Fundacja Wigry Pro zakończyła warty ponad 20 mln zł, dofinansowany przez Unię Europejską projekt "Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów", w ramach którego wyremontowanych zostało 10 eremów tarasu górnego i urządzono muzeum.
Eremy zostanÄ… udostepnione zwiedzajÄ…cym i odpoczywajÄ…cym na póÅ‚wyspie wigierskim już w tym sezonie.
Eremy górnego tarasu byÅ‚y remontowane przez ponad 2 lata. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich w kwocie 14 mln zÅ‚ zapewniÅ‚o Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Åšrodowisko. Dawne domki mnichów, w których podczas prac trzeba byÅ‚o odkopywać piwnice, lÅ›nia nowoÅ›ciÄ…. Ich wystrój opowiada historiÄ™ tego miejsca, zakonników, historiÄ™ Polski i osób, które otarÅ‚y siÄ™ o wzgórze wigierskie. Pod eremami urzÄ…dzono sale wystawowe. Odrestaurowana zostaÅ‚a też wieża klasztorna. Wieczorami (codziennie o godz. 21) bÄ™dzie można zobaczyć na niej i usÅ‚yszeć zapraszajÄ…cego do modlitwy mnicha, wyÅ›wietlanego w postaci trójwymiarowego obrazu.
Po zakoÅ„czonej niemal trzy lata temu, kosztujÄ…cej okoÅ‚o 10 mln zÅ‚, pochodzÄ…cych z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego modernizacji Domu Królewskiego i Kaplicy Kanclerskiej, byÅ‚ to drugi tak duży projekt przywracania Å›wietnoÅ›ci perle architektonicznej Suwalszczyzny.
Kierowana przez ksiÄ™dza dr. Jacka Nogowskiego, proboszcza miejscowej parafii pw. Niepokalanego PoczÄ™cia NMP Fundacja Wigry Pro zdobyÅ‚a fundusze na remont murów oporowych i poszukuje funduszy na modernizacje 7 eremów tarasu dolnego.
Wczoraj, 18 marca w Wigrach, w koÅ›ciele pw. Niepokalanego PoczÄ™cia NMP z udziaÅ‚em biskupa eÅ‚ckiego Jerzego Mazura miaÅ‚a miejsce uroczystość poÅ›wiÄ™cenia kaplicy adoracji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu im. Å›w. Jana PawÅ‚a II. Kaplica zostaÅ‚a wÅ‚Ä…czona do duchowego dzieÅ‚a „Gwiazdy na PÅ‚aszczu Maryi Królowej Pokoju”, zainicjowanego przez Stowarzyszenie „Comunita Regina della Pace”, które tworzy na caÅ‚ym Å›wiecie miejsca modlitwy o pokój i pojednanie miÄ™dzy ludźmi.
PomysÅ‚odawcÄ… i autorem monstrancji i nastawy oÅ‚tarzowej jest gdaÅ„ska pracownia artystyczna „Drapikowski Studio".
Kaplica adoracji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu wpisuje siÄ™ w realizacjÄ™ misji KameduÅ‚ów, nauczanie Å›w. Jana PawÅ‚a II a także w realizacjÄ™ misji Wigierskiego Areopagu Nowej Ewangelizacji i parafii. Jest dopeÅ‚nieniem woli Fundatora klasztoru kameduÅ‚ów w Wigrach króla Jana Kazimierza, aby z tego miejsca pÅ‚ynęła nieustannie modlitwa w intencji naszej Ojczyzny, Polaków i caÅ‚ego Å›wiata.
W czasie Mszy Å›w. zostaÅ‚y pobÅ‚ogosÅ‚awione nowo powstaÅ‚e róże różaÅ„cowe: Å»on modlÄ…cych siÄ™ za Mężów im. Å›w. Józefa i im. ÅšwiÄ™tej Rodziny oraz jedna Mężów modlÄ…cych siÄ™ za Å»ony im. Å›w. MichaÅ‚a ArchanioÅ‚a.
„12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, to miejsca powstajÄ…ce jako centra adoracji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, które majÄ… promieniować tÄ… duchowoÅ›ciÄ…. Liczba ich jest limitowana i powstajÄ… na wszystkich kontynentach, aby modlitwÄ… o pokój otoczyć caÅ‚y Å›wiat. Do tej pory udaÅ‚o siÄ™ zrealizować siedem gÅ‚ównych centrów modlitwy adoracyjnej m.in w Jerozolimie, Medjugorie w BoÅ›ni i Hercegowinie, Niepokalanowie, ale również w Kazachstanie, Rwandzie i w Korei PoÅ‚udniowej.
Jest wiele wspólnot parafialnych, w których sÄ… osoby pragnÄ…ce adorować Chrystusa Eucharystycznego. WychodzÄ…c naprzeciw temu pragnieniu tworzone sÄ… w licznych koÅ›cioÅ‚ach kaplice adoracji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, gdzie trwa modlitwa na rzecz budowania pokoju i pojednania miÄ™dzy ludźmi. W kraju dotychczas powstaÅ‚o ponad trzydzieÅ›ci takich miejsc – „Gwiazd na PÅ‚aszczu Maryi Królowej Pokoju”.
ŹródÅ‚o: Diecezja EÅ‚cka