14.11.2023

Policja ujawnia coraz więcej kradzieży w sklepach. Prawdziwa skala może być znacznie większa

Jak wynika z policyjnych statystyk, od stycznia do września zarejestrowano o prawie 39 proc. więcej przestępstw kradzieży w sklepach niż w podobnym okresie ub.r.

Z kolei analizujÄ…c dane dotyczÄ…ce poszczególnych komend wojewódzkich, widać wzrosty o ponad 50%, a nawet 60% rdr. W tym samym okresie liczba wykroczeÅ„ kradzieży w placówkach handlowych poszÅ‚a w górÄ™ o blisko 19%. Ten rodzaj Å‚amania prawa widoczny jest przede wszystkim w sklepach wielkopowierzchniowych. Eksperci komentujÄ…cy wyżej wskazane dane nie sÄ… nimi zaskoczeni, ale jednoczeÅ›nie dodajÄ…, że sÄ… one mocno alarmujÄ…ce.

Duży wzrost przestępstw

WedÅ‚ug danych Komendy GÅ‚ównej Policji (KGP), w ciÄ…gu trzech kwartaÅ‚ów br. stwierdzono ponad 33 tys. przestÄ™pstw kradzieży w sklepach. To o 38,5% wiÄ™cej niż w analogicznym okresie ubiegÅ‚ego roku, kiedy takich przypadków zarejestrowano przeszÅ‚o 23,8 tys. Jak stwierdza Robert Biegaj z Grupy Offerista, mamy do czynienia z niepokojÄ…cym zjawiskiem, które powinno martwić nie tylko branżę handlowÄ…. WedÅ‚ug eksperta rynku retailowego, możliwe sÄ… dwa scenariusze. Pierwszy dotyczy zwykÅ‚ych konsumentów, którzy zaczÄ™li kraść wiÄ™cej towarów i przekraczać granicÄ™ miÄ™dzy wykroczeniem a przestÄ™pstwem. W analizowanych okresach wynosiÅ‚a ona 500 zÅ‚, natomiast od 1 października to już 800 zÅ‚. Drugi scenariusz zakÅ‚ada, że zorganizowane grupy przestÄ™pcze poszerzyÅ‚y swoje dziaÅ‚ania. I to jest bardziej prawdopodobne.

Zawsze gdy inflacja jest wysoka, a koszty utrzymania rosnÄ…, wzrasta przestÄ™pczość, nie tylko kradzieży, ale również oszustw czy nadużyć gospodarczych. To specyfika nie tylko naszego kraju. Ubożenie spoÅ‚eczeÅ„stwa jest podstawowym czynnikiem determinujÄ…cym wzrost przestÄ™pczoÅ›ci kryminalnej i gospodarczej – komentuje Marek Dyjasz, ekspert Uniwersytetu WSB Merito z zakresu kryminologii i kryminalistyki, byÅ‚y dyrektor Biura Kryminalnego Komendy GÅ‚ównej Policji.

Prawdziwa skala zjawiska może być o kilkadziesiÄ…t razy wiÄ™ksza niż wynika to ze statystyk, co podkreÅ›la MichaÅ‚ Pajdak z Uniwersytetu WSB Merito. WiÄ™kszość kradzieży nie zostaje bowiem zidentyfikowana. Natomiast za takie czyny i straty pÅ‚aci zwykÅ‚y Kowalski. One czÄ™sto sÄ… wliczone w model dziaÅ‚ania jednostki handlowej. Ekspert zaznacza, że chociaż inflacja maleje rok do roku, to towary w sklepach sÄ… dla wielu Polaków wciąż zbyt drogie. Kasy samoobsÅ‚ugowe też mogÄ… „zachÄ™cać” do Å‚amania prawa.

Sieci handlowe z reguÅ‚y nie lubiÄ…, a wÅ‚aÅ›ciwie nie chcÄ… siÄ™ publicznie dzielić tym, ile rocznie tracÄ… na kradzieżach. Przede wszystkim nie zamierzajÄ… pokazywać, że sÄ… okradane i tym samym zachÄ™cać zÅ‚odziei do szerszych dziaÅ‚aÅ„. JednoczeÅ›nie szacuje siÄ™, że tylko ok. 10% sprawców jest zatrzymywanych na tzw. gorÄ…cym uczynku, co nie jest zbyt wielkim odsetkiem. To wyraźnie pokazuje, że sieci handlowe sÄ… maÅ‚o skuteczne w kwestii walki ze zÅ‚odziejstwem sklepowym – dodaje Robert Biegaj.

We wszystkich rejestrujących KWP widać dwucyfrowe wzrosty liczby przestępstw kradzieży w sklepach w relacji rocznej. Zakres jest od 25,2% rdr. (KWP w Olsztynie) do 60,4% rdr. (KWP w Opolu). W sumie w pięciu przypadkach są to wartości przekraczające 50% rdr. Według eksperta z Grupy Offerista, wzrosty o 50-60% rdr. są naprawdę ogromne i należy wyciągać z tego poważne wnioski. Na pewno wpływ na takie wyniki mają czynniki lokalne, w tym m.in. poziom zamożności i wskaźnik bezrobocia.

Wzrosty o 50-60% rdr. pokazujÄ…, że przestÄ™pstwa kradzieży w sklepach sÄ… zjawiskiem masowym w danym regionie. W przestrzeni publicznej wiele siÄ™ mówi o drożyźnie, ona staÅ‚a siÄ™ m.in. narzÄ™dziem walki politycznej. Efekt jest taki, że ludzie czujÄ… siÄ™ zagrożeni i puszczajÄ… im hamulce moralne. Do tego dochodzi pochwaÅ‚a populizmu, w tym także o sieciach handlowych „okradajÄ…cych” Polaków. Część ludzi wychodzi z zaÅ‚ożenia, że jest poszkodowana, wiÄ™c czuje siÄ™ moralnie rozgrzeszona za Å‚amanie prawa –stwierdza dr Andrzej Maria FaliÅ„ski, byÅ‚y wieloletni dyrektor generalny POHiD-u.

Problem z wykroczeniami

Jak wynika z danych udostÄ™pnionych przez KGP, w ciÄ…gu trzech kwartaÅ‚ów br. stwierdzono przeszÅ‚o 204,4 tys. wykroczeÅ„ kradzieży w sklepach maÅ‚opowierzchniowych i wielkopowierzchniowych. To o 18,5% wiÄ™cej niż w analogicznym okresie ubiegÅ‚ego roku, kiedy zarejestrowano ich nieco ponad 172,5 tys. WedÅ‚ug Roberta Biegaja, wynik wciąż jest wysoki, bo mamy do czynienia z dwucyfrowym wzrostem. Jak stwierdza ekspert, w przypadku wykroczeÅ„ czÄ™sto sÄ… kradzione drobne rzeczy. To np. dezodoranty czy perfumy o mniejszej wartoÅ›ci. Natomiast w okresie wysokiej inflacji byÅ‚a to gÅ‚ównie żywność, nawet ta drobna i o niewielkiej wartoÅ›ci. To Å›wiadczy o tym, że Polacy faktycznie zubożeli i zaczÄ™li kraść towary, które wczeÅ›niej dużo rzadziej ginęły z póÅ‚ek sklepowych.

Kradzieże, w tym sklepowe, zawsze stanowiÅ‚y pewnÄ… powszechność. Choć statystyki policyjne z lat ubiegÅ‚ych wskazywaÅ‚y, że mamy do czynienia z problemem drobnej przestÄ™pczoÅ›ci, która z uwagi na swoje spoÅ‚eczne uwarunkowania nie jest dolegliwa zarówno dla przedsiÄ™biorców, jak i dla spoÅ‚ecznego wizerunku. Jednakże skala czynów stwierdzonych, bÄ™dÄ…cymi wykroczeniami z art. 119 par. 1 KW, w ostatnich dwóch latach znacznie wzrosÅ‚a. Jednak trudno jest w sposób jednoznaczny stwierdzić, że mamy do czynienia z problemem spoÅ‚ecznym – analizuje byÅ‚y dyrektor Biura Kryminalnego KGP.

OceniajÄ…c kwartalne dane dotyczÄ…ce wykroczeÅ„ kradzieży w sklepach, widać tylko wzrosty rdr. Od stycznia do marca br. byÅ‚ skok o 29,2% wzglÄ™dem analogicznego okresu ubiegÅ‚ego roku (I kw. br. – 73 905, I kw. ub.r. – 57 185). Od kwietnia do czerwca tego roku nastÄ…piÅ‚ przyrost o 21,8% w porównaniu z tymi miesiÄ…cami 2022 roku (II kw. br. – 67 242, II kw. ub.r. – 55 195). Natomiast od lipca do wrzeÅ›nia 2023 roku odnotowano wzrost o 5,2% wzglÄ™dem trzeciego kwartaÅ‚u minionego roku (III kw. br. – 63 284, III kw. ub.r. – 60 170).

Można powiÄ…zać wzrost liczby wykroczeÅ„ kradzieży w sklepach z coraz wyższym wskaźnikiem inflacji. Ponadto, w miesiÄ…ce zimne Å‚atwiej jest ukryć skradzione towary pod kurtkÄ… czy pÅ‚aszczem, szczególnie że zmieniÅ‚y siÄ™ zachowania konsumenckie i wielu klientów nie używa już koszyków czy wózków – wyjaÅ›nia MichaÅ‚ Pajdak.

W ciÄ…gu trzech kwartaÅ‚ów br. stwierdzono blisko 163 tys. wykroczeÅ„ kradzieży w sklepach wielkopowierzchniowych, a ponad 41,5 tys. – w sklepach maÅ‚opowierzchniowych. To 79,7% oraz 20,3% zarejestrowanych tego typu czynów. W zestawieniach za analogiczny okres ub.r. widzimy odpowiednio przeszÅ‚o 139,2 tys. (80,7%) oraz nieco ponad 33,2 tys. (19,3%). WedÅ‚ug dr. FaliÅ„skiego, na te statystyki wpÅ‚yw majÄ… różne czynniki. ZÅ‚odzieje wychodzÄ… z zaÅ‚ożenia, że kradzież w dużych sklepach jest dla nich Å‚atwiejsza. Na pewno czujÄ… siÄ™ tam bardziej anonimowi, zwÅ‚aszcza w dni, w które jest duży ruch. Ponadto jest wiÄ™kszy wybór towarów. Do tego dochodzi pokusa choćby przy kasach samoobsÅ‚ugowych. Zdarza siÄ™, że pracownik sklepu musi pomóc klientowi, bo urzÄ…dzenie siÄ™ zablokowaÅ‚o, a dla zÅ‚odzieja to Å›wietna okazja. Jak zaznacza ekspert, kradzież to nie tylko wynoszenie towaru pod ubraniem czy w plecaku. Część osób celowo oszukuje, kÅ‚adÄ…c na wadze droższy produkt niż wskazywany.

Wielu Polakom kradzież kojarzy siÄ™ z agresjÄ…, dynamikÄ… w modelu „Å‚ap towar i w nogi”. Nic bardziej mylnego. Obecnie robi siÄ™ to z gÅ‚owÄ… i sprytnie. Natomiast potężnym problem sÄ… takie czyny w sklepach o maÅ‚ej powierzchni, szczególnie tam, gdzie pracownik jest zaangażowany w proces obsÅ‚ugi klienta. Znam przypadki, że rocznie kradzież może wynosić nawet 1/3 przychodu takich placówek – podsumowuje MichaÅ‚ Pajdak.

ŹródÅ‚o: Monday News

Fot. Archiwum Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie