Polskie Narodowe Święto Niepodległości jest czczone właściwie wszędzie, gdzie na Litwie mieszkają Polacy. Pamiętają o nim polskie szkoły i organizacje, a także domy kultury.
Zastępca ambasadora RP na Litwie Grzegorz Marek Poznański, w piątek wziął udział w uroczystościach zorganizowanych w żłobku-przedszkolu w Mejszagole z okazji Święta Niepodległości Polski. Dyplomata spotkał się z dyrekcją, wychowawcami, dziećmi i rodzicami żłobka-przedszkola w Mejszagole oraz z działaczami lokalnego ZPL. Po uroczystościach wspólnie złożono wiązanki i zapalono znicze na cmentarzu w Mejszagole na grobach legionistów z 1920 r. oraz na grobie księdza prałata Józefa Obremskiego.
Ambasador RP w Wilnie, Urszula Doroszewska, zaprosiła zaś wszystkich chętnych do tradycyjnego wspólnego złożenia wieńców oraz modlitwy i zadumy przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Starej Rossie. Jak co roku, uroczystość odbędzie się 11 listopada br. o godz. 12.00. Ambasador złoży wieniec w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Harcerze. już po raz 23., uczczą święto Sztafetą Niepodległości. XXIII edycja sztafety z Zułowa na Rossę będzie poświęcona wszystkim, którzy o niepodległość walczyli. Organizatorzy wymieniają tu Marszałka Józefa Piłsudskiego i legionistów, żołnierzy Armii Krajowej, oręża polskiego i litewskiego rycerstwa, insurekcji kościuszkowskiej, powstańców listopadowych i styczniowych, żołnierzy wyklętych.
„Wielkie Święto Niepodległości niech trwa dynamicznie i owocnie przez 365 dni, abyśmy 11 listopada 2018 roku w kolejnej Sztafecie Niepodległości poczuli się dumnie, że młodzież Wileńszczyzny i niegasnący nasi przyjaciele z Macierzy czuwają i godnie biorą w swoje ręce los przyszłych pokoleń tej ziemi, znad Wilii i Niemna“ – zachęcają organizatorzy.
W Wilnie okazja do udziału w koncercie poświęconym niepodległości będzie 12 listopada. Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. St. Moniuszki zaprasza w tym dniu o godz. 17.00 do auli Domu Kultury Polskiej w Wilnie na koncert pt. „Na skrzydłach Orła Białego“. Na scenie DKP wystąpią chór Schola Vocale z Mrągowa z programem patriotycznym, soliści z Warszawy –Wojciech Dąbrowski i Klaudia Kulik oraz tancerze Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Zgoda“.
W niedzielę świętować będzie można również w Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie. O 13.30 odbędzie się tam okolicznościowy koncert „Kocham Cię, Polsko, a Ty?”.
Narodowy Dzień Niepodległości uczczą także mieszkańcy Wędziagoły. W sobotę, z okazji święta, odbędzie się spotkanie w miejscowej bibliotece, a w niedzielę – w intencji Polski zostanie odprawiona Msza Święta.
Przy szklance polskiego piwa
Już trzeci rok z rzędu Polski Klub Dyskusyjny zaprosił Polaków i Litwinów do wspólnego świętowania 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w nieformalnej atmosferze, w wileńskim pubie "PianoMan". Impreza odbyła się w piątek, 10 listopada 2017 r.
Gośćmi specjalnymi spotkania byli: publicysta i dziennikarz telewizyjny Witold Jurasz oraz redaktor naczelny "Przeglądu Bałtyckiego" Kazimierz Popławski. Obecni byli też politycy litewscy. Rozmowa toczyła się wokół spraw polsko-litewskich, obecnego stanu wzajemnych relacji i perspektyw, znaczenia niepodległej Polski dla Litwy i niepodległej Litwy dla Polski oraz rzeczy, które łączą nasze kraje w obecnym stanie, a także perspektyw stosunków polsko-litewskich w przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości. Zostanie zapewnione tłumaczenia na język polski i litewski.
Z okazji Święta Niepodległości Polski zaserwowane było specjalne menu, w którym znalazły się polskie napoje i potrawy. Bar serwował polskie piwo, a imprezę uświetnił występ litewskiego zespołu neofolkowego "Marga muzika", który zaśpiewał również po polsku.
Projekt współfinansowany przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą oraz Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie".
W rozmowie z portalem zw.lt Grzegorz Miłoszewicz, prezes Polskiego Klubu Dyskusyjnego (PKD), powiedział m.in.: „ Pomysł wynika z samej koncepcji Polskiego Klubu Dyskusyjnego, który ma łączyć i szukać dróg do porozumienia. Dotychczas przyzwyczailiśmy się obchodzić te święta raczej „we własnych gettach”, pewne organizacje je nawet uzurpowały i robiły to w sposób tradycyjnie oficjalny i nudny, podobnie zresztą jak obchody większości innych świąt. My, natomiast, chcieliśmy, aby to było ciekawe, wesołe i na luzie, żeby mógł do nas przyjść każdy, bez względu na narodowość czy poglądy polityczne. Uważamy, że takie święta muszą łączyć, a nie dzielić.
Nie chcieliśmy też, aby to było zbyt oficjalne. Chodzi o to, by ludzie mogli ze sobą i z zaproszonymi przez nas interesującymi gośćmi dyskutować w miłej atmosferze, bez barier, przy kuflu piwa lub filiżance kawy, w miejscu, które cieszy się powodzeniem i wśród Litwinów, i wśród Polaków. Chyba przełamię pewien stereotyp, ale właścicielem pubu Piano Man jest Litwin, Saulius Galdikas, któremu od samego początku nasza idea bardzo się spodobała. Toteż miła atmosfera, w jakiej dotychczas odbywały się nasze święta, jest również jego zasługą. Ostatnio mówienie o Polsce staje się modne, bo akurat chyba weszliśmy w jakiś okres nadziei, iż tym razem coś się zmieni na lepsze w stosunkach pomiędzy Litwą i Polską. Natomiast przed trzema laty, kiedy po raz pierwszy zostaliśmy przyjęci w tym lokalu, sytuacja wyglądała o wiele bardziej pesymistycznie. Dlatego cieszę, że tamto przeczucie nie sprawdziło się”.
Litwy przygotowania do stulecia niepodległości
Tymczasem Litwa przygotowuje się do 100-lecia odzyskania niepodległości. Okrągła rocznica przypada na 16 lutego 2018 roku.
W środę prezydent Dalia Grybauskaitė uruchomiła wirtualny czasomierz, który będzie odliczał 100 dni pozostałych do stulecia odzyskania niepodległości. Wirtualny zegar jest umieszczony na stronie internetowej Urzędu Prezydenta – www.lrp.lt, każdy użytkownik może go także udostępnić na Facebooku.
Prezydent zachęciła mieszkańców kraju, aby pomysłowo przygotowali się do obchodów stulecia. Głowa państwa zapowiedziała, że 16 lutego 2018 wręczy 100 nagród państwowych i zaprosiła obywateli do zgłaszania swoich kandydatów.
W ramach obchodów 100-lecia niepodległości Litwy odbędzie się około 1000 imprez, w tym 75 – za granicą. Jubileuszowe uroczystości zaplanowano m. in. na Łotwie, w Estonii, Rosji, Włoszech, Watykanie, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i oczywiście w Polsce - Warszawie, Sejnach, Puńsku.
Obchody będą miały trzy symboliczne kierunki – poznaj, twórz, świętuj. Podstawowe działania w ramach obchodów to pokazy filmów, wystawy, kampanie informacyjne, Święto Pieśni, centralny program 16 lutego i inne.
WYG
Źródła i fot: Ambasada RP w Wilnie; wilnoteka.lt; zw.lt; Kurier Wileński