28.06.2018

Polacy na Litwie. 60 mln euro na rozwój Wileńszczyzny

Litewski rząd zaakceptował program rozwoju południowo-wschodniej części kraju. Na fundusz polskojęzycznej Wileńszczyzny zamierza przeznaczyć około 60 mln euro.

Inicjatywa zainicjowana i przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pomoże zmniejszyć dysproporcje społeczne i gospodarcze w południowo-wschodniej Litwie, zamieszkałej głównie przez polską mniejszość narodową.

-Plan zakłada zmniejszenie różnic rozwojowych pomiędzy Wilnem a prowincją. Naszym celem jest poprawa infrastruktury i sieci usług publicznych, spełniających potrzeby mieszkańców. Należy wspierać poczucie wspólnoty i dialog międzykulturowy – mówił podczas prezentacji programu dla Wileńszczyzny powiedział minister spraw wewnętrznych Eimutis Misiūnas.

Jednym z priorytetów tego planu jest przyciąganie inwestycji, wzmacnianie potencjału gospodarczego mniejszych miast w regionie.

Utworzony zostanie Fundusz Rozwoju Lokalnego, który umożliwi korzystanie z dodatkowych środków. Ten mechanizm finansowy ma połączyć subsydia z korzystniejszymi warunkami kredytowania, sektorem prywatnym, programami rozwoju inwestycji zagranicznych i innowacyjnymi instrumentami finansowymi – wyjaśnia litewskie MSW.

- Ten plan pomoże zmniejszyć przepaść między Wilnem a regionami najbardziej oddalonymi. Będziemy dążyć do poprawy sieci infrastruktury i usług publicznych w celu zaspokojenia potrzeb ludności, w celu promowania ducha wspólnoty i dialogu międzykulturowego- powiedział Eimutis Misiūnas.

W opinii MSW największym wyzwaniem jest infrastruktura i sieć usług publicznych, które nie odpowiadają zapotrzebowaniom mieszkańców regionu oraz brak zrównoważonego wzrostu gospodarczego.

- Region południowo-wschodni należy wzmacniać, są naprawdę dobre wizje przyciągnięcia inwestycji, przecież są to leżące nieopodal stolicy miasteczka: Soleczniki, Święciany, Nowe Święciany itp. W programie na lata 2014–2020 na ten region przypadło już 14 mln euro, teraz chcemy przyznać dodatkowe finansowanie - informował minister.

Kompleksowy rozwój miast i miasteczek Wileńszczyzny

Przygotowany przez rząd plan zakłada przyciągnięcie inwestycji i wzmocnienie potencjału gospodarczego, powołanie co najmniej 10 wielofunkcyjnych ośrodków działalności edukacyjnej i społecznej. Środki rządowe mają być skierowane również na stworzenie wspólnego dla całego regionu systemu komunikacji publicznej, uporządkowanie infrastruktury i przestrzeni publicznych, remonty bibliotek oraz wspieranie lokalnych inicjatyw. Mają powstać projekty kompleksowego rozwoju poszczególnych miast i miasteczek Wileńszczyzny: Landwarowa, Elektrėnai, Rudziszek, Białej Waki, Jewia, Niemenczyna, Czarnego Boru, Mejszagoły, Podbrodzia i Solecznik.

- Wysłuchaliśmy różnych opinii, ministrowie mocno popierają tę inicjatywę, ale zostały zgłoszone pewne uwagi, więc spotkamy się jeszcze raz z przedstawicielami różnych resortów i plan uzupełnimy. Na przykład mer rejonu święciańskiego zaproponował, żeby uwzględnić również Święciany i Nowe Święciany, a nie tylko Podbrodzie – sądzę, że to dobra propozycja. Jest więc jeszcze co poprawić – powiedział dziennikarzom minister spraw wewnętrznych.

Plan zrównoważonego rozwoju Wileńszczyzny MSW przygotowuje we współpracy z resortami oświaty i nauki, kultury, transportu, finansów, gospodarki i ochrony kraju. W prace są również zaangażowani Departament Mniejszości Narodowych i samorządy.

Polsko-litewski obszar funkcjonalny.

W marcu samorządy z pogranicza polsko - litewskiego podpisały Deklarację współpracy dla tworzenia strategii planowanego Transgranicznego Polsko Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Polscy i litewscy samorządowcy liczą na to, że w nowej perspektywie po 2020 roku wspólnie uda się pozyskać fundusze, które będą zarezerwowanie w budżecie UE dla obszarów przygranicznych.

Deklarację podpisały gminy: Puńsk, Rutka Tartak, Giby, Sejny ( miasto i gmina), Szypliszki, Wiżajny a po stronie litewskiej rejony Łoździejski, Kalwaryjski i  Wołkowyski.

Na razie Sejneński samorząd otrzymał z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dofinansowanie w kwocie 122 985,00 zł na realizację zadania p.n. „Budowa relacji społecznych, gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych mieszkańców stref przygranicznych Polski i Litwy”.

Celem przedsięwzięcia jest przeprowadzenie szerokiej debaty, dotyczącej lokalnych relacji polsko-litewskich oraz zebranie materiałów do diagnozy oczekiwań ludności zamieszkującej na pograniczu polsko-litewskim co do zakresu potrzeb rozwoju relacji bilateralnych w aspekcie gospodarczym, infrastrukturalnym, współpracy kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej i wspólnego rozwiązywania lokalnych problemów i bezpieczeństwa.

Zebrane materiały po opracowaniu staną się podstawą dalszych prac na szczeblu samorządów polskich i litewskich.

WYG

Źródła: MSW Litwy;wilnoteka.lt

Na fot; Wileńszczyzna.Fot MSW Litwy

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.16.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
15.01.2025

MAGAZYNIER

15.01.2025

SPRZEDAWCA

Dodaj nowe ogoszenie