczych) od ruchu tranzytowego. Ma również kluczowe znaczenie dla poprawy przepustowości i płynności ruchu tranzytowego.
- Dwadzieścia jeden zadań, ponad 265 km i nieco ponad 7,5 mld złotych! To statystyki opisujące umowy na realizację nowych dróg, które podpisaliśmy od początku tego roku. Są wśród nich inwestycje w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic oraz autostrady i drogi ekspresowe. – powiedział podczas uroczystości Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Źródło i foto: GDDKiA